АСОЦІАЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ БАНКІВ

Все тільки починається...

Мервін Кінґ: Банки ставлять прибутки вище інтересів клієнтів

BBC News,
5 березня 2011 р.


Голова Банку Англії стверджує, що банки намагаються максимізувати короткострокові прибутки за рахунок клієнтів.

В інтерв’ю Daily Telegraph Мервін Кінґ поставив під сумнів систему бонусів [у банках] та попередив, що провал у реформуванні галузі може спричинити наступну фінансову кризу.

Кореспонденти БІ-БІ-СІ стверджують, що ці коментарі є важливими, оскільки Банк Англії перебирає на себе регуляторні функції.

Керівники банків заявили, що вони "поважають" Мервіна Кінґа, однак не погоджуються з його коментарями.

Редактор з питань бізнесу БІ-БІ-СІ Роберт Пестон зазначив, що інтерв'ю п.Кінґа свідчить про брак поваги до банків з його боку.

Його [Мервіна Кінґа] коментар надійшов лише через кілька тижнів після того, як міністр фінансів Джордж Осборн підписав Проект «Мерлін» [угоду між урядом Великобританії та 4-ма найбільшими банками].

Зазначена угода зафіксувала домовленість про те, що в обмін на збільшення кредитування і стриманість у виплаті бонусів з боку банків уряд не буде вживати додаткових [законодавчих та урядових] заходів щодо [оподаткування] таких виплат та прибутків банків.

Пан Кінґ сказав, що протягом двох останніх десятиліть надто багато людей у фінансовому секторі вважали абсолютно прийнятним "за сприятливої нагоди робити гроші на довірливих або нічого не підозрюючих клієнтах».

Він сказав: "Чому банки взагалі хочуть платити бонуси? Це тому, що вони існують у світі, в якому вони є «занадто великими, щоб зазнати невдачі» і в якому держава допоможе їм під час падіння."

"Ми ще й досі не вирішили зазначеної проблеми, а бо як мені здається правильнішим її називати – проблеми банків «занадто важливих, щоб зазнати невдачі»."

"Сама ідея того, що можна бути занадто важливим, щоб зазнати невдачу, не повинна мати місця в ринковій економіці".

Він також сказав, що занадто "великого значення надавалося важливості та цінності поглинань [як методу розвитку бізнесу]" і що "це є абсурдним знищувати компанії з репутацією" у гонитві за короткостроковими прибутками.

Далі він відзначив серйозну відмінність, що існує між банками та виробничими компаніями, які, за його словами, значно більше піклуються про свою робочу силу, клієнтів і продукцію.

"Вони по-різному ставляться до клієнтів. Малі і середні компанії дійсно звертають увагу на це: вони по-родинному ставляться до людей [клієнтів], яких вони знають", – сказав він.

Виконавчий керівник Британської Асоціації Банкірів Анжела Кнайт (Angela Knight) вважає, що "дещо в галузі було вкрай неправильним під час фінансової кризи", але з того часу галузь "радикально реформувалася".

"Ми повністю погоджуємося, що жоден банк не повинен вважати, що у випадку падіння він може спертися на платників податків. Зміни у галузі, що відбулися зверху до низу гарантують, що ризики добре контролюються", - сказала вона.

Анжела Кнайт додала, що вони сподіваються обговорити ці питання з п. Кінґом, додавши: "я щиро сподіваюся, що він так само, як і ми [банкіри], прагне встановити добрі стосунки (після переходу регуляторних функцій до Банку Англії)".

Заступник прем'єр-міністра Нік Клеґґ (Nick Clegg) сказав: "Я розумію чому люди гніваються, коли вони чують про величезні заробітні плати та шалені бонуси, якими винагороджується банківська верхівка. Я так само [почуваюсь сердитим]”.

"Я погоджуюся з п.Кінґом сьогодні, що справа перетворення наших банків на безпечні та відповідальні установи ще не завершена", - сказав він делегатам весняної конференції Шотландських Ліберальних Демократів у Персі (Perth).

Редактор з питань бізнесу БІ-БІ-СІ Роберт Пестон зазначив, що той факт, що п.Кінґ у своєму інтерв'ю "паплюжить" банки, є таким, яким не можна знехтувати.

Він написав у своєму блозі на БІ-БІ-СІ : "п.Кінґ, поза всякою конкуренцією, буде найголовнішою особою для наших банків. Тому є суттєвим, що він, схоже, має так мало поваги до них".

Він також додав, що, хоча «надто дружні стосунки» між особою, яка має наглядати за порядком у банках, та самими банками було б «нездоровим», однак банківські керівники підозрюють, що п.Кінґ все ж таки не розуміє того, що вони роблять.

"Деякі речі, які мені сказали члени правлінь банків про п.Кінґа, є не для друку [нецензурними]", - повідомив наш кореспондент.

Міністр казначейства Джастін Ґрінінґ повідомив БІ-БІ-СІ, що сказане п.Кінґом добре резонуватиме з існуючими настроями в уряді та серед "народу".

"Ми вважаємо, що ми маємо поліпшити регулювання у банківському секторі - це одна з причин, чому ми створили Міжнародну Банківську Комісію. Вона вивчає цілий спектр питань щодо того, як працює галузь фінансових послуг».

Вона сказала, що те, що сказав керівник Банку Англії означає, що "на відміну від того, як це було у минулому... ми повинні робити це правильно [регулювати банківський сектор]".

"Банківська комісія надасть свій звіт пізніше цього року, ми зможемо ухвали відповідне законодавство наступного року і п.Кінґ та Банк Англії відіграватимуть набагато більшу роль у регулюванні галузі – звичайно п.Кінґ визначає, очевидно, деякі свої пріоритети".

«Неймовірна атака»

Щодо Проекту «Мерлін» [угода між урядом Великобританії та 4-ма найбільшими банками країни], то вона вважає, що люди оцінять коментарі п.Кінґа щодо банківської галузі у частині того, як банкіри ставляться до споживачів [банківських послуг].

Ця проблема була однією з причин того, що уряд анонсував створення нового органу влади для прискіпливого нагляду за захистом споживачів банківських послуг [«Орган з Захисту Споживачів та Ринків»], - додала вона.

Водночас економіст Тім Конґдон, який був членом незалежної Казначейської робочої групи у 1990-х, сказав, що він вважає "неймовірним" те, що п.Кінґ нападає на структуру тієї галузі, в якій він пропрацював упродовж 20 років.

"Ми маємо дуже успішну галузь, вона конкурентоздатна на міжнародному рівні, ми бажаємо їй успіху, вона дає роботу сотням тисяч чоловік, а тому я вважаю сказане п.Кінґом екстраординарним", - повідомив він.

Він також додав, що п.Кінґ та інші спричинили фінансову кризу "не в останню чергу тим, що підірвали здатність британських банків фінансувати себе на міжнародних ринках".

"Якщо ви критикуєте банки, ви зменшуєте довіру до них, а потім люди починають турбуватися щодо стану банків. Важливо, щоб керівник Банку Англії підтримував банки і допомагав їм".

Газетне інтерв'ю [з Мервіном Кінгом] вийшло тоді, коли міністр фінансів Джордж Осборн готується повідомити на весняній конференції його партії [консерваторів], що проект Державного бюджету, презентований пізніше цього місяця, буде "зухвало орієнтованим на зростання".

Пан Осборн повідомить про наміри створення 10 нових виробничих зон в Англії у його проекті Бюджету 23 березня. Ці зони матимуть на меті відродження зростання в місцевостях, сильно уражених економічним спадом.

При використанні матеріалів посилання на Асоціації Українських Банків є обов'язковим