RSS
23 Листопад
     
 
Новини АУБ
Президент АУБ: Ми віримо, що народні депутати не допустять дій, що можуть дестабілізувати банківську систему

23.09.2005

В Міністерстві фінансів України за участю представників НБУ та АУБ відбулись дві наради щодо розгляду законопроекту про внесення змін до податкового законодавства, який буде прийматись одночасно з бюджетним законом.

Як відзначив з цього приводу Олександр Сугоняко, Асоціація українських банків розуміє проблеми наповнення державного бюджету України, але вважає, що при його затвердженні мають бути розглянуті наслідки прийнятих рішень для суспільства.

Асоціація, наголошує її президент,  категорично заперечує проти запропонованих  Мінфіном змін до Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”,  які тягнуть за собою значне  підвищення ризиковості банківської діяльності та зниження захищеності коштів, розміщених на банківських рахунках.

Зокрема, законопроектом передбачено заборонити банкам створювати страхові резерви під активні  операції за рахунок валових витрат. Слід зауважити, що з 1 січня 2005 року норматив створення банками страхових резервів  вже був зменшений новою владою з 20 до 10 відсотків, хоч ризики діяльності банківської системи з того часу не зменшились, а зросли.

Яка потреба в таких новаціях? – запитують в АУБ. Адже більшість країн світу також використовує метод створення резервів не тільки з метою бухгалтерського обліку збитків за кредиторами, а й у податковому обліку, наприклад Великобританія, Канада, Німеччина, Франція, Сербія, Казахстан, Росія, Сінгапур тощо.
   
Окрім згаданих змін, новим законопроектом передбачена також заборона  включення до складу  валових витрат - витрат на страхування кредитних та фінансових ризиків (хоча включення цих витрат до складу валових є також світовою практикою). І знову ж таки,  з 1 січня 2005 року віднесення цих витрат до складу валових  вже також було обмежено спочатку до 10, а потім до 5 відсотків.

Фактично, це не відповідає суті діючого Закону, яким передбачено, що  платник податку відносить до складу валових витрат всі витрати, пов’язані зі здійсненням  його господарської діяльності, – кажуть в АУБ. 

“Все це, - переконаний Олександр Сугоняко, - підкреслює негативний вплив цих рішень на розвиток економіки, і на стабільність банківської системи. Більше того, складається враження, що планово створюються додаткові проблеми для українського бізнесу, збільшуються ризики діяльності банків”.

За словами Президента АУБ, держава має сприяти розвитку національної банківської системи. Проте на практиці виходить, що свою головну увагу вона зосереджує на фіскальних важелях, а не на тому, як створити умови, щоби національна банківська система могла більш плідно співпрацювати з українським господарем.

За висновками МВФ, в Україні існують надзвичайно несприятливі умови для банківської діяльності. Це і великі ризики економічні, судові та адміністративні, і низька капіталізація банківської системи, низька доходність та низька прибутковість банківської діяльності (через що гальмується повноцінне надходження капіталу в банківську систему). Це все зафіксовано зовнішнім суб”єктом, який ніколи не був у своїх рекомендаціях поблажливим до українських банків. І саме за таких умов нова влада, виявляє “найголовнішу” проблему банків – фіскальну. Причому обрала в цій області тему, яка найбільше б”є по стабільності роботи банківської системи – а саме формування банками страхових резервів для відшкодування можливих витрат по основному боргу за всіма видами кредитів та страхування фінансових ризиків. Це удар по суспільству.

Навіть стара влада не дозволяла собі створення таких законодавчих проблем для діяльності банків, – наголошують в АУБ. І висловлюють надію, що Уряд таки відхилить пропозиції Мінфіну та залишить діючі норми податкового закону щодо створення банками страхових резервів та страхування фінансових ризиків, а народні депутати, в разі наполягання на змінах, не проголосують за дестабілізацію роботи банків.


Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ