RSS
16 Грудень
     
 
Новини АУБ
АУБ закликає Кабмін не допустити дискримінаційних умов щодо банків у відносинах споживчого кредитування

13.04.2006

Не допустити дискримінаційних умов щодо банків у відносинах споживчого кредитування закликав Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко в листі до Прем’єр–міністра України Юрія Єханурова та Голови Національного банку України Володимира Стельмаха.

Занепокоєння АУБ та комерційних банків викликало набрання чинності Закону “Про внесення змін до Закону України “Про захист прав споживачів”. Зокрема, критику викликала стаття 11 щодо прав споживачів при отриманні ними споживчих кредитів.

“Хоча сам закон, – зазначають в АУБ, – прийнятий із добрими намірами – захистити права споживачів, він створює дискримінаційні умови у відносинах споживчого кредитування для іншої сторони цих правовідносин – для кредитодавця, а також створює умови для недобросовісних позичальників у зловживанні нормами Закону та ухилянні від своїх обов’язків за договором”.

Зокрема, фінансова установа поставлена в ситуацію, коли при добросовісному виконанні нею всіх своїх обов’язків за законом та укладеним договором, договір може бути розірваний без пояснення причин іншою стороною, яка просто відмовляється від своїх обов’язків, раніше добровільно взятих на себе.

Окрім цього, закон не визначає, які юридичні наслідки матиме надання письмового повідомлення споживача про відкликання згоди без одночасного повернення банку коштів. Разом з тим, при достроковій відмові позичальника від своїх обов”язків закон передбачає можливість повернення банку коштів, або товарів. В АУБ зазначають, що ймовірною ситуацією розвитку подій буде повернення товару, а не коштів, оскільки банк, за звичаєм, не видає кредитні кошти споживачеві, а перераховує їх до торгового підприємства, де споживач купив товар і, можливо, навіть вніс за нього аванс.

“Банк не має можливості, при поверненні споживачем товарів, здійснювати перевірку та продаж цього товару, встановлювати чи не здійснено підміну товару або його складової частини (банк не має працівників товарознавців), не має приміщення для зберігання товару тощо. Окрема проблема виникає і при обліку повернутого товару, оскільки банку необхідно буде зараховувати його на баланс. При цьому, очевидно, що погасити заборгованість за кредитом повернутим товаром банку буде неможливо, оскільки банківським законодавством банкам заборонена діяльність у сфері торгівлі”, – наголошується в листі Президента АУБ.

Аналізуючи положення закону, фахівці АУБ  вбачають у ньому значне позбавлення банків їх прав щодо забезпечення повернення споживчих кредитів, покладення на банки виконання функцій, які не можна віднести до банківської діяльності, а також додаткових витрат. “На жаль, ганебна традиція забезпечення пріоритету позичальника над кредитором зберігається і при новій владі”, – каже Олександр Сугоняко.

Для зняття проблемних моментів нового закону, Президент АУБ в листі до КМУ запропонував наступні варіанти внесення змін до закону:

1. Виключити із Закону України “Про захист прав споживачів” статтю 11, що регулює окремі правила споживчого кредитування, оскільки питання надання кредитів достатньо врегульовані Цивільним та Господарським кодексами України.

2. У разі неприйняття такої пропозиції, доопрацювати статтю 11 “Права споживача в разі придбання ним продукції у кредит” Закону України “Про захист прав споживачів” з урахуванням зауважень фінансових установ, що здійснюють споживче кредитування:

– виключити норму щодо обов’язкового повідомлення споживача у письмовій формі про кредитні умови до укладення договору споживчого кредитування (пункт 2 статті 11);
– виключити норму щодо права споживача відкликати згоду на укладення договору про надання споживчого кредиту без пояснення причин (пункт 6 статті 11);
– або передбачити, що у разі відкликання згоди на укладення договору про надання споживчого кредиту, споживач повинен повернути грошові кошти (а не товар), сплатити проценти за період користування грошовими коштами та відшкодувати банку інші витрати, понесені останнім в зв'язку з оформленням та видачею кредиту.

Зважаючи на вищевикладене Президент АУБ звернувся до Прем’єр–міністра України та Голови Нацбанку України з пропозицією ініціювати створення робочої групи для розробки законопроекту про внесення змін до статті 11 Закону України “Про захист прав споживачів”, до складу якої були б включені представників Кабміну, НБУ, АУБ, комерційних банків та інших фінансових установ, що надають послуги споживчого кредитування.


Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ