RSS
21 Листопад
     
 
Новини АУБ
НБУ, АУБ та банки виступають проти спроб ДПА України змінити суть Закону № 1533

12621660154b3b0c7f6531e.jpgУ секретаріаті парламентського Комітету з питань фінансів і банківської діяльності відбулася нарада з обговорення проекту роз’яснення ДПА України щодо застосування норм Закону України “Про внесення змін до деяких Законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи” (№ 1533-VI). У нараді, окрім представників Комітету, взяли участь керівники структурних підрозділів ДПА України, НБУ, АУБ, УКБС, комерційних банків та аудиторських компаній.

Нагадаємо, що  Закон № 1533, який набрав чинності 24 листопада 2009 р., мав за мету покращення  діяльності банків в умовах фінансової кризи та вирішення  конфліктних ситуацій із податковими органами. Зокрема, новим Законом на період з 01.01.2009 р. до 01.01. 2011 р. (включно) банкам тимчасово надано право сплачувати  податок на прибуток  з фактично отриманих, а не нарахованих  доходів від здійснення кредитних операцій. Також банкам надане право на період з 01.01.2009 р. до 01.01.2011 р. (включно) відносити до складу валових витрат всю суму страхового резерву, сформованого за методикою НБУ, із включенням позабалансових зобов’язань банків (тобто у розмірі 100 відсотків, в наступні роки - 80%). Окрім цього, новоприйнятим Законом вдосконалено порядок списання банками за рахунок страхового резерву простроченої заборгованості фізичних осіб, заборгованості по цінних паперах, в тому числі від володіння акціями та іншими пайовими цінними паперами  та операцій із заставленим майном.

Водночас в ДПА України побоюються, що застосування цього Закону може позначитись на погіршенні наповнення бюджету. В запропонованому проекті роз’яснення ДПА України наголошується, що на валові витрати банки можуть відносити тільки резерви під безнадійну заборгованість, тоді як Законом це дозволяється щодо будь-якої проблемної заборгованості.

Свою категоричну незгоду з пропозиціями ДПА висловили всі учасники наради, у тому числі представники НБУ та АУБ. За словами головного бухгалтера та члена Правління НБУ Віри Ричаківської, в ДПА змішують поняття формування резервів і їх використання, тоді як за економічною суттю у цьому контексті терміни “збитки” і “втрати” є тотожними. Також, як відзначив під час наради перший Віце-президент АУБ Володимир Бондар, запропонованим роз”ясненням ДПА ламає всю суть Закону № 1533. Крім того, за його словами, втрати бюджету на відновлення зруйнованої внаслідок оподаткування страхових резервів банківської системи значно перевищать недоотримані надходження від запропонованого податку.

Учасники наради надали представникам ДПА України аргументацію щодо неприйнятності для банківської системи пропозицій ДПА. За результатами обговорення вирішено, що до проекту роз’яснення ДПА України мають бути внесені відповідні зміни, після чого доопрацьований проект буде повторно розглянуто всіма учасниками наради.

Прес-служба
Асоціації українських банків

2010-01-22

 
НОВИНИ