RSS
23 Жовтень
     
 
Новини АУБ
АУБ вважає неприпустимим порушення банківської таємниці

dioa.jpgАсоціація українських банків виступає проти розширення прав НБУ на отримання від банків інформації, що носить характер банківської таємниці. Про це йдеться у листі АУБ до профільного парламентського Комітету з питань фінансів і банківської діяльності щодо законопроекту “Про внесення змін до деяких законів України (щодо регулювання діяльності банків)” (№0884).

Як наголошують в АУБ, законопроектом пропонується передбачити право НБУ вимагати від банку документи, їх  копії, а також письмові пояснення з питань його діяльності. При цьому, як сказано у законопроекті, «банк зобов’язаний надавати на вимогу Національного банку України відповідну інформацію та документи».

За словами Президента АУБ Олександра Сугоняка, Асоціація з розумінням ставиться до дій НБУ, які направлені на вдосконалення методів нагляду за банківською діяльністю. Проте, АУБ вважає неприйнятними запропоновані зміни, якими фактично запроваджується необмежений доступ до інформації щодо діяльності банку, яка до того ж відноситься до банківської таємниці. «Більш за все нас турбує те, що відповідно до запропонованих змін надання такої інформації жодним чином не пов’язується із проведенням інспекційної перевірки банку. Таким чином НБУ без жодних на те підстав може вимагати від банку надання інформації, у тому числі первинних документів, яка відноситься до банківської таємниці і є інформацією з обмеженим доступом», - переконаний Президент АУБ.

«За наявності зазначених норм неважко уявити собі досить абсурдну ситуацію, коли банки на вимогу працівників НБУ будуть змушені возити до НБУ валізи документів, що становлять банківську таємницю. При цьому йдеться не лише про відволікання працівників банків, але і значне зростання ризиків втрати таких документів (приклади цього були навіть у розвинених країнах) та несанкціонованого розголошення інформації про банк та його клієнтів», - кажуть в АУБ.

Аргументуючи свою позицію, в АУБ наголошують, що на сьогодні жодний державний орган в Україні не наділений безмежними правами витребувати первинні документи у юридичних осіб поза межами перевірок або відкритих карних справ. Крім того, надання такого права НБУ суперечить Конституції України та порушує права та охоронювані законом інтереси засновників, акціонерів та клієнтів банку.

Також в АУБ зазначають, що такий безмежний доступ до банківської інформації може підвищити ризик корупційних дій чиновників НБУ шляхом несанкціонованого розголошення цієї інформації третім зацікавленим особам.

Враховуючи зазначене в АУБ вважають, що введення запропонованих додаткових норм є неприйнятним. Тому АУБ пропонує залишити без змін чинний порядок доступу до первинної інформації через здійснення перевірок банків.


2010-09-28

 
НОВИНИ