RSS
19 Лютий
     
 
Новини АУБ
Окружний адміністративний суд м. Києва визнав нечинними дискримінаційні положення Постанови НБУ №273

pc070250.jpgОкружний адміністративний суд м. Києва своєю постановою від 7 грудня 2010 р. задовольнив у повному обсязі позовну заяву групи комерційних банків про визнання незаконними та нечинними окремих пунктів (зокрема п. 2, п. 4 та п. 6) Постанови НБУ від 09.06.2010 р. № 273 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України», як такої, що порушує права банків III та IV груп.

Нагадаємо, у серпні 2010 р. з ініціативи Асоціації українських банків група комерційних банків подала до Окружного адміністративного суду м. Києва позов про відміну дискримінаційних положень вищезгаданої Постанови НБУ. У поданій до суду позовній заяві, зокрема, наголошувалось на невідповідності чинному законодавству України пункту 2, пункту 4, пункту 6 Постанови НБУ від 9 червня 2010р. №273, пункту 2.1 Глави 2 Розділу ІІ «Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні», яка затверджена постановою Правління НБУ від 28 серпня 2001 року № 368 (із змінами, внесеними Постановою НБУ №273) тощо.

Згаданою Постановою Національний банк України зобов’язав банки, які на дату набрання чинності Постанови №273 мають регулятивний капітал менший, ніж 120 млн. грн., збільшити його до цього розміру до 1 січня 2012 року. Також НБУ заборонив банкам, у яких розмір регулятивного капіталу менший, ніж 120 млн. грн., до часу приведення розміру регулятивного капіталу у відповідність до вимог Постанови №273 залучати вклади (депозити) від фізичних осіб більше обсягу залучених вкладів фізичних осіб на дату набрання чинності Постанови. Окрім цього НБУ зобов’язав банки, які отримали письмовий дозвіл на здійснення окремих операцій до набрання чинності Постановою №273 та мають регулятивний капітал менший, ніж установлений Постановою, для збереження права на здійснення цих операцій до 1 січня 2012 привести розмір свого регулятивного капіталу у відповідність до вимог Постанови, а це 120, 180 та 240 млн. грн.

Асоціація українських банків від самого початку наголошувала на необхідності відміни дискримінаційних положень Постанови НБУ № 273, як таких, що порушують права групи середніх та малих банків. За словами Президента АУБ Олександра Сугоняка, даною Постановою Нацбанк застосував адміністративні методи управління, що не відповідають міжнародним стандартам. Так, у всьому світі рівень капіталізації банку вимірюється через достатність його капіталу для покриття ризиків від банківської діяльності, тобто через дотримання нормативу адекватності капіталу. Мінімальні ж вимоги для отримання дозволу на банківську діяльність, встановлені Європейською банківською директивою №2006/48/ЕС, складають 5 млн. євро, що значно менше, ніж 120 млн.грн.

Як наголошує Президент АУБ, дана Постанова НБУ, окрім вищесказаного, ще й обмежує права малих та середніх банків на ринку депозитів фізичних осіб, обмежує їх доступ до ресурсів. «З одного боку держава наголошує на необхідності розвитку малого та середнього бізнесу, а з іншого - Нацбанк Постановою №273 стримує розвиток малих та середніх банків. Зрозуміло, що обмеження у ресурсній базі призведе до відповідного обмеження активних операцій, тобто введення «депозитної стелі» означає, по-суті, «кредитну стелю» на період до нарощення регулятивного капіталу до необхідного розміру.  І це при тому, що саме малі та середні банки показували приріст кредитування протягом минулого кризового року на відміну від тенденції, що склалася у цілому по системі. Тобто саме ці банки продовжували кредитну підтримку  економіки», - наголошує Олександр Сугоняко.

За словами Президента АУБ, «Постанова Окружного адміністративного суду м. Києва засвідчує, що в Україні можливо відстоювати правду та рівні умови конкуренції законним шляхом. Цим суд не лише підтвердив справедливість вимог АУБ, але й підтвердив верховенство права та рівність перед законом усіх суб’єктів банківської діяльності, незалежно, чи то «великий» або «малий» банк, іноземний або український. Ця постанова має дуже важливе значення для збереження та розвитку української банківської системи».

Прес-служба
Асоціації українських банків

 
НОВИНИ