Затвердження нових ліцензійних умов та інші зміни.

У березні Національним банком була прийнята відносно  невелика кількість нормативних документів. Основним напрямком нормотворчої активності було ліцензування небанківських фінансових установ. Так, постановою №25 від 26 березня 2021 року було затверджено зміни та доповнення до Положення про порядок видачі небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв’язку ліцензій на здійснення валютних операцій.

Постановою №26 було затверджено Положення про порядок видачі ліцензії на торгівлю валютними цінностями, що стосується небанківських фінансових установ та операторів поштового зв'язку.

Постановою №27 від 30 березня 2021 року НБУ затвердив тимчасові ліцензійні умови для небанківських фінансових установ та лізингодавців.

Крім того, Постановою №23 від 02 березня 2021 регулятор запровадив дистанційний підхід до інспекційних перевірок банків в умовах карантину.

Також з 01 березня 2021 року набрала чинності Постанова №170 від 29.12.2020 про «Правила організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України». Документом внесено ряд змін і доповнень до переліку та структури звітності.

Більш детально з нормативними новаціями березня можна ознайомитись в нижче поданій таблиці.

 

Основні нормативні документи НБУ, прийняті протягом березня 2021 року

Назва Постанови/документу

Дата прийняття

Сутність

Мета/вплив на БСУ

Про особливості проведення інспекційних перевірок під час карантину

23

02.03.2021

Відтепер членам інспекційної групи дозволено отримувати віддалений доступ до документів та інформації об’єкта перевірки та використовувати змінні носії інформації. Обмін інформацією та документами з банком також може проводитися з використанням інформаційно-комунікаційних технологій у режимі реального часу або шляхом надсилання захищеними каналами зв’язку. Членам інспекційної групи також дозволено отримувати віддалений доступ до систем автоматизації банку. Зустрічі членів інспекційної групи з керівниками та працівниками банку можуть проводитися в режимі відеоконференції. Документи, які складаються під час інспекційної перевірки, можуть подаватися у формі електронного документа, підписаного кваліфікованим електронним підписом уповноваженої особи.

Безперервність банківського нагляду в умовах карантину та зменшення ризиків для здоров’я працівників банків та НБУ

Про внесення змін до Тарифів на послуги (операції), що надаються (здійснюються) Національним банком України в системі електронних платежів та у сфері розрахунково-касового обслуговування

24

04.03.2021

Здійснено коригування назв послуг під номерами 49 та 56

Актуалізація найменувань окремих послуг

Про затвердження Змін до Положення про порядок видачі небанківським фінансовим установам, операторам поштового зв’язку ліцензій на здійснення валютних операцій

25

26.03.2021

НБУ спростив процедури для отримання ліцензій на здійснення валютних операцій для небанківських фінансових установ і операторів поштового зв’язку.

Так, зменшені вимоги до мінімального розміру власного капіталу небанківської установи:

 • до 5 млн грн – для здійснення валютних операцій із переказу коштів або інших операцій, що передбачають використання готівки;
 • до 10 млн грн – для здійснення інших валютних операцій (крім операцій із переказу коштів, надання кредитів і залучення фінансових активів).

Також скасована вимога щодо наявності 1 млн грн для виконання бізнес-плану установи в перший рік діяльності. Замість цього установлено, що коштів має бути достатньо для покриття витрат, пов'язаних зі здійсненням валютних операцій, що ліцензуються.

Уточнений порядок розкриття джерел походження коштів:

 • скасована вимога розкриття джерел походження коштів для лайф-страховиків, а також для небанківських установ, джерела походження коштів яких перевірені регулятором (якщо їхній капітал не збільшувався);
 • чітко встановлений обсяг підтвердження джерел походження коштів під час набуття істотної участі або збільшення капіталу.

Також унесені зміни до переліку валютних операцій, що ліцензуються.

Відтепер не ліцензується здійснення валютних операцій:

 • страхування (крім розрахунків за договорами страхування життя);
 • факторингу (крім розрахунків за операціями з міжнародного факторингу);
 • переходу права вимоги і пов’язаних із цим зобов’язань.

Розрахунки за такими операціями повинні проводитися відповідно до статті 5 Закону України «Про валюту і валютні операції», тобто виключно в гривні на території України.

Валютна лібералізація

Про затвердження Положення про порядок видачі ліцензії на торгівлю валютними цінностями

26

26.03.2021

Документ визначає порядок видачі, зупинення, поновлення ліцензій на торгівлю валютними цінностями небанківським фінансовим установам, операторам поштового зв'язку (далі - небанківські установи) та відкликання (анулювання) таких ліцензій.

Відтепер для провадження цієї діяльності необхідно отримати ліцензію на торгівлю валютними цінностями, порядок видачі якої визначено в окремому Положенні регулятора. Але  з  ухваленням нового Положення ключові вимоги до ліцензіатів, перелік документів та умови отримання ліцензії не зазнали суттєвих змін.

Водночас відтепер для торгівлі валютними цінностями небанківській установі достатньо мати власний капітал у сумі не менше ніж п’ять мільйонів гривень незалежно від кількості структурних підрозділів.

Окрім того, спрощено процедуру розгляду пакета документів. Зокрема, строк розгляду документів зменшено з двох місяців до 30 робочих днів.

Небанківським установам, які вже мають ліцензії на здійснення валютних операцій, не потрібно заново звертатися до Національного банку через зміну нормативного регулювання цього процесу.

Переоформлення ліцензії на здійснення валютних операцій на ліцензію на торгівлю валютними цінностями відбуватиметься автоматично.

Після набрання чинності постановою Національний банк самостійно внесе запис про видачу небанківській установі ліцензії на торгівлю валютними цінностями до двох реєстрів – Державного реєстру фінансових установ або реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, та до електронного реєстру валютних ліцензій.

Затвердження нового Положення в зв`язку зі змінами законодавства

Про затвердження Положення про визначення умов провадження діяльності з надання фінансових послуг, здійснення яких потребує відповідної ліцензії (ліцензійних умов)

27

30.03.2021

НБУ  затвердив тимчасові ліцензійні умови для небанківських фінансових установ та лізингодавців. Ухвалений документ визначає вимоги, яким необхідно відповідати, щоб отримати ліцензію та право надавати фінансові послуги, вимоги до провадження діяльності, перелік документів, які необхідно подати для отримання ліцензії, а також порядок відкликання (анулювання) ліцензії. 

Документ фактично не змінює підходи до ліцензування небанківських установ, які були запроваджені попереднім регулятором. А ліцензії, видані Нацкомфінпослуг, продовжують діяти й після набрання чинності цим документом. 

Ліцензійні умови Національного банку передбачають ряд уточнень, які позитивно вплинуть на ринок небанківських фінансових послуг. А саме:

 • заявники отримають право подавати документи до регулятора не лише в паперовому вигляді, а й в електронній формі;
 • визначено порядок відкликання (анулювання) ліцензії за власним бажанням установи;
 • скасовано вимогу подавати фінансову звітність для отримання ліцензії особам, які мають намір здійснювати діяльність лізингодавця; 
 • передбачено вимогу для небанківських фінустанов подавати щорічний аудиторський звіт за результатами обов’язкового аудиту річної фінансової звітності.

Вдосконалення ринку небанківських фінансових послуг

Про затвердження переліків іноземних валют та банківських металів

210-но

30.03.2021

НБУ включив пакистанську рупію до переліку іноземних валют, до яких один раз на місяць визначається офіційний курс гривні, та виключив з нього ганське седі та новий тайванський долар. Крім того, було вирішено змінити періодичність встановлення офіційного курсу гривні до азербайджанського манату зі щоденної на щомісячну.

Документ прийнято в зв’язку зі зміною обсягів товарообігу між Україною та відповідними країнами

 

 

вул. Євгена Сверстюка, 15 Київ 02002 Україна

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.                               
(044) 516-8775

Ознайомитись з політикою конфіденційності та захисту персональних даних

 

 

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Tomato Green Blue Cyan Dark_Red Dark_Blue

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction