RSS
19 Лютий
     
 
Публікації про банківську систему
Україна: Банки сподіваються на повернення кращих часів

cid_25541310920102008-291c.jpg

Разом зі значною частиною української економіки перенасичений банківський сектор відчуває послаблення фінансової кризи. Низка банків була змушена зачинити двері, а  деякі інші  було узято під державний контроль.

На початку 2009 в Україні працювало близько 180 банків,  а  упродовж 12 наступних місяців шість банків припинили діяльність, три було націоналізовано, а у 14 запроваджено тимчасову адміністрацію.

Це число дещо  змінилася  21 січня, коли Національний Банк України (НБУ) вирішив ліквідувати два банки – Укрпромбанк та Іпобанк – де торік  було запроваджено тимчасову адміністрацію. Якщо  Іпобанк був лише незначним гравцем  фінансового сектора країни,  знаходячись на  64 місці серед   найбільших банківських установ зі 180,  то Укрпромбанк був набагато більшим  (посідав 18 місце), що робить його  одним з найбільш відомих  банків, які стали жертвою економічної кризи.

Економічний спад  зайшов досить далеко. Хоча  остаточні цифри  іще мають бути встановлені, посадові особи НБУ повідомили, що ВВП країни скоротився торік десь на  14 -15%%,  а випуск промислової продукції знизився у 2009 р. на  21.9% порівняно зі зниженням на  3.1%  у  2008 р.

Падіння економіки позначилося протягом минулого року на  банківському секторі, як і девальвація національної валюти, гривні, яка знизилась на  понад 60%  проти долара, що  значно ускладнило повернення  деномінованих у доларах США кредитів.

Згідно   деяких оцінок,  близько половини всього іпотечного фінансування в Україні здійснювалося  у доларах США, а справедливі відсотки на позики для бізнесу та девальвація гривні  збільшили вартість обслуговування кредитів та посилили   тиск на незахищених позичальників. У останні місяці  2009 р.  місцеві банки мали  загальний кредитний портфель  у розмірі $90.8 млрд., а  сума резервів  складала  $11.2 млрд.  з  деякими прогнозами швидкого підвищення до 20%  всього  портфеля.

Згідно звіту  Укрсиббанку, на який  послалось видання   Business News Europe  у кінці грудня, більшість  найбільших українських банків мали надлишкову ліквідність на  кінець 2009 р., оскільки  зняття депозитів припинилося влітку, а  готовність місцевих банків  надавати  нові кредити була обмеженою.
 
За повідомленням  НБУ від 13 січня, у новому році  лише декілька банків активно просували  свої кредитні послуги, надаючи кредити за  високими процентними ставками (до  20% для  деномінованих у  місцевій валюті кредитів та 10.2% для кредитів в іноземній валюті). 

Посадові особи сподіваються, що незабаром банки розпочнуть  кредитування та   планують вжити  деяких заходів щоб  заохотити їх це робити.  19 січня  керівник групи радників Голови НБУ Валерій Литвицький  повідомив, що буде непоганим для резервів  прискорення прийняття постанови, яка має на меті пожвавлення  кредитної діяльності комерційних банків.

Хоча деталі того, як НБУ збирається  спонукати банки повернутися на  кредитний  ринок відсутні,  але прогнозується, що  у найближчі місяці економіка має  вийти з рецесії  та   повільно зростатиме до  кінця 2010 р.,  що може викликати  певну зацікавленість в українських банків щодо відновлення кредитування.

У той же час український парламент  перебуває у процесі  надання певного послаблення  для тих, хто брав кредити у банках,  прийнявши у середині січні у  другому читанні законопроект, який обмежує  підвищення фінансовими установами  в односторонньому порядку  процентних ставок   та інших платежів  за наданими кредитами.  У разі прийняття, законопроект  унеможливить банкам та іншим фінансовим установам збільшувати процентні ставки або інші платежі, обумовлені кредитною угодою чи  графіком погашення боргу (за винятком спеціальних випадків,  встановлених чинним регулюванням).

Законопроект також накладає заборону на банки вимагати дочасного повернення кредиту чи одностороннього розірвання  кредитного договору, якщо позичальник не погоджується з пропозицією фінансової установи  підняти процентні ставки або інші платежі, передбачені  кредитною угодою чи графіком погашення боргу.

Поки   українським банкам потрібен час  щоб  повернули собі  впевненість у необхідності повернення на кредитний ринок, найгірше, здається, закінчується для сектора,  коли  слабкі гравці  будуть витіснені з ринку, а  решта  стане потенційно сильнішою,  збагатившись певним досвідом.

Переклад: Валерій Степаненко
2010-02-11

 
НОВИНИ