RSS
23 Жовтень
     
 
Новини АУБ
АУБ підтримує рішення Верховного суду про визнання законності надання кредитів у валюті

verhs.jpgВерховний суд України (ВСУ), розглянувши справу про визнання недійсним кредитного договору в іноземній валюті, став на захисті законних інтересів банків-кредиторів та скасував рішення Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ (ВССГУД), згідно з яким банк-кредитор був визнаний таким, що не мав права видавати валютні кредити без індивідуальної валютної ліцензії.

В Асоціації українських банків вітають таке рішення Верховного суду України. Як відомо, у грудні 2010 р. ВССГУД своєю ухвалою залишив в силі рішення судів нижчих інстанцій, у яких визнано недійсними договір кредиту в іноземній валюті та договір іпотеки у зв’язку із відсутністю у сторін договору кредиту індивідуальної ліцензії НБУ на використання іноземної валюти на території України як засобу платежу.

З цього приводу Асоціацією українських банків було направлено звернення до Президента України та інших державних органів з проханням вжити рішучих заходів щодо недопущення загрози масового неповернення кредитів у іноземній валюті.

Як повідомлялось у листі Президента АУБ Олександра Сугоняко до Президента України Віктора Януковича, за результатом розгляду позовів позичальників до банків про розірвання договорів кредиту у іноземній валюті у 2009-2010 роках судова система України виробила єдину практику, якою підтвердила законність видачі банківськими установами України кредитів у іноземній валюті за наявності у банку банківської ліцензії та письмового дозволу НБУ на здійснення валютних операцій. Так, в узагальненні Верховного Суду України вказано, що уповноважені банки на підставі банківської ліцензії та письмового дозволу на здійснення операцій з валютними цінностями мають право здійснювати операції з надання кредитів у іноземній валюті. Свої висновки з цього питання надавав і Національний банк України та неодноразово підтримував свою позицію у судових розглядах.

З огляду на це, - наголошували в АУБ у листі до Президента України, - рішення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ суперечить практиці інших судів (Верховного Суду України, Вищого господарського суду України) та відновило загрозу масового ухиляння позичальників від виконання своїх обов’язків.

Як відзначав з цього приводу Президент АУБ, масове неповернення кредитів у іноземній валюті матиме нищівні наслідки для банківської системи України. «Припинення погашення кредитів у іноземній валюті негативно відіб’ється на ліквідності та платоспроможності перш за все великих банків. Крім того, необхідність повернення у договірні строки ресурсів, залучених в іноземній валюті, у тому числі депозитів фізичних осіб, сформує додатковий попит на валютні кошти на міжбанківському валютному ринку, що призведе до неконтрольованої девальвації гривні», - йшлося у листі АУБ до Президента України.

З метою відновлення кредитування економіки України та недопущення чергового витку кризи в банківській системі, АУБ звернулась до Президента України з проханням про необхідність сприяти запровадженню державної політики жорсткої платіжної дисципліни та невідворотності погашення боргів. Також, зважаючи на відсутність у сучасній судовій системі України єдності судової практики у питанні валютного кредитування, АУБ звернулась до Президента України з проханням ініціювати відповідні зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Прес-служба
Асоціації українських банків

 
НОВИНИ