RSS
15 Листопад
     
 
Новини АУБ
Система фінансового моніторингу в банках зазнала докорінних змін

otm.jpgВерховна Рада України прийняла в цілому проект Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про запобігання  та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних  злочинним шляхом”, реєстраційний номер 3062. На даний час закон направлений Президенту України на підпис.

Асоціація українських банків працювала над текстом даного законопроекту із початку внесення його до Верховної Ради України з огляду на складність документу та важливі завдання, які перед ним ставилися. Адже проникнення в легальний бізнес кримінальних доходів становить серйозну небезпеку для законної економічної діяльності, дестабілізує існуючі фінансову та валютну системи, створює системну загрозу економічній безпеці держави та, зокрема, має негативний вплив на розвиток економіки України та її авторитету у світі.

З огляду на проголошені завдання, абсолютно незрозумілими були положення законопроекту, спрямовані на посилення формального підходу здійснення фінансового моніторингу всупереч підходу, заснованого на оцінці ризиків, який  застосовується переважною більшістю держав Європи та закріплений у відповідних міжнародних нормативно-правових документах, що регулюють це питання. Зокрема, законопроектом передбачалося істотне збільшення переліку формальних ознак, за якими фінансові операції підлягають обов’язковому та внутрішньому фінансовому моніторингу. На практиці це могло призвести  до шаленого (більш ніж у сто разів!) збільшення кількості повідомлень банками без будь-якого практичного сенсу. В результаті цього, на думку АУБ, погіршиться якість аналізу операцій клієнтів банків з метою виявлення таких, що можуть бути пов’язані із легалізацію (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом. Також суттєво зменшиться ефективність функціонування даної системи в цілому, - та якісна компонента, на якій робить акцент FATF та MONEYVAL.

За результатами роботи робочої групи з питань фінансового моніторингу, в яку увійшли представники більше двадцяти комерційних банків, АУБ підготувала та направила до Комітету з питань фінансів та банківської діяльності зауваження та пропозиції до нього. Найбільш критичні для банківської системи пункти були враховані Комітетом.

Водночас, АУБ не припиняє роботи над вдосконаленням даного закону, та, після набрання законом чинності, буде ініціювати внесення пропозицій банківської спільноти у якості окремих проектів законів.

АУБ дякує представникам комерційних банків, які долучилися до роботи над законопроектом № 3062, та сподівається на подальшу співпрацю задля налагодження ефективної системи фінансового моніторингу з метою запобігання використанню фінансових установ для відмивання доходів.

Із зверненням АУБ до Комітету з питань фінансів та банківської діяльності щодо цього питання можна ознайомитися на сторінці:  http://www.aub.com.ua/ua/letters/

Прес-служба 
Асоціації українських банків

 
2009-11-24
 
НОВИНИ