RSS
23 Жовтень
     
 
Новини АУБ
АУБ за консолідацію банківського співтовариства навколо інтересів національної економіки

un.jpgПеред вітчизняною банківською галуззю існує загроза знищення її українського сегменту. Про це заявив Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко під час прес-конференції в інформагентстві «Українські новини». За його словами, в Україні сформувалась лобістська група – «Форум провідних міжнародних фінансових установ», яка об’єдналась навколо інтересів крупних іноземних фінансових інституцій та намагається їх лобіювати на рівні парламенту, уряду та центробанку, навіть якщо ці інтереси розходяться з інтересами національної економіки та національного сегменту банківської галузі України.

Серед ініціатив, спрямованих проти національної економіки та банків з українським капіталом, в АУБ називають дискримінаційні Постанову Правління НБУ № 273 та законопроект № 0884, які ставили на межу знищення більше третини українських банків.

В АУБ наголошують, що саме Форум провідних міжнародних фінансових установ виступав з ініціативами перед НБУ щодо збільшення вимог до капіталу банків. Зокрема, як повідомляли ЗМІ, завдяки таким заходам іноземні банки пропонували скоротити кількість діючих в Україні середніх та малих банків (див.: http://economics.unian.net/ukr/detail/77135 ). При цьому лідерами Форуму пропонувалося залишити на українському ринку не більше 40 банків – переважно з іноземним капіталом (див. висловлювання п.В.Лавренчука). Як наголошувалося з цього приводу в рекомендаціях Форуму, «ми також рекомендуємо Національному банку додатково посилити вимоги до капіталу для банків», «а також додатково посилити вимогу щодо розміру регулятивного капіталу: до 20 млн. євро (понад 200 млн. грн.)  – до 31/12/2011; до 30 млн. євро (понад 300 млн. грн.) – до 31/12/2012». Свої рекомендації Нацбанку представники Форуму пояснювали таким чином: «Неоднорідність банківської системи негативно позначається на довірі вкладників, а крах дрібних банків може викликати ланцюгову реакцію в межах усієї системи», у зв’язку із чим «Національному банку варто стимулювати банківську консолідацію у формі вдосконалення нормативних актів з метою полегшення процесу злиття, а також шляхом посилення вимог до капіталу банків». При цьому представники Форуму наголошували, що «скорочення кількості банків призведе до значного скорочення витрат і підвищення якості доцільного нагляду в банківському секторі».
 
В АУБ підкреслюють, що такі дії представників Форуму шкодять національній економіці України та розколюють банківське співтовариство.

Активні дії АУБ щодо протистояння вищезгаданим ініціативам викликали спротив з боку низки банків з іноземним капіталом, об’єднаних навколо Форуму, які наприкінці 2010 р. вийшли зі складу АУБ. Зокрема, заяви про добровільний вихід з АУБ протягом 2010 року були подані керівниками наступних іноземних банків: Райфайзен Банк Аваль, Укрсоцбанк, ОТП Банк, Платінум банк, УніКредіт Банк, Креді Агріколь, Укрсіббанк, Ерсте-банк, Марфін банк, Індекс-банк, БМБанк та ВТБ-банк. Також голови правлінь банків «Райфайзен Банк Аваль» та «Укрсоцбанк» Володимир Лавренчук та Борис Тимонькін, які очолили Раду директорів Форуму, у серпні-вересні 2010 р. добровільно вийшли зі складу Ради АУБ (див.: http://aub.org.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=4724&menu=117&Itemid=33 ).

Як прокоментували в АУБ минулорічні заяви керівників низки іноземних банків: «Вихід іноземних банків зі складу АУБ свідчить про те, що існує суттєве розходження в цілях та інтересах представників цих установ та банків з українським капіталом. Це засвідчується діями створеного ними Форуму, лобіюванням вимог до збільшення капіталу банків, скорочення їхньої кількості та фактично знищення в Україні малих і середніх банків з українським капіталом. Зрозуміло, що АУБ не могла погодитись з такими діями деяких своїх членів, зайнявши принципову позицію щодо захисту тих банків, яким загрожували знищенням. Це виходить з її статутних завдань та принципу рівних умов конкуренції для всіх учасників банківського ринку. Як наслідок – протилежна сторона вийшла з АУБ, оскільки діяльність по захисту українських банків не влаштовує цю групу».

Також в АУБ повідомили, що відповідно до Господарського кодексу України, по закінченню 2-х місячного терміну з часу подачі заяви про вихід, члени будь-якої громадської організації вважаються такими, що припинили своє членство в організації. Таким чином, вищезгадані установи більше не є членами АУБ та не мають права брати участі у її діяльності.

За словами Президента АУБ, Асоціація виступає за консолідацію банківської галузі навколо інтересів національної економіки. Якщо іноземні банки готові працювати на національні економічні інтереси, АУБ відкрита до діалогу і співпраці з ними. «Інтереси української економіки тут є ключовими» - каже Президент АУБ. При цьому в АУБ підкреслюють, що терміном «консолідація» не повинні підмінюватись поняття «поглинання» та «злиття» банків, як це часто застосовується щодо ідеї збільшення капіталу та по суті витиснення з ринку значної частини банків.

Проте, як повідомили в АУБ, така позиція керівництва Асоціації не влаштовує представників низки банків, зокрема тих, що в 2010 р. вийшли з АУБ. «Створивши власний Форум і вийшовши з АУБ, вони продовжують спроби дестабілізувати ситуацію в середині АУБ та зашкодити її керівництву щодо захисту малих і середніх банків. Їх стараннями по суті дестабілізовано легітимну діяльність Ради АУБ, здійснюються спроби поставити АУБ на служіння інтересам невеличкої лобістської групи», - кажуть в АУБ. Це питання буде винесене на обговорення легітимної Ради АУБ, а також чергового XV З’їзду Асоціації, який буде проведено за участі всіх банків-членів АУБ 24 червня 2011 р.

Прес-служба
Асоціація українських банків2011-03-10

 
НОВИНИ