RSS
16 Грудень
     
 
Новини АУБ
Заява Президента АУБ стосовно прийняття Закону щодо філій іноземних банків

16.11.2006

Асоціація українських банків вважає неприпустимим вступ України до будь-яких міжнародних організацій, в тому числі і до СОТ, без будь–яких обмежень, без забезпечення належного захисту суб’єктів національної економіки, у тому числі і банківських установ.

Не дивлячись на пропозиції Асоціації українських банків, висловлені Головою Ради АУБ, народним депутатом України п. Аржевітіним С.М. на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності, Комітетом запропонований до прийняття у другому читанні законопроект “Про внесення змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність" (реєстраційний №2402), практично, без будь-яких застережень щодо допуску філій іноземних банків на фінансовий ринок України.

Зокрема, виключені вимоги до розміру статутного капіталу іноземного банку, що має намір відкрити свою філію на території України, наявності у нього рейтингу не нижче “А”, а також норма щодо надання права на відкриття іноземних філій через 5 років після вступу України до СОТ.

Недостатньо визначеним залишається порядок регулювання діяльності філій іноземних банків, що дає підстави передбачати застосування до них  спеціальних економічних нормативів. Спеціальне регулювання та значно простіший – через материнські банки – доступ філій до більш дешевих і довгих іноземних кредитних ресурсів поставить їх у більш вигідні умови діяльності порівняно з банками – резидентами України, чим буде порушено принцип рівної конкуренції, який є базовим для ринкової економіки.

Як наслідок, нічим необмежений прихід філій іноземних банків на фінансовий ринок України призведе до того, що згодом переважна частина банківських операцій буде сконцентрована саме в них.

За цих умов іноземні банки через свої філії фактично здійснюватимуть вирішальний вплив на характер та пріоритети економічного життя суспільства і  держави, контролюватимуть найбільш ефективні сфери діяльності. При цьому ці банки реалізовуватимуть свої специфічні, не співпадаючі з національними інтересами, стратегічні цілі. Більш того, рішення про умови надання кредитів прийматимуться з урахуванням інтересів міжнародних клієнтів чи акціонерів головного банку, що може означати і відмову у фінансуванні конкурентних виробництв.

За цих умов Україна, без сумніву, повністю втратить контроль над своєю фінансовою системою і економікою, не отримавши за це ніяких гарантій щодо вступу до ЄС в якості хоч-якоїсь компенсації. Керівники держави, які не можуть усвідомити та захистити національні інтереси, є небезпечними для власного народу.

Прийняття Закону в запропонованій редакції перекреслює будь-яку стратегічну перспективу розвитку українських банків, створених за рахунок національних інвестицій. Фінансової підтримки позбавиться значний прошарок національної економіки – перш за все – малий та середній бізнес, який активно співпрацює з українськими банками. Виникнуть проблеми і у крупного бізнесу. Наслідок – зростання безробіття та інших соціальних проблем, подальше вимирання українського народу.

В умовах загрози фінансової кризи саме іноземні філії стануть найбільш нестабільною складовою фінансового ринку, оскільки головні банки для мінімізації своїх ризиків та втрат будуть згортати їх діяльність в Україні та відкликати кредитні ресурси та інвестиції. Можливість швидкого згортання діяльності філій іноземних банків при одночасній слабкості іншої частини банківського сектору призведе не тільки до поглиблення фінансової кризи, а і спровокує суцільний колапс економіки, яка залишиться без національної фінансової системи. Особливо це питання загострюється у зв’язку із зняттям будь-яких вимог до капіталу іноземного банку, що надасть можливість відкривати свої філії в Україні слабким, другорядним іноземним банкам. У зв’язку з цим ще більше підвищуються ризики клієнтів та вкладників таких філій, оскільки у разі їх неплатоспроможності судові справи доведеться вести з їх головними іноземними банками, а українці на власній шкірі знають як захищає наш держчиновник їхні інтереси.

При прийнятті Закону України “Про внесення змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність" у запропонованій редакції, без забезпечення належного захисту  інтересів суб’єктів банківського ринку та всієї економіки, вся повнота відповідальності за руйнацію національної банківської системи буде покладена на фракції Верховної Ради, які підтримають цей законопроект,  та Президента України.

Президент АУБ                                          Олександр Сугоняко

 

 

Пошук
НОВИНИ