RSS
16 Грудень
     
 
Новини АУБ
“Оподатковувати доходи від вкладів населення економічно недоцільно і політично безвідповідально”, - стверджує Президент АУБ

00.00.0000

“Для швидкого збільшення доходів та виконання зобов”язань щодо підвищення соціального захисту рекомендувати уряду запровадити податок на доходи від депозитних вкладів” – це одна з пропозицій “круглого столу” на тему “Шляхи вирішення проблеми “Бюджет-2005”: технічні зміни чи радикальний перегляд”, який пройшов у Києві з ініціативи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій і Німецької консультативної групи з питань економічних реформ. У “круглому столі” брали участь представники Бюджетного Комітету ВРУ, Міністерства фінансів, Міністерства економіки, НБУ, Світового банку, МВФ тощо.

Таким чином в урядових колах почали знову лобіювати ідею запровадження оподаткування доходів громадян від депозитних вкладів у банках, скасування якого з такою наполегливістю домагалися НБУ, АУБ та комерційні банки.

“Асоціація українських банків, виступаючи проти зняття мораторію, захищала не інтереси банків. Вона захищала інтереси і економіки, і вкладників. Причому, не тільки тих, хто сьогодні вже є вкладниками банків, але і їх потенційних вкладників, які сьогодні мають на руках грошовий ресурс і гривневий, і в іноземній валюті”, - наголошує Президент АУБ Олександр Сугоняко.

Загальна сума вкладів фізичних осіб в Україні станом на 01.01 2005 року становила лише 41,2 млрд. грн., що у 8 разів менше порівняно з 1991 роком. Понад 42,3 млрд. грн. готівки знаходиться поза банками та, за різними даними, від 15 до 20 млрд. дол. США - на руках у населення. Ці кошти мають бути залученими у банківську систему для того, щоб задовольняти потреби економіки і населення в кредитах.

За словами Олександра Сугоняка, позиція Асоціації виходить з того, що Україна з усіх колишніх радянських республік втратила найбільше грошових ресурсів після розвалу Радянського Союзу. В кінці 1990-го року, ще в складі Радянського Союзу, грошові кошти вкладів населення були забрані до російського Ощадбанку, який сьгодні має 60% вкладів населення проти 9% Ощадбанку України. Крім того, у 1993-му і 1994-му році Україна постраждала від гіперінфляції, яка за маштабами була аналогічною після 1-ї і 2-ї Світової у Німеччині, і після 2-ї Світової війни у Японії.

“Фактично, вкладів населення як ресурсу у нас не було в 90-х роках. Станом на 1 січня 1999 року депозитні вклади населення складали всього 3,3 млрд. гривень. Це в 100 разів менше, ніж сума вкладів яка була на кінець 1990 року. Сьогодні вклади населення швидко зростають, але ресурси для кредитування економіки дуже малі. І не можна подавати ніяких негативних сигналів на депозитному ринку, щоб не змінити ту позитивну тенденцію збільшення вкладів, яка має місце в останні роки, на негативну”, - стверджує Олександр Сугоняко.

Нещодавнє прийняття Верховною Радою України рішення про продовження мораторію на оподаткування доходів громадян від депозитних вкладів у банках було знаковим, – вважає Президент АУБ. На його переконання, цей крок посилив довіру суспільства до банківської системи, що створило сприятливі умови для активного вкладання населенням своїх заощаджень на депозитні рахунки в банках та виведення коштів з тіні.

Позиція Асоціації така: оподатковувати вклади потрібно, але запроваджувати оподаткування можна лише тоді, коли сума вкладів населення в банківську систему країни відновилася б принаймні до половини тієї суми, яка була в кінці 1990 року. А взагалі, починати оподатковувати вклади було б доцільно в той момент, коли депозитний ринок відновиться до рівня 1990 року. В такій позиції є економічна доцільність, - стверджують в АУБ.


Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ