RSS
20 Листопад
     
 
Новини АУБ
Відбулася прес-конференція за участю АУБ на тему: «НБУ стає на заваді діяльності третини банків»

postanova.jpg20 липня відбулася конференція в прес-центрі інформаційного агентства «Українські новини» на тему «НБУ стає на заваді діяльності третини банків».

В конференції брали участь: Олександр Сугоняко,Президент Асоціації українських банків; Володимир Бондар,Перший віце-президент Асоціації українських банків; Анатолій Жуков, Голова Ради юристів АУБ, Голова Третейського суду при АУБ; Констянтин Ворушилін, Голова Ради ПАТ «Міжнародний інвестиційний банк»; Наталія Оніцева, Голова Правління ПАТ «ЕРДЕ-БАНК».

Головним питанням, яке розглядали на конференції було обговорення Постанови НБУ №273 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України».

Як відомо, відповідно до цієї Постанови підвищені до 120 млн.грн. вимоги до мінімального регулятивного капіталу, до 120-240 млн.грн. - ліцензійні вимоги для капіталу банків для здійснення окремих операцій, та встановлено строк для нарощення капіталу до 01.01.2012 року. Проте найбільше занепокоєння банківської спільноти викликає п.6 Постанови, яким банкам, які не мають регулятивного капіталу у сумі 120 млн.грн., після 16 липня 2010 р. фактично забороняється прийняття нових депозитних вкладів від фізичних осіб. На думку АУБ це світова новація у банківському регулюванні: під час економічної, інвестиційної, бюджетної кризи запроваджувати «депозитну стелю», а отже обмежити доступ банків  до ресурсів. А дзеркально це означає запровадження для таких банків «кредитної стелі».

За даними АУБ, ця заборона на ресурси стосується близько 50 банків (або майже 30% діючих банків), які станом на 01.07.2010 р. не мали капіталу у встановленому НБУ розмірі. А у цілому Постанова ускладнює діяльність понад 80 банкам.

Було наголошено на невідповідності Міжнародним стандартам банківського регулювання адміністративного підходу у встановленні вимог з нарощення банками капіталу, який застосовується НБУ. За словами Олександра Сугоняка, «у всьому світі рівень капіталізації банку вимірюється через достатність його капіталу для покриття ризиків від банківської діяльності, тобто через дотримання нормативу адекватності капіталу.  Мінімальні ж вимоги для отримання дозволу на банківську діяльність, встановлені Європейською банківською директивою №2006/48/ЕС, складають 5 млн. євро, що очевидно менше, ніж 120 млн.грн.»


Перший віце-президент Асоціації українських банків Володимир Бондар відмітив, що пункт 6 постанов НБУ №273 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України" практично заморожує депозитні операції не менше 50-ти банків. Це приведе до витіснення цих банків з ринку депозитних послуг. За його словами, це абсолютно нелогічне рішення регулятора, оскільки саме "малі банки встояли в кризу, вони мають прибуток, тоді як у великих банків – збитки.

"Викликають сумнів і  правові підстави цієї постанови. Банк, виконуючи постанову, повинен відмовити в продовженні договору вкладу, якщо він, приміром, передбачає поповнення відсотків, на вклад. А це неприпустимо", - відмітив А.Жуков.

Правовий аналіз положень Постанови, проведений працівниками АУБ, виявив  порушення чинного законодавства при її прийнятті, у зв’язку з чим АУБ планує звернутися до Міністерства Юстиції з проханням про скасування державної реєстрації цього нормативного акту.

Представники банків також відзначили негативний вплив Постанови НБУ, що перешкоджає їх нормальному функціонуванню та може створити проблеми в роботі з клієнтами і що саме малі банки показали в кризу стабільні результати своєї діяльності.

Олександр Сугоняко наостанок відзначив, що цією Постановою НБУ завдасть шкоди не тільки малим банкам та їх працівникам, але й мільйонам вкладників, які теж відчують на собі наслідки таких необдуманих рішень.


Прес-служба
Асоціації українських банків

2010-07-21

 
НОВИНИ