RSS
24 Жовтень
     
 
Новини АУБ
АУБ наполягає на зменшенні для банків орендної ставки за використання нерухомого держмайна

orenda.jpgПрезидент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко звернувся до в.о. Голови Фонду Державного майна України Дмитра Парфененка з обґрунтуванням необхідності повернення до ставки оренди за використання нерухомого державного майна для фінансових установ та банкоматів у розмірі 15%, замість нині діючих 30%.

За словами Президента АУБ, за період дії нових ставок для багатьох банків підвищення (з 15 до 30 відсотків від вартості майна) призвело до вимушеного зменшення орендованих площ і, як наслідок, до погіршення умов обслуговування клієнтів та роботи банків в цілому. Ситуація ще більше погіршилась за умов економічної кризи в країні, у зв”язку із чим для багатьох банків від цього питання стало залежати їхнє повноцінне функціонування.

У листі Президента АУБ до в.о. Голови Фонду Держмайна зазначається, що річні орендні ставки у розмірі 30% для розміщення фінансових установ, банкоматів, та для розміщення пунктів обміну валюти - 35%,  на сьогодні є найвищими для орендарів. Навіть еротичні та рекламні ЗМІ орендують приміщення за нижчою ставкою (20%), не кажучи вже про кафе-бари, які здійснюють продаж алкогольних і тютюнових виробів, та будь-які офісні приміщення, для яких ставка встановлена на рівні 15%.

В АУБ відзначають, що у той час, коли ціни на нерухомість у державі значно знизилися, а  ринок нерухомості взагалі опинився у „стадії застою”, тільки згідно вибіркових даних, наданих АУБ 14 комерційними банками, плата за орендоване нерухоме майно державної і комунальної власності в цілому зросла у 2009 проти 2006 року в 3,4 рази, у тому числі державної власності у 3,8 рази,  комунальної – у 3,3 рази. Це при тому, що загальна площа такого майна зменшилася за цей період на півтора відсотки.

З приводу означеного питання АУБ неодноразово зверталась як до Кабінету міністрів України, так і до міністерств та відомств, від яких залежить його вирішення. Проте замість врегулювання згаданої проблеми від них надходили лише формальні відписки. Окрім цього, у відповідь на звернення АУБ, Рада підприємців при Кабінеті міністрів України, підтримавши зауваження до “Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна”, направила їх листом від 11.09.2008 р. № 119 до Міністерства економіки України. Проте в чинній редакції Методики пропозиції щодо запропонованих змін і доповнень відображення так і не знайшли.

Як наголошується у листі Президента АУБ до в.о. Голови Фонду Держмайна: “Вважаємо, що при вирішенні цієї проблеми слід звернути увагу на її економічний аспект. За ставкою 30%, орендар – фінансова установа, кожні три роки фактично сплачує орендодавцю повну вартість орендованого майна, у той час як загальний строк експлуатації нерухомого майна на практиці становить не менш 30 років. Цілком очевидно, що подібний підхід з економічного боку є абсурдним. Зрозуміло, що такі суми орендної плати можна сплачувати лише з надприбутків, яких на сьогоднішній день, на жаль, банки не отримують. За даними НБУ, за 9 місяців 2009 року  збитки банківського сектору в цілому склали 20,9 млрд. грн., що пов’язано з подальшим зростанням витрат вищими темпами порівняно з доходами. Невиправдано великі витрати, пов’язані, зокрема, з орендою державного майна, негативно впливають на фінансові результати банків і, як наслідок, зменшують їхній регулятивний та балансовий капітал, ведуть до вимушеного закриття банківських підрозділів”.

Обґрунтовуючи необхідність повернення до ставки оренди за використання нерухомого державного майна для фінансових установ та банкоматів у розмірі 15%, АУБ посилається на приклад, коли Уряд, з огляду на економічну кризу, на початку поточного року знизив вдвічі орендні ставки для підприємств малого та середнього бізнесу, що значно знизило їх витрати і сприяло збереженню економічної діяльності. Такий самий підхід АУБ пропонує застосовувати і до банків.

Прес-служба
Асоціації українських банків

 
2009-11-30
 
НОВИНИ