RSS
20 Жовтень
     
 
Архів
Загальні активи в банківському секторі ЦСЄ зросли на 25% у 2008 році з тенденцією на зниження цьогоріч

Відень. 23 червня.

• Загальні активи в банківському секторі Центральної та Східної Європи зросли на 25% до 1772 млрд євро у 2008 році.

• Зниження темпів зростання у 2008 році стало відображенням зростаючого впливу світової економічної кризи.

• Дві австрійські банківські групи — серед ТОП-3 банків регіону.


Банківський сектор у Центральній та Східній Європі (ЦСЄ) у 2008 році зростав більш помірними темпами, оскільки глобальна економічна криза впливала на учасників ринку у вигляді збільшення обсягів прострочених кредитів і скорочення ліквідності, — повідомляється в останньому випуску річного звіту «Банківський сектор у ЦСЄ», підготовленого аналітиками Райффайзен Центральбанк Остеррайх АГ (РЦБ) і Райффайзен Центробанком АГ.


У звіті «Банківський сектор у ЦСЄ» проводиться поглиблений аналіз 15 важливих банківських ринків у цьому регіоні та діяльності провідних банківських груп ЦСЄ. Для кращого порівняння між країнами, які досліджувалися, у звіті виділені підрегіони ЦСЄ, а саме: Центральна Європа (ЦЄ), Південно-Східна Європа (ПСЄ) та Співдружність Незалежних Держав (СНД).


Зростання активів у 2008 році продовжувалося попри глобальну фінансову кризу


У 2008 році банківські активи у ЦСЄ продемонстрували зростання на майже 25% в євро розрахунку за рік, знизившись у порівнянні з темпами зростання сектору у 2007 році (31%). Станом на кінець 2008 року, загальні банківські активи сягали 1772 млрд євро, що означає приріст на 353 млрд євро порівняно з аналогічним періодом попереднього року. На рівні регіону обсяг загальних банківських активів на кінець 2008 року становив 163 млрд євро або на 25% більше, ніж у Центральній Європі. Проте в результаті глобальної економічної і фінансової кризи банківські активи в євро обчисленні в 2009 році ймовірно знижуватимуться більш різкими темпами в країнах СНД, ніж у державах Центральної Європи.


У загальних рисах, банківський сектор ЦСЄ у 2009 році ймовірно переживе справжній спад за показником загальних банківських активів, оскільки динаміка його зростання різко знизилася, починаючи з четвертого кварталу 2008 року. «Хоча ми й очікуємо скорочення загальних активів у банківському секторі у 2009 році, згідно з переглянутою нами моделлю прогнозування, у 2010 році знову передбачається зростання обсягу загальних активів у середньому на близько 10%», — пояснює Вальтер Демель (Walter Demel), старший аналітик РЦБ і один із співавторів дослідження банківського ринку.


Незважаючи на економічний спад в усьому регіоні на кінець 2008 року, більшості країн ЦСЄ минулого року вдалося наростити своє фінансове посередництво, вимірюване в процентному співвідношенні загальних банківських активів до валового внутрішнього продукту (ВВП). У 2008 році рівень фінансового посередництва у країнах ЦЄ в середньому досягав 100% порівняно з 80% у державах ПСЄ і 70% у країнах СНД. Для порівняння: середній рівень фінансового посередництва в країнах Єврозони у минулому році сягав понад 260%. Словенія залишалася країною ЦСЄ з найвищим ступенем фінансового посередництва, у той час як цей показник у низці країн ПСЄ, включаючи Болгарію, Хорватію і Сербію, у 2008 році фактично знизився.


Увагу недіючим кредитам


Зростання обсягів кредитів, умови за якими не виконуються, стало однією з найчастіше обговорюваних тем для банківського сектора з моменту розгортання глобальної фінансово-економічної кризи в ЦСЄ. Масштаби знецінення валюти та велика частка нехеджованих запозичень в іноземній валюті, глибина економічного спаду і збільшення кількості банкрутств та зростання безробіття, а також рівень спаду цін на нерухомість стали основними факторами зростання недіючих кредитів. Різниця між окремими країнами є відчутною в багатьох аспектах, так само як і в їх перспективах і ризиках. І хоча, на думку авторів дослідження, валюти країн ЦСЄ виявили ознаки стабілізації на підтримуваних рівнях після самміту Великої Двадцятки, і більшість із них надолужили свої попередні втрати, протягом 2009 та 2010 років все ж будуть мати місце й інші прояви економічного регулювання.


Фокус залишається на депозитах


Гонитва за нарощуванням депозитів набула нових масштабів з огляду на той факт, що дочірні банки в ЦСЄ зіткнулися з проблемою скороченого (або деколи неіснуючого) потенціалу для фінансування оптової торгівлі і наявності в їх материнських компаніях обмежених можливостей для забезпечення фондування оптової торгівлі на рівні групи. Процентна маржа скоротилася через підвищену цінову конкуренцію на ринку депозитів, а в деяких країнах — через нижчу відсоткову ставку.


Однак інші ресурси фондування, такі як розміщення корпоративних облігацій (як із гарантіями, так і без гарантій з боку держави) та випуски облігацій із забезпеченням, останнім часом зросли в обсязі й можуть слугувати фактором, що збалансовує загальні витрати на фондування.


ТОП-5 банків регіону — без змін


У 2008 році не відбулося змін у ранжуванні ТОП-5 міжнародних банків у ЦСЄ за показником консолідованих обсягів активів станом на кінець року. Проте 4,7-відсоткова частка Райффайзен Інтернаціональ в загальному банківському ринку ЦСЄ за розміром активів забезпечила йому можливість вийти на друге місце в рейтингу і випередити Групу Ерсте, частка якої у 2008 році становила 4,4%. Обидва австрійські банки закріпили розрив між ними і італійською групою UniCredit, чия ринкова частка скоротилася до 6% порівняно з 6,4% у 2007 році.


Згідно з даними «Звіту про банківський сектор у ЦСЄ», у найближчому майбутньому в цьому секторі може відбутися нова хвиля поглинань. Однак залишається незрозумілим, який рівень цін придбання банків зміг би задовольнити потенціальних покупців та продавців. «Поточні ринкові ціни загалом відображають значне погіршення якості активів, потенційні мізерні доходи та середньострокову перспективу розвитку макроекономічного середовища. Оскільки прогнозованість цих факторів все ще короткотермінова, кількість потенційних покупців банківських активів зменшуватиметься», — заявив Штефан Максіан (Stefan Maxian), співавтор досліджень, начальник підрозділу досліджень Райффайзен Центробанку.


Звіт про банківський сектор у ЦСЄ знаходиться на сайті РЦБ за адресою: http://www.rzb.at/ceebankingreport2008


*****


Райффайзен Центральбанк Остеррайх АГ (РЦБ) — головний банк групи Райффайзен, найбільшої банківської групи в Австрії, є провідним корпоративним та інвестиційним банком і лідируючим банком в Австрії. Він також розглядає Центральну та Східну Європу (ЦСЄ) як свій внутрішній ринок. РЦБ — австрійський банк із глобальною мережею відділень в усіх важливих фінансових центрах світу. Він також присутній в Азії, де існують його відділення та представницькі офіси у дев’яти містах.

Через свою дочірню компанію, Райффайзен Інтернаціональ Банк-Холдинг АГ (Райффайзен Інтернаціональ), РЦБ управляє однією із найбільших банківських мереж у Центральній та Східній Європі. На 17 регіональних ринках присутні дочірні банки, лізингові компанії та низка інших фінансових інститутів.

Близько 62 тис. працівників Групи обслуговують понад 14,9 мільйонів клієнтів у 3200 відділеннях.

.За подальшою інформацією звертайтеся, будь-ласка, до Андреаса Екер-Накамури (Andreas Ecker-Nakamura) (+43-1-71 707-2222, andreas.ecker@rzb.at) або Майкла Пальцера (Michael Palzer) (+43-1-71 707-2828, michael.palzer@ri.co.at)).http://www.rzb.at, http://www.ri.co.at

Пошук
НОВИНИ