RSS
20 Листопад
     
 
Новини АУБ
АУБ виступає проти підвищення мінімальних вимог до статутного капіталу банків

nbank.jpgПри парламентському Комітеті з питань фінансів і банківської діяльності створено робочу групу з доопрацювання до другого читання законопроекту "Про внесення змін до деяких законів України (щодо регулювання діяльності банків)" (№0884). У рамках участі у цій робочій групі до АУБ від Комітету надано порівняльну таблицю з пропозиціями та правками до законопроекту, підготовленими НБУ за участі експертів міжнародних фінансових організацій. Серед іншого, ці пропозиції стосуються внесення змін до Закону України “Про банки і банківську діяльність” щодо підвищення мінімальних вимог до статутного капіталу для створення банку до 500 млн. грн. (ст.31) з наданням НБУ права на встановлення розміру мінімального регулятивного капіталу та адекватності капіталу (ст.35).

Як відзначають в АУБ, прийняття змін щодо підвищення мінімальних вимог до статутного капіталу, без будь-яких застережень щодо нерозповсюдження цієї норми на вже діючі банки, надасть НБУ право застосовувати нові вимоги також і до вже існуючих банків.

За словами фахівців АУБ, законодавством більшості країн світу у разі збільшення вимог до мінімального розміру капіталу, необхідного для отримання дозволу на банківську діяльність (створення банку), встановлюються гарантії на можливість продовження діяльності вже існуючих банків, розмір капіталу яких є меншим від нових вимог.

За підрахунками АУБ, станом на 1 січня 2010 р. в Україні власні кошти у розмірі, меншому від 500 млн. грн., мають 130 банків (без урахування банків з тимчасовою адміністрацією) або 76% від загальної кількості працюючих банків. В АУБ зазначають, що внаслідок прийняття згаданих змін переважна  більшість українських банків штучно буде поставлена перед необхідністю термінового нарощення капіталу. Проте в умовах фінансово-економічної кризи, коли відбувається згортання економіки, збільшення кількості збиткових підприємств, що веде до відсутності вільних коштів для прискореної капіталізації, це є неможливим. Тим більше, що ця додаткова капіталізація для більшості банків не вимагатиметься необхідністю дотримання адекватності капіталу.

В АУБ вважають, що наслідком невиконання таких вимог НБУ стане витіснення значної кількості українських банків з ринку. Такі дії, переконані в АУБ, порушують Конституційні норми щодо захисту державою прав усіх суб’єктів права власності та незворотності дії у часі законів та нормативно-правових актів.

З огляду на сказане АУБ виступає категорично проти прийняття змін щодо підвищення мінімальних вимог до статутного капіталу без будь-яких застережень щодо нерозповсюдження цієї норми на вже діючі банки та наполягає на запровадженні в Україні європейської практики щодо встановлення гарантій продовження діяльності вже існуючих банків, розмір капіталу яких є меншим від нових вимог.

Відповідні пропозиції АУБ будуть передані на розгляд робочої групи при парламентському Комітеті з питань фінансів і банківської діяльності.

Прес-служба
Асоціації українських банків

2010-04-12

 
НОВИНИ