RSS
19 Жовтень
     
 
Мінфін просить позбавити президента і прем'єра впливу на держбанки

Міністерство фінансів пропонує змінити систему обрання наглядових рад державних банків і наділити їх функціями незалежності від впливу основного акціонера.

Відповідний проект закону про внесення змін у законодавство України був винесений на розгляд урядового комітету.

У пояснювальній записці Мінфін вказав, що разом з Міжнародним валютним фондом, Світовим банком і Європейським банком реконструкції та розвитку працюють над реформуванням державного банківського сектору України. Тому вирішено привести механізм управління держбанками до “кращих міжнародних стандартів” шляхом створення ізольованої від політичних впливів системи управління.

Такий механізм пропонується реалізувати через створення незалежних від уряду наглядових рад.

В розробленому Мінфіном законопроекті пропонується, що наглядова рада держбанків буде складатися з семи осіб. По одній людині буде пропонувати президент і Кабмін, а п’ятеро членів наглядової ради будуть незалежними.

Для відбору незалежних членів буде створена комісія – по три людини від президента і Кабміну. Самих претендентів на конкурс буде відбирати компанія, яка повинна мати мінімум десятирічний досвід з підбору керівного складу провідних світових банків.

Члени наглядової ради будуть виконувати свої функції на платній основі.

У свою чергу, в експертному висновку (весь документ) до проекту Мінфіну зазначено, що перебудова моделі управління держбанками може призвести до втрати державою контролю над ними, а права держави як власника банку будуть меншими, ніж у власника приватної фінустанови.

Запропонований Мінфіном документ передбачає, що головою наглядової ради може бути тільки незалежний представник, що де-факто призведе до втрати контролю державою над своєю власністю.

Експерти наводять приклад, що за запропонованою Мінфіном схемою незалежні члени наглядової ради можуть самостійно проголосувати про відчуження акцій державного банку. І цьому рішенню не зможуть завадити загальні збори акціонерів в особі уряду.
Крім того, незалежні члени ради зможуть самостійно, без представників уряду і президента, приймати рішення. Незалежні члени ради можуть утворювати і очолювати комітети з питань аудиту та з питань призначення собі винагороди.

 
НОВИНИ