Більшість представників бізнесу прогнозують подорожчання товарів та матеріалів
Результати опитувань НБУ у жовтні 2021 року
За результатами опитування, проведеного НБУ в жовтні 2021 року, більшість представників промисловості очікують зростання цін на комплектуючі та сировину. Починаючи з серпня 2021 року питома вага відповідей щодо вірогідного подорожчання поступово збільшується (з 55 % за опитуванням в липні до 66,7% в жовтні). Паралельно збільшується і кількість представників промисловості, що прогнозують зростання цін на власну продукцію : за результатами опитування, проведеного в червні, їх питома вага складала 30,1%, за опитуванням в жовтні - 46,4%. Крім того, спостерігається зростання питомої ваги відповідей щодо можливого скорочення штату ( в 13,7% в жовтні проти 8,7% в серпні). Також 26,1% респондентів (за опитуванням у жовтні) прогнозують скорочення обсягів виготовлення продукції (проти 21,6% у вересні та 15,9% у серпні).
Збільшення закупівельних цін на матеріали прогнозують і будівельники – в жовтні питома вага таких прогнозів значно зросла - про подорожчання кажуть 76,9% опитаних (проти 36,8% у вересні). Питома вага очікувань щодо подорожчання послуг підрядників також збільшується : за результатами опитування у жовтні вона склала 38,5% ( проти 31,6% у вересні, 18,8% у серпні та 11,1% у липні). Більшість опитаних будівельників (76,9% за результатами опитування у жовтні) вважають, що ціни на нерухомість не зміняться, але поступово зростає питома вага респондентів, що очікують зростання цін (6,3% у серпні, 21,1% у вересні та 23,1% у жовтні). Зниження обсягів будівництва очікують лише 7,7% представників галузі. Більшість (61,5%) вважають, що обсяги будуть стабільними, а 30,8% (за опитуванням у жовтні) прогнозують їх збільшення.
Більшість торгівельних підприємств також очікують зростання закупівельних цін на товари. При цьому в липні їх зростання прогнозували 36,4% , в серпні- 43,8% , у вересні- 53,5% а в жовтні -54,2% респондентів. Також у порівнянні з попередніми опитуваннями збільшилась кількість очікувань зниження товарообігу (26,4% відповідей у жовтні проти 19,7% у вересні).
Графіки зміни очікувань за окремими позиціями наведені в додатках до даного матеріалу.
Підсумовуючи вищенаведене, можна зробити висновок щодо збільшення питомої ваги негативних очікувань у представників бізнесу. На це переважно вплинуло подорожчання енергоносіїв та загострення епідеміологічної ситуації в Україні та світі.
Джерело- дані опитування НБУ : https://bank.gov.ua/ua/news/all/schomisyachni-opituvannya-pidpriyemstv-ukrayini-jovten-2021-roku