Гривня цієї осені відрізняється своєю непередбачуваністю. Тому важко прогнозувати величину курсу долара та інших валют в Україні в листопаді. З допомогою експертів  спробувало це зробити, а також розібратися в тому, які чинники впливатимуть на обмінний курс гривні.

Всупереч сезонним тенденціям, у жовтні національна валюта й далі зміцнювалася та встановила ціновий рекорд року – 26,2 грн за долар.

За словами голови Ради НБУ Богдана Данилишина, цьому сприяло переважання пропозиції іноземної валюти з боку клієнтів банків над попитом (загалом на $34 млн на день). Щоб не допустити швидкого зміцнення гривні, Нацбанк купив минулого тижня на міжбанку $350 млн. Загалом із початку жовтня чиста купівля Національним банком валюти становила приблизно $700 млн, від початку року – майже $2,2 млрд.

Наприкінці жовтня НБУ:

  • залишив облікову ставку на рівні 8,5%;
  • виніс на громадське обговорення оновлену методику розрахунку курсу гривні

На світових ринках дані про суттєве уповільнення темпів економічного зростання в США останніми днями призвели до послаблення долара, але сьогодні, 29 жовтня, долар на торгах почав відігравати падіння.

Прогноз курсу гривні в листопаді 2021 року

Експерти впевнені, що зміцнення гривні – короткострокова тенденція. Президент Асоціації українських банків Андрій Дубас прогнозує формування девальваційного тренду до кінця цього року. Водночас у першій половині листопада курс долара очікується в межах 26,0 – 26,1 грн.

На думку керуючого партнера компанії «Атлант Фінанс» Юрія Нетесаного, на початку листопада долар на міжбанку почне зростати і впродовж місяця перебуватиме в діапазоні 26,3 — 26,8 грн.

На курс української валюти в листопаді впливатимуть як зовнішні, так і внутрішні чинники.

Зміцненню гривні сприятиме дисбаланс між експортом та імпортом. Гривня отримує потужну підтримку з боку експортерів. Високі світові ціни на аграрну та металургійну продукцію, а також необхідність завершити збирання врожаю та провести посівну озимих культур стимулюють агро- й металургійні компанії продавати багато валюти на міжбанку. Водночас імпортери споживчих товарів не хочуть купувати валюту та імпортувати через побоювання торгових епідемічних обмежень і падіння попиту населення.

Населення купує валюту, але в невеликих обсягах. Так, від початку місяця чиста купівля готівкової іноземної валюти населенням становила $55 млн, а її чистий продаж у безготівковій формі – $18 млн.

Ослаблення гривні може бути спричинено збільшенням попиту на валюту з боку імпортерів енергоресурсів через зростання цін на міжнародних біржах і скорочення запасів під час опалювального сезону. Ситуація із запасами вугілля для теплоелектростанцій в Україні є близькою до катастрофічної: вугілля вкрай мало, є велика ймовірність того, що його доведеться імпортувати за будь-яку ціну.

Також варто враховувати сезонний чинник – активізацію видатків із держбюджету, пояснює Нетесаний. Він зазначає, що традиційно на листопад і частину грудня припадає не менш як 25% усіх бюджетних видатків за рік. Тому можливі два варіанти розвитку подій:

  • ослабленню гривні сприятиме ситуація, коли на рахунках Держказначейства буде достатньо грошей для виконання зобов'язань. Тоді з'являється надлишок гривні, вона потрапляє на валютний ринок, у такий спосіб збільшуючи попит на валюту;
  • якщо гривні буде недостатньо, Мінфін підвищить ставки за ОВДП, вони стають цікавими для зовнішніх інвесторів, які продають валюту задля купівлі гривневих ОВДП. Тоді пропозиція валюти на міжбанку перевищує попит, і гривня зміцнюється.

Ще одним чинником, який може вплинути на курс, є ситуація довкола Національного банку, зазначає Андрій Дубас. «У ЗМІ пишуть про можливу зміну голови НБУ. Кирила Шевченка призначено головою НБУ лише торік у липні. За законом строк призначення голови цього регуляторного органу визначено на сім років, і це не випадково. Невизначеність завжди створює коливання на міжбанківському валютному ринку», – пояснює він.

Прогноз курсу євро та рубля в листопаді

Курс європейської валюти значною мірою залежатиме від подій на світовому фінансовому ринку. За прогнозами Нетесаного, упродовж листопада євро буде в широкому діапазоні — $1,15 – 1,17, а у вузькому – $1,155 – 1,165. Щодо гривні євро прогнозується у вузькому коридорі — 30,2 – 31,2 грн.

Російський рубль варто очікувати в діапазоні 0,375 – 0,385 грн. Цьому сприятимуть високі ціни на енергоносії та збільшення квоти РФ на видобуток нафти у форматі ОПЕК+.

Коли варто купувати валюту

Експерти зберігають девальваційні настрої та очікують послаблення національної валюти. МВФ, НБУ, інвестиційні банки також очікують послаблення гривні, проєкт держбюджету-2022 передбачає 28,6 грн за долар. «Але зараз, на хвилі низького попиту з боку покупців, очікувати такого розвороту важко. Я б радив для купівлі валюти використовувати тільки ті кошти, якими ви не збираєтеся користуватися найближчими місяцями», – говорить керівник відділу аналітики Forex Club Андрій Шевчишин.

Юрій Нетесаний рекомендує купувати долар за курсом нижче за 26,5 грн за долар, а євро – нижче за 30,0 грн.

Ситуація на світових валютних ринках

Долар зміцнюється щодо євро в п'ятницю, 29 жовтня, після суттєвого зниження напередодні на слабких даних про ВВП США.

Курс євро до долара опустився до $1,1672, як порівняти з $1,1684 на час закриття попередньої сесії. Напередодні європейська валюта подорожчала на 0,7% у парі з доларом, повідомило агентство «Інтерфакс».

Дані про суттєве уповільнення темпів економічного зростання в США змусили інвесторів сумніватися, що Федеральна резервна система (ФРС) в листопаді наважиться розпочати згортання програми викупу активів.

Європейський центральний банк (ЄЦБ) 28 жовтня не змінював обсяг антикризової програми викупу активів, залишивши його на рівні 1,85 трлн євро.

Курс долара в парі з єною становить 113,61 єни проти 113,58 єни напередодні.

Індекс, що розраховується біржею ICE і відстежує динаміку долара щодо шести валют (євро, швейцарський франк, єна, канадський долар, фунт стерлінгів і шведська крона), зріс на 0,1% під час торгів у першій половині дня 29 жовтня.

Як НБУ планує змінити методику розрахунку курсу

Національний банк виніс на публічне обговорення пропозиції щодо змін у Положення про встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют і розрахунку довідкового значення курсу до долара США й облікової ціни банківських металів. Зміни передбачають:

  • коригування підходів до відсікання угод з екстремальними параметрами;
  • зміну часу збору даних для обчислення офіційного курсу гривні та зміну часу його оприлюднення (до 15:30, а не до 16:00, як зараз);
  • визначення механізму розрахунку довідкового значення курсу гривні до долара США за особливих умов.

Пропозиції та заперечення учасників ринку НБУ приймає до 28 листопада.

thepage.ua

 

вул. Євгена Сверстюка, 15 Київ 02002 Україна

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.                               
(044) 516-8775

Ознайомитись з політикою конфіденційності та захисту персональних даних

 

 

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Tomato Green Blue Cyan Dark_Red Dark_Blue

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction