RSS
23 Лютий
     
 
Новини АУБ
Oxford Business Group: Україна - Холодний сезон

10.02.2009

Опубліковано 9 лютого 2009 р.

Український банківський сектор має прохолодний  старт цього року, але хоча й дмуть холодні вітри, то фінансовий сектор має незначне відношення до холодної зимової погоди чи  недавнього скорочення газових поставок Росією.

До другої половини минулого року банківський сектор був одним з найсильніших в українській економіці та у Східній Європі, показуючи значне збільшення активів та прибутковості капіталу, приросту кредитів та  рівня адекватності основного капіталу. З приходом глобальної економічної кризи та знеціненням  на 36% місцевої валюти, починаючи з середини минулого року ситуація кардинально змінилася.

Згідно даних кінця грудня Національного Банку України (НБУ) - центрального банку країни, активи та прибутковість капіталу упали до  найнижчого  рівня з початку 2005 р.,  знизившись минулого року найбільше принаймні за останні вісім років. Рівні адекватності капіталу також знизилися  до найнижчих рівнів  за останнє десятиліття, а  сума прострочених та сумнівних кредитів  більше, ніж подвоїлася у 2008 р.

На початок грудня в Україні було зареєстровано 197 банків, з яких 184, за даними НБУ, були працюючими, а решта 13 підлягала ліквідації,  що значно менше максимальної кількості банків (38), які підлягали ліквідації у  2001 р.

З працюючих банків принаймні  50 мають закордонний компонент власності, а 18 є повністю іноземною власністю. Згідно даних НБУ, загальна частка іноземного капіталу у статутному капіталі українських банків становить 35.9%, що на 350%  більше, ніж на  початку 2005 р.

Це свідчить про сильний міжнародний інтерес до банківської системи країни  та її економіки в цілому упродовж останніх кількох років. У 2005 р. було лише 19 українських банків, які мали частку іноземної власності та лише сім банків  зі 100% іноземною власністю (зі 160 банків, які працювали на ринку).

Цей інтерес до банків країни спричинив торік 42%  іноземних прямих інвестицій  до країни, що загалом становило $9.9 млрд., які були направлені у банківський сектор (згідно повідомлення НБУ  кінця січня). Проте цей приплив капіталу значно уповільнився  в останньому кварталі 2008 р. (до  лише $1.2 млрд., що на  63% менше середнього значення  трьох попередніх кварталів).

Хоча потік іноземного капіталу скоротився,  наявні високі рівні іноземної участі мають допомогти вивести [банківський] сектор з  його поточного стрімкого падіння, тому що  іноземні партнери навряд чи захочуть бачити  колапс своїх інвестицій. Таким було бачення міжнародного рейтингового  агентства Fitch, яке у кінці січня знизило свої оцінки низці українських кредиторів.

Хоча Fitch знизило свої рейтинги  багатьом банкам, якими володіють резиденти,  агентство підтвердило стан банку «Форум», не дивлячись на знецінення гривні та того, що агентство визначило  як слабший прогноз  для  української економіки. Рейтинги емітента та підтримки  банку «Форум» зберегла "потенційна підтримка власника його мажоритарної частки -   німецької групи Комерцбанк(Commerzbank), у разі потреби" – повідомило Fitch у своїй заяві від 26 січня.

Прогноз міг би бути менш позитивним для тих українських банків, які не мають підтримки за кордоном або чиї материнські батьківські групи самі сильно уражені глобальною кредитною кризою.

Принаймні один місцевий банкір вважає, що глобальна економічна криза спричинить потрясіння банківського сектору країни,  що спричинить закриття  багатьох банків.

Олександр Ярославський, один з власників УкрСиббанку,  сказав місцевій пресі на початку лютого, що у результаті девальвації місцевої грошової одиниці та високих рівнів поганих кредитів (на його думку, вони складають 10% загального портфеля),  матиме місце  істотне зниження капіталу банківського сектору.

У складній кризовій ситуації лише найсильніші банки зможуть вижити – вважає Ярославський. Цю точку зору поділяє у своєму звіті від 21 січня  Moody's Investors Service, який також схиляється до скорочення банківського сектору.

"Більш строгі вимоги до ліквідності та капіталу, які є частиною  регуляторних змін  у відповідь на фінансову кризу  восени 2008 р., вірогідно,  спричинять  деяку консолідацію в українському банківському секторі" – говориться у звіті.

Цей процес, можливо, вже почався після оголошення НБУ  21 січня запровадження в Укрпромбанку, 15-у за розміром банку країни,  тимчасового управління  для  захисту його від кредиторів.

Ситуація у банківському секторі  лише ускладниться, оскільки економіка налаштована на скорочення  цього року. Європейський Банк  Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) переоцінив свої очікування приросту для України у кінці січня, передбачивши, що економіка  скоротиться на  5% у 2009 р.  замість 1% розширення, передбачуваного іще у  листопаді. Дійсно, довга сувора зима, вірогідно, не закінчиться  у найближчому майбутньому для багатьох  банків країни.

Джерело: Oxford Business Group

Переклад: Валерій Степаненко

Пошук
НОВИНИ