RSS
24 Вересень
     
 
Новини АУБ
АУБ наполягає на законодавчому врегулюванні порядку стягнення узгодженого податкового боргу

03.11.2006

Асоціацією українських банків подано до Національного банку України зауваження до проекту змін до Інструкції “Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті” в частині введення спрощеного порядку стягнення узгодженого податкового боргу за платіжними вимогами податкових органів.

Як зазначають в АУБ, проведений аналіз проекту показав, що запропоновані зміни суперечать Конституції і законам України і не можуть бути прийняті на рівні нормативного акту. 

Зокрема, чинний Закон України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” не встановлює і не може встановлювати спрощеного порядку виконання рішення податкового органу про стягнення боргу та обов'язку банків виконувати платіжні вимоги, тому що він має інший предмет  регулювання.  Крім того, окремі  норми цього Закону прямо входять у протиріччя із запропонованим проектом змін, або порядок виконання їх  не визначається у згаданих змінах до Інструкції.

Зокрема суперечить Закону передбачена проектом вимога щодо ведення банком картотеки №2, не враховується законодавча заборона на використання окремих видів активів платника податку (коштів, які використовуються для виплати заборгованості по заробітній платі, що надійшли у депозит, довірче управління тощо).

Закон України "Про банки і банківську діяльність" також не встановлює обов'язку банків виконувати рішення податкових органів про стягнення  коштів і порядок виконання такого рішення.

Крім того, передбачений проектом змін до Інструкції порядок безспірного списання банками коштів клієнтів на підставі платіжних вимог податкових органів не відповідає і Закону України "Про виконавче провадження", яким визначено, що інші органи (у т.ч. банки), які виконують рішення уповноважених органів, повинні здійснювати таке виконання на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом.

Таким чином, відповідно до ст.19 Конституції України та ст.ст. 1,9 Закону України "Про виконавче провадження", обов'язок та порядок виконання платіжних вимог податкових органів не можуть бути встановлені підзаконним актом – Інструкцією НБУ.

Як відзначив Президент АУБ Олександр Сугоняко, для врегулювання спрощеного порядку стягнення узгодженого податкового боргу необхідні комплексні зміни до  Законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про виконавче провадження”, “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” і інших. І вже лише після цього можуть бути прийняті відповідні їм зміни до нормативних актів НБУ та ДПАУ.


Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ