Криптовалюти й технологія блокчейн стали стартом для трансформації світової економіки та чинної системи державного регулювання. Дана сфера стрімко розвивається, тому регулювання ринку криптовалют є важливою складовою успішного розвитку держави, оскільки це впливає на економіку та на рівень життя в цілому. Асоціація українських банків має на меті стати майданчиком, який об’єднає всі фахові думки даної тематики й сприятиме розвитку блокчейн-технологій. За для цього 29 жовтня АУБ провела онлайн-семінар «Як Blockchain та криптовалюти трансформують банківський бізнес».

«Інноваційні технології стрімко розвиваються та впливають на формування банківського бізнесу та фінансової системи, диктують нові правила ринку. Україна здатна впроваджувати тренди у фінансово-банківській сфері. Наші закордонні колеги захоплюються додатками мобільного банкінгу в Україні. АУБ впевнено крокує в ногу з часом та долучається до розвитку цифрових та прозорих технологій у фінансово-банківській сфері. За сприянням Асоціації впроваджено ряд проектів, таких як платформа «Всі аукціони України», триває розробка проекту, який має на меті аналіз транзакцій, що здійснюють банки на предмет фінансового моніторингу, для автоматизації роботи та мінімізації людського фактора. Наш онлайн-семінар – це майданчик для обміну досвідом та впровадження нових тенденцій щодо ринку криптоактивів в Україні», – зазначив президент АУБ Андрій Дубас.

У заході взяли участь і народні депутати, зокрема голова депутатської фракції політичної партії «Слуга народу» Давид Арахамія.

«Ми активно співпрацюємо з АУБ та підтримуємо всі позитивні ініціативи. Закон про віртуальні активи є надзвичайно важливим для України та дозволить розширити й водночас чітко врегулювати фінансовий ринок. Маємо надію, що інші депутати  підтримають даний законопроект у цьому році», – зазначив Давид Арахамія.

Додамо, що раніше між Асоціацією українських банків та фракцією «Слугою народу» було підписано Меморандум про співпрацю.

Під час онлайн-семінару провідні фахівці економіки, фінансів, банківської сфери, юриспруденції та ІТ протягом 4 годин ділилися українським та закордонним досвідом, розповідали про тенденції  у сфері криптовалют й робили прогнози щодо розвитку блокчейн-технолгій в Україні.
Модератором заходу був радник президента АУБ, кандидат економічних наук, доцент кафедри банківської справи та страхування ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» Сергій Ходакевич.

«Ринок блокчейн-технологій та криптовалют знаходиться в стадії становлення, попит і пропозиція збільшуються з кожним роком. У таки період надзвичайно важлива підтримка та створення сприятливих умов, правового поля. На мою думку, у сфері криптовалют Україна має компетенції світового рівня, тому підтримка і реалізація Асоціаціацією заходів щодо впровадження технології блокчейн і забезпечення обігу криптовалют в інтересах стимулювання економічного зростання повинна супроводжуватися координацією дій всіх зацікавлених учасників ринку. АУБ проявила ініціативу стати платформою для обговорення й об’єднала провідних фахівців та фінансові установи за для подальшого розвитку блокчейн-технологій. Сьогоднішній онлайн-семінар – це перший захід про блокчейн та криптовалюти, організований АУБ, який відбувся на такому високому рівні. Про це свідчить зацікавленість слухачів – всі, хто зареєструвався були присутні до завершення семінару. Приємно було отримувати після заходу відгуки зі словами вдячності від учасників», – прокоментував Сергій Ходакевич.

Одна з провідних тем, яка була розглянута під час семінару – це правове регулювання криптовалют та грошей в цілому. Головні аспекти регулювання валютообігу розкривали начальник відділу юридичного департаменту НБУ Роман Кармазін та доктор права й консультант DeFi стартапа Олег Манюта.

Зазначимо, у Законі про запобігання та протидію легалізації (відмивання) доходів вказано, що коштами можуть бути електронні гроші, майно, майнові та немайнові права. Також коштами є готівка та гроші, які знаходяться на рахунках в банках. Проте складна правова природа криптовалют не дозволяє їх визнати грошовими коштами, валютою або платіжним засобом, валютною цінністю, електронними грошима, грошовим сурогатом. За для цього Мінцифри розробили законопроект про віртуальні активи. Під час семінару представник Міністерства цифрової трансформації, керівник експертної групи з розвитку віртуальних активів Максим Дем’янюк розповів про особливості законопроекту та розвіяв міфи щодо криптовалюти:

«Ринок криптоактивів є досить прозорим, але існують деякі важливі моменти фінмоніторингу для врегулювання яких необхідно пройти складний юридичний шлях. Попри те, що економіка України є не надто розвинутою, наша держава лідирує у світі з використання криптоактивів серед населення, тому закон про криптоактиви є на часі. Оскільки дане питання потребує окрім правової оцінки ще й технічну та ринкову, Мінцифри запросили експертів з ринку й на основі обговорень робоча група розробила законопроект та подала його на розгляд у Верховну Раду».

Міністерство цифрової трансформації активно співпрацює з Національним банком України для врегулювання ринку криптовалюти. Керівник з питань програмного менеджменту НБУ Сергій Шацький анонсував проведення анкетування для банків щодо криптоактивів, щоб краще зрозуміти, як впроваджувати та регулювати їх на законодавчому рівні.

Окрім криптовалюти під час заходу порушувалося питання і цифрової валюти центробанку. Експерти з НБУ розповіли, що регулятор проводив експеримент – відстежував можливості технічних схем роботи центробанку з користувачами. Проект відбувся і наразі готується друга частина його реалізації.

Також було розглянуто питання використання банками стейблкоінів (довідково: стейблкоін – криптовалюта, вартість якої прив’язана до фіатної валюти) про що розповів СЕО «Фінансова студія» Євген Невмержицький, а директор директор Monopay.ua Сергій Козлов розповів про революцію у фінансових інструментах, які створені за допомогою технології блокчейн.

В’ячеслав Демчук CEO AMLBot спростував та розвіяв міфи про «відмивання» грошей:

«Біткоїн та криптовалюти не є засобом для відмивання грошей – це міф, який з’явився тому, що це анонімна валюта, якою зручно розраховуватися за послуги та товари, у тому числі й нелегальні, але є й інший бік медалі – прозорість фінансів ще не була на такому рівні як блокчейн: будь-яку транзакцію можна простежити та з’ясувати її мету. Це дозволяє виявляти фінансові операції, пов’язані з нелегальною діяльністю, так звані AML. Проте існують анонімні монети, які майже не піддаються аналізу…»

Співзасновник Distributed Lab Павло Кравченко розповів про зміни у фінансово-банківському ринку. На його думку, карткові платежі незабаром відійдуть у минуле. Окрім того, блокчейн все частіше використовують для безпеки цифрових даних, підтримки single source of truth, автоматизації бізнес-правил, реконсіляції транзакцій у створенні реєстрів.

Варто додати, що питання регулювання криптовалюти в багатьох інших країнах теж не вирішене на законодавчому рівні, а бізнес з використанням криптовалюти є досить ризикованим. Партнер-керівник юридичної компанії «Легоритм» Володимир Драпей поділився закордонним досвідом щодо криптоактивів на прикладах Японії, Сінгапуру, Швейцарії та Естонії.

Зауважимо, на захід зареєструвалися 75 учасників, серед яких 84% представники українських банків. Онлайн-семінар відбувся за участі Національного банку України, Міністерства цифрової трансформації, Верховної Ради України та Асоціації інвестиційного бізнесу України.

Наприкінці онлайн-події президент Асоціації українських банків зазначив, що АУБ  проводить значну кількість заходів, які спрямовані на розвиток фінансово-банківської сфери України. Запрошуємо до співпраці. Усе тільки починається…

 

вул. Євгена Сверстюка, 15 Київ 02002 Україна                                     
(044) 516-8775

 

 

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Tomato Green Blue Cyan Dark_Red Dark_Blue

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction