RSS
18 Листопад
     
 
Новини АУБ
Міністр юстиції надав 15 днів на вирішення питання щодо виконавчого напису нотаріуса

minust.jpgУ Міністерстві юстиції України відбувся колоквіум щодо звернення стягнення на предмет іпотеки на підставі виконавчого напису нотаріуса. Вів засідання Міністр юстиції України Микола Оніщук. У заході взяли участь представники Міністерства юстиції України,  Асоціації українських банків, Українського кредитно-банківського союзу, Української нотаріальної палати та комерційних банків.

Предметом обговорення був Наказ Міністерства юстиції України від 15 червня 2009 року № 1062/5 «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України». Цим Наказом пункт 283 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України доповнено шостим абзацом, згідно з яким: «Виконавчий напис на іпотечному договорі вчиняється у зв'язку з простроченням виплат обов'язкових платежів у разі закінчення  строку основного зобов'язання та іпотечного договору».

Таким чином, виходячи із змісту даної норми,  виконавчий напис на іпотечному договорі вчинюється у разі, коли закінчиться як строк основного зобов'язання, так і строк іпотечного договору.  З огляду на це, вважають в АУБ, утворюється замкнене коло, адже в період дії іпотечного договору вчиняти виконавчий напис заборонено, а після виконання основного зобов'язання звернення за виконавчим написом втрачає сенс. В АУБ наголошують, що це суперечить як  здоровому глузду, так і  нормам Цивільного кодексу України та Закону України «Про іпотеку», які мають вищу юридичну силу по відношенню до нормативно-правових актів Міністерства юстиції України.

Як відзначив під час колоквіуму у Мін’юсті Віце-президент АУБ Володимир Бондар, Закон України «Про іпотеку» та Закон України ««Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрації обтяжень» передбачають позасудовий порядок задоволення забезпечених вимог кредитора шляхом переходу до кредиторів права власності на предмет забезпечення, зареєстрованого у відповідному реєстрі. Водночас чинні підзаконні нормативно-правові акти досі не приведені у відповідність до вимог цих законів, що практично унеможливлює реалізацію цього права.

За підсумками колоквіуму Микола Оніщук дав доручення відповідним департаментам проаналізувати наявну нотаріальну та судову практику та в 15-денний термін повернутися до вирішення питання щодо внесення змін до Інструкції. “Не виключено, що ми  змінимо свою позицію”, – сказав міністр.

Із зверненням АУБ до Міністерства юстиції України щодо цього питання можна ознайомитися на сторінці  http://aub.org.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=68&menu=120&Itemid=77


Прес-служба
Асоціації українських банків

2009-11-02

 
НОВИНИ