RSS
21 Листопад
     
 
Новини АУБ
Текст вступного слова Президента АУБ на презентації АНАЛІТИЧНОЇ ЗАПИСКИ АУБ “УРОКИ БАНКІВСЬКОЇ КРИЗИ 2008-2009 РОКІВ І ШЛЯХИ СТРАТЕГІЧНОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ БАНКІВСЬКОЇ ГАЛУЗІ УКРАЇНИ”.

08.12.2010 р.                                                                                   ІА «Українські новини»


ВСТУПНЕ СЛОВО

АУБ підготувала і відправила Президенту України лист “Про стан функціональної неспроможності банківської галузі і шляхи виходу з нього”, аналітичну записку, яку Вам надали,  і проект Указу, також листи Голові ВР України, Прем`єр-міністру України, Секретарю Ради безпеки України, Голові НБУ і Голові Ради НБУ. Ці матеріали отримають всі народні депутати.
1. Ми живемо в час, який вимагає від нас чесності.
 Час аналізу причин кризи. Час чесного і професійного аналізу. Час постановки діагнозу і визначення процедури лікування економіки і банків.
2. Матеріал, підготовлений спеціалістами АУБ, пройшов експертизу в середовищі банкірів, депутатів, науковців.
3. Ми прагнемо знати істину. Тому ми за діалог, принциповий і чесний.
4. Ми зацікавлені в інтелектуальному стимулюванні елітних груп - банківських, наукових, експертних, владних для роботи в цьому напрямі.

На двох висновках я зупинюсь до презентації.
1) Модель роботи банків із західним капіталом в Україні виявилася невдалою, створила проблеми для всього суспільства, економіки і самих цих банків. Основна вина лежить на людях із влади, які допустили доларизацію, валютні кредити і необмежену присутність іноземного капіталу.
Ми мусимо чесно визнати, що частина відповідальності за ці проблеми лежить і на банках, які занадто активно надавали кредити населенню у валюті. На них лежить відповідальність за:
- збільшення  боргу валютних позичальників майже на 180 млрд. грн. через  девальвацію і за саму девальвацію;
- за величезні обсяги рефінансування НБУ;
- за зупинення кредитування економіки.

Це не тільки проблеми України. Великі світові банки виявилися великою проблемою. Вони отримали мабуть більше 7 трл. долл. ліквідності, а результату немає. Світова економіка стагнує. Щось глибоко помилкове є у глобальній економіці і банках.

2) Другий висновок.
Банківська галузь фрагментована, не є цілісною і не є системою. Фрагменти ці існують не тому, що Сугоняко так вирішив. Ці фрагменти є реальністю, і кожний фрагмент має свій інтерес.
На жаль, проти одного фрагмента - малих і середніх банків інший веде агресивну політику.
Вчора ми виграли суд проти НБУ по Постанові № 273. Це не значить, що АУБ, малі банки оголосили війну регулятору. Ми поважаємо НБУ, але готові відстоювати свої інтереси. І ми, крім того, розуміємо, що намір знищити цілий прошарок українських банків, виходить не від нього. А намір цей проявився у згаданій Постанові НБУ і законопроекті 0884.
На жаль, НБУ став розмінною монетою в руках працівників Світового банку та крупних банків з іноземним капіталом, які також стоять за цим. Це та  агресивна політика, про яку я кажу.
У нас немає прямих доказів. Ми не бачили як «підступні» (шуткую) представники крупних банків ходять в Світовий банк і просять: «Вбийте малі і середні банки, нехай до нас  перейдуть їх клієнти. Тоді ми отримаємо ресурси і швидше вийдемо з кризи. Примусьте п.Стельмаха заборонити малим банкам брати депозити і одночасно хай вимагає від них росту капіталу».  Таких доказів немає. А якби були – був би міжнародний скандал.
Але у нас є розумні припущення, які поділяють десятки банків. Ми оперуємо набором фактів, які створюють саме таке припущення: працівники Світового банку лобіюють інтереси крупних іноземних банків, здійснюючи сильний тиск на НБУ.
Хто зіштовхує малі банки з регулятором? Хто змушує Україну підвищувати капітал негайно, хоча Базель-3 дає Європі час до 2019 р?
Чесно треба сказати - проти цілого сегменту українських банків організована змова.  Це свідома антиукраїнська політика,  направлена на витіснення з ринку сотні банків, які є опорою малого і середнього бізнесу у регіонах країни.

Олександр Сугоняко,
Президент АУБ 
НОВИНИ