Новини АУБ

Прозорі правила ринку – запорука стабільної банківської системи: в АУБ банкіри обговорили проблеми та перспективи банківської галузі26 жовтня в Асоціації українських банків відбулася зустріч керівників банків членів АУБ.  Під час заходу учасникам була презентована аналітично-статистична автоматизована база даних української банківської галузі, розроблена спеціалістами Асоціації, обговорені нагальні питання, які турбують банківську спільноту, зокрема відновлення податкових перевірок у банках, законодавчі ініціативи щодо збільшення ставки оподаткування банків.

 Розпочав захід президент АУБ Андрій Дубас, який розповів про нові ініціативи Асоціації. Зокрема АУБ започаткувала дискусійні панелі «Очікування щодо рішень монетарного комітету та їхній вплив на банківський сектор.

«Вже вдруге ми провели таку дискусійну панель. Прогноз, який був на нашому першому засіданні щодо облікової ставки справдилося. Зниження було на 2 відсоткових пункти. На другому засіданні ми спрогнозували зниження також на 2 відсоткових пункти, але Національний банк випередив наші очікування. Рішення монетарного комітету Нацбанку –мінус 4 відсотки – було для багатьох експертів банківської середовища і фінансового сектору таким неочікуваним. Саме тому, ця дискусійна панель є важливою. Головна мета такої дискусійної панелі – це донесення тих очікувань, які є у банків до Національного банку, до суспільства. Тому запрошую банківську спільноту брати участь у цій дискусійній панелі, яка проводиться в АУБ за тиждень до засідання монетарного комітету НБУ», – зазначив Андрій Дубас.

Також президент АУБ поділився актуальною інформацією щодо відновлення інспекційних перевірок у банках, наголосивши на необхідності постійного вдосконалення формату таких перевірок з метою забезпечення більшої ефективності та співпраці між банками і регулятором.

Захід продовжився презентацією аналітичних матеріалів та напрацювань АУБ, яку провів Олександр Марковський, радник АУБ, член Наглядової Ради АКБ «ІНДУСТРІАЛБАНК».

За його словами, аналітично-статистичний звіт АУБ розроблений на базі платформи Microsoft Power BI і складається з незалежних сегментів, які характеризують основні показники банків, формують порівняльну таблицю фінансових показників серед банків, що дає змогу порівнювати показники діяльності банків України, відслідковувати тенденції на банківському ринку.

 

 «Сьогодні ми презентуємо новий підхід до візуалізації фінансових показників банківської системи. На наш погляд, цей підхід дасть можливість найкраще сприймати інформацію про стан розвитку банківського сектора, як фахівцям, так і пересічним громадянам. Ми вважаємо, що потрібно переходити на новітні аналітичні технології, щоб приймати адекватні правильні рішення», – заначив Олександр Марковський.

За його словами, дані для аналітично-статистичної бази АУБ сформовані на звітній інформації НБУ, яка є у відкритому доступі, але завдяки новітніми технологіями інформація візуалізована таким чином, щоб дати змогу для більш точного аналізу стану, як того чи іншого банку, так і банківської системи загалом.

«Інформація – це сила. Візуалізація, яку ми зробили, краще сприймається, ніж, наприклад, розрізнена інформація у таблицях, яка розміщується на сайті НБУ. Наступний крок, над яким ми працюємо – ми хочемо побудувати рейтингову систему. Це дасть можливість людям, які не є експертами банківської галузі, робити адекватні висновки щодо фінансового стану банку. Також ми хочемо зробити майданчик, на якому можна буде обмінюватися, вчитись сучасним технологіям візуалізації даних. Це зробить нашу з вами роботу більш ефективною та допоможе адекватно приймати управлінські рішення», – підкреслив Олександр Марковський. 

Захід продовжився виступом Віталія Смердова, керівника податкового департаменту компанії  CROWE MIKHAILENKO, позаштатного консультанта Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової і митної політики.

У своїй доповіді експерт висвітлив актуальну проблематику податкових та інших перевірок банків, які відновилися з серпня цього року. Віталій Смердов зазначив, що податківці ведуть перевірки ретельно, тому банки повинні бути готові до візитів інспекторів.

«Наша компанія супроводжувала і позапланові до серпня, і потім планові перевірки. Наразі податківці проводять перевірки дуже ретельно, тому до цього треба готуватися», – зазначив Віталій Смердов.

Він нагадав, що плани інспекційних перевірок розроблені з урахуванням ризик-орієнтованого підходу, враховують особливості та складність операцій банку, а також рівень ризиків, пов'язаних із його діяльністю.

Експерт також торкнувся питання запровадження додаткового оподаткування банків. На йогу думку ця законодавча ініціатива не є досконалою. Відповідний законопроєкт передбачає не тільки збільшення ставки податку на прибуток для банків з 18% до 36%, а і відсутність права зарахування збитків минулих періодів протягом 2024–2025 років, що, на його переконання, не є виваженим рішенням законодавців.

 Продовжила тему оподаткування банків Голова правління АТ "АЛЬТБАНК" Надія Воробйова.  Вона зазначила, що підвищення податкового навантаження на банки з високою долею вірогідності не дасть великого фіскального ефекту. Банкір підкреслила, що хоча нове оподаткування вводиться терміном на два роки, але немає гарантій, що цей податок не буде продовжений і після завершення цього строку.

 «Безумовно, сьогодні, під час воєнного стану, економіка потребує підтримки, необхідно сплачувати податки. Але не можна різко змінювати правила гри. Банки розробляють певні плани, роблять стратегії і коли міняються законодавче поле – це підвищує ризики», – наголосила Голова правління АТ "АЛЬТБАНК".

   

Питання запровадження нового оподаткування викликало жваве обговорення у конферец-залі АУБ. Банкіри беззаперечно погодилися з тим, що необхідно підтримувати економіку України під час війни. Разом з тим вони відзначили, що треба зберегти стабільність банківської системи, яка, в свою чергу, є запорукою стабільної економіки, що демонструє зростання навіть в важких умовах воєнного стану. Саме тому, запровадження податкових новації у банківському секторі повинно не нашкодити банківській системі і відбуватися з врахуванням позиції банків.


Президент АУБ Андрій Дубас зазначив, що в результаті введення нового податку законодавці очікують отримати надходження 10 млрд грн до бюджету України, але це все може виявитися лише теоретичними розрахунками.

«На наш погляд, збільшення оподаткування банків не дасть очікуваних 10 мільярдів. Тому що, зниження облікової ставки призведе до того, що вже в другому півріччі 2023 року і в першому півріччі 2024 року прибутковість банків покаже зниження. І надходження від додаткового податку можуть бути навіть меншими від податкової бази, яку банки вже сплатили в першому півріччі цього року. Нагадаю, що протягом першого півріччя цього року банки України перерахували понад 12,5 млрд грн податку на прибуток. Для порівняння у 2022 році за цей же період банківською системою було сплачено 1,2 млрд грн. Отже, цьогоріч надходження до державного бюджету зросли більше ніж в 10 разів», – наголосив президент АУБ.

Андрій Дубас додав, що у 2021 році, який був найкращим роком за рівнем прибутку до повномасштабного вторгнення РФ, за цей же період було сплачено 2,5 млрд грн податку на прибуток підприємств (ПнП) – майже у 6 разів менше ніж цьогоріч.

Учасники заходу погодилися продовжити дискусію з НБУ та Верховною Радою з питання додаткового оподаткування банківського сектору та надати пропозиції, спрямовані на встановлення прозорих та зрозумілих правил гри на банківському ринку. 

 

Завершився захід виступом Голови Третейського суду при АУБ Анатолія Жукова. Суддя зазначив, що Третейський суду надає широкі та можливості у питаннях роботи банків з метою підвищення ефективності їх діяльності. 3 2005 року, за 18 років існування суд розглянув 65 тис позовів від 30 банків. Цього року три банки подали позови для розгляду у Третейському суді при АУБ.

«Третейський суд розглядає спори з спрощеною процедурою, за регламентом, що складається з 80 статей. Отже, основна перевага це швидкість розгляду спорів. У нас немає жодного спору, який би розглядався більше 3-4 місяців. До того ж максимальний судовий збір в нас зафіксований 25 тис. грн. Це дві головні переваги», – зазначив Анатолій Жуков.

Учасники заходу відмітили плідність зустрічі в Асоціації українських банків. Формат заходу дає можливість обговорити нагальні питання, які турбують банківську спільноту та випрацювати спільне бачення, сприяючи таким чином подальшому розвитку банкінгу в Україні. Зустріч керівників банків - членів АУБ відбуватиметься на постійній основі. Наступний захід запланований на 30 листопада.

Підписка на новини АУБ

aub logo white 70

 

Місія Асоціації українських банків – підтримка розвитку національної банківської системи. АУБ співпрацює з Верховною Радою України з питань удосконалення законодавства, що регулює банківську діяльність, взаємодіє з Національним банком України щодо нормативного забезпечення функціонування банків та небанківських фінансових установ. АУБ дбає про підвищення кваліфікації банківських працівників, розширює міжнародні зв'язки з асоціаціями та банківськими структурами інших країн.

 

Контакти

    Адреса:
вул. Євгена Сверстюка,
15 Київ 02002 Україна


   Email :
secret@aub.org.ua


    Телефони:
+380 (44) 516-8775

Підписка на новини АУБ