RSS
19 Жовтень
     
 
Новини АУБ
Президент АУБ Олександр Сугоняко: Держава має захистити українські банки від економічного тероризму та покарати винних

11.10.2004

“Звернення Президента Асоціації українських банків до Президента України, Голови Верховної Ради, народних депутатів, Голови Верховного Суду та Прем”єр-міністра України щодо захисту українських банків, їх вкладників та клієнтів”, – така тема прес-конференції, яка відбулася 11 жовтня в АУБ.

Як зазначив під час прес-конференції Президент Асоціації Олександр Сугоняко, це Звернення направлено п.Л.Кучмі, п.В.Литвину, всім народним депутатам України, п.В.Маляренку та п.В.Януковичу у п”ятницю, 8 жовтня.  Зараз воно проходить відповідну процедуру розгляду, після чого АУБ очікує адекватних дій з боку виконавчої та законодавчої гілок влади.

Приводом до направлення Звернення послужила ситуація, яку останнім часом намагаються штучно створити навколо фінансово-здорової банківської установи.

Подаємо повний текст Звернення Президента Асоціації українських банків Олександра Сугоняка:

“Високоповажний пане Президенте!

Вам відомо, яку важливу роль у забезпеченні економічної стабільності  держави відіграє національна банківська система. Саме тому недопущення дестабілізаційних процесів у фінансово-банківській сфері є пріоритетом державної політики будь-якої держави.

Підставою для цього Звернення стала резонансна для суспільства подія, яка залишається поза належною увагою влади. Мова йде про ґрунтовно організовану інформаційну атаку на фінансово-здорову банківську установу з використанням серед іншого і дій, аналогічних тим, які призвели до недавньої банківської кризи у Росії.

Послідовність цих дій така: створити формальну підставу для тиску на банк, організувати інформаційну атаку, викликати кризу довіри до цього банку, чим дестабілізувати його фінансовий стан і ліквідувати. У реалізації цього злого задуму скоординовано були задіяні всі три загальнонаціональні телевізійні канали, включаючи і державний. Прикро, що до цих деструктивних дій долучилася і Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Дарницький, Печерський і Шевченківський районні суди м. Києва, ряд друкованих і електронних ЗМІ, деякі інші державні органи.

Добре відомо, що лише при наявності довіри у суспільстві до банків і банківської системи є можливим успішне виконання ними своїх основних функцій: забезпечення стабільності грошової одиниці, залучення вільних коштів населення і господарств, інвестування цих коштів у економіку та здійснення розрахунків і платежів. Знають це і організатори цієї провокації, тому ними свідомо був нанесений удар саме  по довірі до банку.

Достатньо звернути увагу на заголовки, хльосткі фрази та зміст поданих матеріалів про банк “Мрія” згаданими ЗМІ. Ці публікації були направлені на те, щоб викликати  паніку вкладників і клієнтів банку.

Спільними зусиллями  працівників банку “Мрія”, Національного банку України та Асоціації українських банків вдалось відбити інформаційну атаку на банківську установу, не допустити паніки. Це стало можливим завдяки тому, що цей банк є одним із найприбутковіших та стабільних українських банків, і що є довіра населення, підприємців до самого банку, Національного банку України та Асоціації українських банків. У Заяві НБУ з цього приводу офіційно було роз’яснено, що інформація, розповсюджена деякими ЗМІ про можливу ліквідацію банку “Мрія”, не відповідає дійсності, що банк має всі ліцензії на здійснення  банківської діяльності, виконує всі нормативи НБУ і “на сьогодні немає жодних підстав для застосування заходів впливу проти банку “Мрія”, тим більше, для початку ліквідаційної процедури.”

Крім того, що спроби дестабілізувати ситуацію навколо банку не припинені, сам механізм, який був задіяний для нападу на банк, може використовуватися цими або іншими суб’єктами провокацій проти будь–якого акціонерного товариства, незалежно від того чи це банк, чи підприємство.

Цей механізм такий: позов до ДКЦПФР вкладника банку (що в серпні п. р. розмістив депозит у цьому банку на мізерну суму) про визнання незаконними додаткових випусків акцій банку, проведених у 2002 та 2003 роках, рішення суду (яке не набрало законної сили), розпорядження ДКЦПФР, масована інформаційна атака; нові позови до інших судів м.Києва з метою створення перешкод для захисту прав акціонерів.

Дивним є не тільки те, як і які рішення приймають наші суди, але й те, як повела себе ДКЦПФР, яка своїми діями і прийнятим розпорядженням по суті сприяла дестабілізації фінансового ринку, хоча платники податків утримують її для того, щоб цю стабільність зберігати, і яку “об’єктивну” інформацію  надає населенню державний телевізійний канал, що теж утримується на кошти  платників податків.

Спроби деяких політиків і ЗМІ трактувати атаку на банк як звичайне політичне протистояння Асоціація рішуче відкидає. Для Асоціації і державної влади головне не мотиви нападу на банк, а наслідки для громадян, підприємств, банків, всієї банківської системи.

По суті, це був акт економічного тероризму, коли терористи, б’ючи по одному із власників банку, ігнорують той факт, що при цьому можуть постраждати сотні тисяч людей – працівників банку, членів їх родин, вкладників банку та працівників підприємств, що є клієнтами банку. А враховуючи тісні міжбанківські стосунки, такі дії несуть загрозу системної кризи з відчутними фінансовими наслідками для всього населення  країни.

Асоціація українських банків свого часу звертала увагу Кабінету міністрів на необхідність врахування державними органами уроків недавньої кризи російських банків. У світлі викладеної проблеми досить актуальною виглядає відповідь Міністерства фінансів України на наш лист з цього приводу, в якій серед іншого є таке: “... враховуючи, що Національним банком України та Урядом вживаються постійні заходи стосовно підвищення довіри до банківської системи України, а також те, що досвід кризи в російських банках був широко висвітлений у засобах масової інформації, та не міг залишитися поза увагою керівного складу органів влади, Кабінет Міністрів України дорученням від 17.09.04 №37022/3/1-04 підтримав позицію центральних органів державної виконавчої влади щодо відсутності нагальної потреби в проведенні наради щодо посилення довіри банківської системи в країні.”
 
Інформаційний напад на банк з метою його знищення із залученням також і державних структур, говорить якраз про зворотне, про те, що державні органи не засвоїли чужих помилок.

Аналіз цієї широкомасштабної операції проти банку показує, що її ініціаторами був розроблений і випробуваний механізм дестабілізації фінансового життя у країні. Керуючись статутними положеннями  АУБ щодо захисту інтересів банківської системи та з метою недопущення подібного у майбутньому, прошу Вашого особистого втручання для викриття відповідними державними органами організаторів цієї злочинної акції та їх притягнення до відповідальності у відповідності із Законами України та усунення самої можливості  участі державних органів у нападах на банки та сотні тисяч громадян, що мають фінансові стосунки  з тим чи іншим банком”.

Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ