Українська банківська система перебуває на етапі активного розвитку після проведених реформ у 2014-2018 роках.

На сторожі інтересів фінустанов стоять різні організації, проте однією з найвпливовіших залишається Асоціація українських банків, яка об’єднує не тільки традиційні банки, а й онлайн-банки, позабанківські установи та кредитні спілки, страхові компанії. «Banker.ua» зустрівся з Президентом Асоціації українських банків (АУБ) Андрієм Дубасом і обговорив тренди і проблеми банківського сектора країни.

– Андрію, які головні завдання на сьогоднішній день вирішує Асоціація українських банків?

– На сьогоднішній день членами АУБ – Асоціації українських банків – є понад 40 учасників. Це, звичайно ж, банки, страхові компанії, небанківські фінансові організації, представники мікрофінансових організацій. Тільки минулого року до Асоціації приєдналися 12 нових учасників. За останні 3 роки ми почали дуже активно розвивати АУБ. Наприклад, Асоціація була творцем третейського суду, який з 2007 року розглянув понад 65 тисяч справ. Це більше, ніж зробили всі Третейські суди СНД, що свідчить про довіру до нашого Третейського суду, про його важливість і швидкість розгляду спірних справ.

Ми використовуємо у своїй роботі принцип незалежності. У нас всі банки мають підтримку, незалежно від форм власності і від капіталу – незважаючи на те, чи це національний капітал, чи іноземний. Нещодавно було прийнято рішення впорядкувати норму членських внесків до Асоціації. Якщо раніше було так: чим більша банківська організація, тим більший внесок, то тепер внесок для всіх однаковий. І для всіх однакова підтримка. Це свого роду незалежність учасників АУБ. У нас є кілька органів управління – Рада Асоціації, Виконавча дирекція, Вища колегія, комітети.

– Як пандемія впливає на роботу і розвиток банків?

– У 2020 році Асоціація відзначила 30-річчя з дня заснування. І в різні періоди різних криз ми допомагали нашим долати труднощі. Наприклад, у 2011 році, коли Україна була в чорному списку організації FATF (світова організація, яка займається питаннями фінансового моніторингу), АУБ доклала максимум зусиль, щоб вивести нашу державу з цього чорного списку, допомогти фінансовим організаціям упорядкувати внутрішні документи. Цей виклик ми здолали.

Нещодавно у нас в Асоціації гостро стояло питання про закон, який передбачав розмір мінімального статутного капіталу банку. Ми неодноразово порушували цю тему на найвищому рівні. Минулого розмір мінімального статутного капіталу було знижено з 500 млн грн до 200 млн грн. Таким чином, ми не запобігли банкрутству близько 30 українських банків на тій підставі, що статутний капітал у них був нижче.

У березні минулого року у зв’язку з пандемією ми зверталися до Київської державної адміністрації, щоб забезпечити проїзд співробітників банків до роботи місця роботи на період локдауну. Цього року ми також продовжили цю роботу. Що стосується самих банків, то ми розвиваємо тренд цифровізації. У зв’язку з розвитком 3G і 4G банки встановлювали термінали у віддалених селах. Це дозволило банкам в пандемію перейти онлайн-режим роботи. Система віддаленої ідентифікації допомогла  нам м’яко пройти цей складний період.

У результаті реформи банківської системи 2014-2018 років я вважаю, що українська система банків є ліквідною, банки мають багато вільних ресурсів, розміщують їх в різні цінні папери уряду, депозити. Зараз ми можемо стверджувати, що в період кризи в 2020 році у нас не було масового закриття банків, не було різкого стрибка курсу валют, що свідчить про результат великої роботи Національного банку 2014-2018 років, і ми тепер маємо стабільну банківську систему.

Можу стверджувати, що українська економіка була стійкою у період пандемії. У нас невелика у порівнянні з країнами Європи складова малого і середнього бізнесу в економіці – 15%, в Євросоюзі – 48,1%, у США – 52%, в Китаї – 60%. І коли в цих країнах вводиться локдаун, економіка  з високим МСБ страждає більше. Тому українська економіка у зв’язку з низьким відсотком малого та середнього бізнесу м’якше пройшла цю історію.

– Ситуація з еквайрингом: хто має рацію – банки або рітейлери? Яка може бути альтернатива?

– Державне регулювання, особливо у цінах – це завжди погано. Наприклад, у Венесуелі. Там держава регулює все, як наслідок – бідна країна. У даному випадку законопроект пропонує встановити відсоток – 1,5% – 3%. На наш погляд, якщо ми зарегулюємо доходи від еквайрингу, то це призведе, наприклад, до того, що банки не зможуть давати кредити на безвідсоткової основі – на 1-3 місяці. Банки не зможуть використовувати кешбек, який видається після покупки і повертається відсоток покупцеві.

Сьогодні в Україні є 73 банки. І між ними дуже жорстка конкуренція. Конкурують між собою як державні банки, так і банки з вітчизняним та іноземним капіталом. Кожен намагається знайти свою нішу, зацікавити клієнта. Невеликі банки, наприклад, можуть більше уваги приділити клієнту. Інші банківські установи, у свою чергу, можуть запропонувати ставки нижче, вони намагаються працювати з великими, корпоративними клієнтами. І коли на цьому конкурентному ринку доводиться встановлювати обмеження по доходах, то це може привести до того, наприклад, що стрімкий розвиток платіжних систем може зупинитися. Ситуацію можна вирішити діалогом – банк-рітейл.

Торгові мережі, наприклад, кажуть, що готівка – це дешевше, ніж платити банку комісію за безготівку. Це не зовсім так. Деякі банки займаються інкасацією, і, якщо враховувати всі процеси, пов’язані з цим, то мати готівку виявиться дорожче, ніж працювати з платіжними системами.

У результаті реформи банківської системи 2014-2018 років я вважаю, що українська система банків є ліквідною, банки мають багато вільних ресурсів, розміщують їх в різні цінні папери уряду, депозити.

– З початку року прибуток за депозитами для вкладників прагне до нуля. Чи можна підвищити прибутковість депозитів?

– Наразі облікова ставка НБУ 6,5%. Середній індекс за депозитами становить 10,5%. Тобто внесок у гривні за рік принесе прибуток в середньому 10,5%. В іноземній валюті відсоток за депозитами значно нижче. Це обумовлено тим, що в Україні банки не мають можливості видавати кредити в іноземній валюті фізичним особам. Але є багато варіантів, де можна розміщувати гроші, цінні папери. За прогнозами Національного банку інфляція цього року повинна скласти 7,5%. Якщо в 2018 році облікова ставка за депозитами була 18%, то сьогодні – 6,5%. Якщо ми хочемо дешевих кредитів – 3-5%, то ми маємо розуміти, що ставка і за депозитами буде низькою – 1-3%.

– У 2021 році які з банківських продуктів будуть найбільш затребувані?

– В Україні є серйозний “незакритий” іпотечний комплекс, працюють програми іпотеки 5-7-9%, вони будуть стимулювати людей брати гроші під іпотеку. Є ще ринок землі і банкам треба активізувати роботу в цьому напрямку, розробляти програми кредитування фермерів. Зараз у Фонді держмайна стартувала “мала” приватизація, дуже багато об’єктів нерухомості продається. Банк може оцінити об’єкти, виставлені на продаж, і видати кредит реальному покупцеві того чи іншого лота. Я думаю, цього року такий банківський продукт буде актуальним. Буде продовжувати працювати і тренд з розвитку платіжних систем.

– Наскільки широко інтереси української банківської системи представлені за кордоном? Як ви працюєте з зарубіжними партнерами?

– У 2006 році наша Асоціація стала членом Європейської банківської федерації. А в 2008 році ми стали учасником Координаційної ради банківських асоціацій ГУАН (Грузія, Україна, Азербайжан, Молдова). Цього року ми прийняли рішення вступити в U. S. Ukraine Business council. Українська банківська система на сьогоднішній день в іноземних державах не дуже інтенсивно представлена, і ми працюємо над цим. Тому що якщо в Україну заходять іноземні фінансові організації, то, відповідно, і українські банки зможуть відкривати свої філії в зарубіжних країнах.

Якщо ми хочемо дешевих кредитів під 3-5%, то маємо розуміти, що ставка і за депозитами буде низькою – 1-3%.

– Які основні тренди банківської системи в 2021 році ви б виділили?

– Нам потрібно брати приклад з кращих, сильних країн, опрацювати їх досвід з урахуванням українських реалій. Минулий і нинішній роки – це роки викликів і ми з ними впоралися. Банківська система в Україні є ліквідною та стабільною.

 

 

вул. Євгена Сверстюка, 15 Київ 02002 Україна

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.                               
(044) 516-8775

Ознайомитись з політикою конфіденційності та захисту персональних даних

 

 

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Tomato Green Blue Cyan Dark_Red Dark_Blue

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction