У 2025 році комерційні банки України активно розвиватимуть “ветеранський” напрямок
У 2025 році більшість комерційних банків України активно розвиватиме “ветеранські” кредитні програми, які дадуть змогу учасникам війни отримати кредити за ставками на 1-2% нижчими за ринкові.
“Таку думку висловив Сергій Мамедов, віцепрезидент Асоціації українських банків, голова правління ГЛОБУС БАНКУ.
Як твердить експерт, вже кілька місяців деякі комбанки “тестують” спеціальні депозитні програми для військових, ставки за якими збільшені в середньому на 1%. Крім того, незабаром активно розповсюджуватиметься практика створення окремих карткових продуктів для ветеранів з різноманіттям кешбек-програм та безплатним обслуговуванням.
Віцепрезидент АУБ,
Голова правління
ГЛОБУС БАНКУ.
Поява та розвиток напрямку підтримки ветеранів має кілька головних завдань. По-перше, це обов’язок “тилу” віддячити захисникам України за їх відданість та захист. По-друге, спеціальні умови для ветеранів можуть стати одним із дієвих механізмів їхньої соціальної адаптації та повернення до мирного життя. І, по-третє, це реальна можливість суттєво збільшити цікавість громадян до банківських продуктів”, — наголосив банкір.
Фахівець прогнозує появу кількох основних банківських програм, розроблених спеціально під потреби ветеранів. Зокрема це програми іпотечного кредитування, та кредити на створення або розвиток власного бізнесу.
Так, за його словами, залежно від суми першого внеску та терміну кредиту ставки за іпотекою скоротяться до 15% річних. Водночас середні ставки за кредитами для ветеранів-підприємців можуть скоротитися до 16% річних.
Важливим напрямком підтримки ветеранів стане практична реалізація Хартії з фінансової інклюзії та реінтеграції ветеранів, яку вже підписали близько 30 банків України, та яка підтримується Національним банком України та Європейським Банком Реконструкції та Розвитку (ЄБРР). Метою Хартії є підвищення стійкості людського капіталу в Україні шляхом спільної роботи над трансформацією фінансового сектору, щоб він став більш доступним для ветеранів війни — мова йде як про клієнтів, так і працівників.
Згідно з підписаним документом банки зобов’язуються зробити фінпослуги більш доступними та інклюзивними та рівноправними з іншими громадянами. Зокрема Хартія передбачає, що банки намагатимуться забезпечити інклюзивні умови для ветеранів.
“В умовах війни інклюзія набуває нових сенсів, адже кожен захисник, що зазнав поранення, повинен мати зручний доступ не лише до державних установ, аптек, громадського муніципального транспорту, а й до відділень комерційних банків. Але це лише частина необхідних заходів: банки тяжітимуть до поступового обладнання своїх відділень спеціальними модифікованими засобами та пристроями тощо. І процес створення повністю інклюзивних відділень банків лише набиратиме обертів”, — підкреслив фахівець.
Сергій Мамедов повідомив, що з листопада в “Глобус Банку” стартує комплексна програма на підтримку ветеранів війни “Банкінг для ветеранів”. Згідно з нею ветерани отримають вигідніші пропозиції при розміщенні коштів на гривневих депозитах, а також пільгові кредитні умови на розвиток власної справи та придбання житла.
Зокрема експерт розповів, що при розміщенні коштів на гривневих вкладах на термін від 1 року ветерани матимуть змогу отримати ставку до 14% річних, що наразі є максимальною на ринку.
Щодо кредитів, то банк запроваджує спеціальні умови в рамках програми “Доступні кредити 5-7-9”. Згідно з цими умовами ветерани зможуть взяти позику на придбання основних засобів ведення бізнесу (спецтранспорт, різноманітне виробниче устаткування тощо) під 5% річних, а не під 7% річних (на 2% менше, ніж передбачено програмою).
Водночас “Банкінг для ветеранів” передбачає, що ставки за “комерційними” іпотечними кредитами, залежно від терміну погашення та початкового внеску, будуть знижені в середньому на 1-2% - до 5-15% річних. І особливістю її стане відсутність обмежень до “віку” будинку, в якому ветеран запланував придбати житло.
Крім того, у найближчий місяць банк планує випустити “ветеранську” платіжну карту з безплатним обслуговуванням та додатковими ексклюзивними послугами, серед яких підвищений відсоток на залишок .
Банкір прогнозує, що за сприятливих економічних та “воєнних” обставин, у 2025 році частка “ветеранських” кредитів у кредитних портфелях банків сумарно може скласти до 5%, а у 2026 році - до 15%. Водночас частка пільгових депозитів наступного року може перевищити 7% від загальної кількості нових вкладів, а у 2026 році вона може скласти понад 20%.
“На період з 2025 по 2027 роки “ветеранські” банківські програми здатні охопити від 2 млн до 3 млн наших громадян, що стали на захист Батьківщини. Адже банки здатні допомогти розв’язати цілу низку нагальних проблем ветеранів: від можливості стати власником омріяної квартири, до започаткування та розвитку власної справи. Навіть в умовах економічного зростання та поліпшення кредитних умов, ветерани можуть розраховувати на те, що банки збережуть за ними пільгові кредитні умови та більшу дохідність депозитів”, — підсумував Сергій Мамедов.
АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ГЛОБУС" (ГЛОБУС БАНК) засновано у 2007 році.
Станом на липень 2024 року регіональна мережа налічує 32 відділення у т.ч. 29 входять до об’єднаної мережі Power Banking, що дає змогу працювати за умов відсутності світла.
ГЛОБУС БАНК підтверджено найвищий кредитний рейтинг за національною шкалою на рівні uaAAA, а також рейтинг депозитів на рівні ua2+ за шкалою рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг".
Пріоритетними напрямками діяльності банку є кредитування енергоефективних проєктів, іпотечне кредитування на первинному ринку, автокредитування, кредитування малого та середнього бізнесу.
ГЛОБУС БАНК є акредитованим партнером низки державних програм: державної іпотечної програми “єОселя”, програми пільгового кредитування малого та середнього бізнесу “5-7-9”, “Доступний факторинг”, “Доступний фінансовий лізинг 5-7-9”, “Енергонезалежність фізичних осіб - власників домогосподарств”.
Банк є партнером ДУ “Фонду енергоефективності” за програмами кредитування ОСББ та ЖБК “Енергодім” та “ГрінДІМ”.
Банк є учасником державної програми “Національний кешбек”.
25 червня 2024 року ГЛОБУС БАНК став одним із 17 найбільших українських банків, що підписали Меморандум про кредитування проєктів з відновлення енергоінфраструктури.
Голова правління ГЛОБУС БАНКУ Сергій Мамедов є заступником Голови Ради директорів Конфедерації будівельників України та віцепрезидентом Асоціації українських банків.