RSS
18 Грудень
     
 
Новини АУБ
“Оподатковувати доходи від вкладів населення економічно недоцільно і політично безвідповідально”, - стверджує Президент АУБ

06.07.2004

Верховна Рада України своїм рішенням від 1 липня не продовжила мораторій на оподаткування доходів громадян від вкладів у банках. Пропозицію про зняття мораторію вніс Сергій Терьохін разом з МФУ. Таким чином, з 1 січня 2005 року всі доходи від депозитів фізичних осіб будуть оподатковуватися за ставкою 5 %.

Асоціація українських банків разом з НБУ наполегливо виступали за продовження мораторію до 2008 року. Це була також пропозиція Голови комітету Верховної Ради з питань фінансів і банківської діяльності Сергія Буряка.

АУБ подала до профільного Комітету Верховної Ради України відповідний законопрооект “Про внесення змін до Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб". “Асоціація українських банків, виступаючи проти зняття мораторію, захищала не інтереси банків. Вона захищала інтереси вкладників. Причому, не тільки тих, хто сьогодні вже є вкладниками банків, але і їх потенційних вкладників, які сьогодні мають на руках грошовий ресурс і гривневий, і в іноземній валюті”, - наголосив Президент АУБ Олександр Сугоняко.

Загальна сума вкладів фізичних осіб в Україні станом на 01.01 2004 року становила лише 32.3 млрд. грн., що у 10 разів менше порівняно з 1991 роком. Понад 33,1 млрд. грн. готівки знаходиться поза банками та, за різними даними, від 15 до 20 млрд. дол. США - на руках у населення. Ці кошти мають бути залученими у банківську систему для того, щоб задовольняти потреби економіки і населення в кредитах.

За словами Олександра Сугоняка, позиція Асоціації викликана тим, що Україна з усіх колишніх радянських республік втратила найбільше грошових ресурсів після розвалу Радянського Союзу. В кінці 1990-го року, ще в складі Радянського Союзу, грошові кошти вкладів населення були забрані до російського Ощадбанку, який сьгодні має 70% вкладів населення проти 10% Ощадбанку України. Крім того, у 1993-му і 1994-му році Україна постраждала від гіперінфляції, яка за маштабами була аналогічною після 1-ї і 2-ї Світової у Німеччині, і після 2-ї Світової війни у Японії.

“Фактично, вкладів населення як ресурсу у нас не було на початку 90-х. Станом на 1 січня 1999 року депозитні вклади населення складали всього 3,3 млрд. гривень. Це в 100 разів менше, ніж сума вкладів яка була на кінець 1990 року. Сьогодні вклади населення швидко зростають, але ресурси для кредитування економіки дуже малі. І не можна подавати ніяких негативних сигналів на депозитному ринку, для того щоб не змінити ту позитивну тенденцію збільшення вкладів, яка мала місце в останні роки на негативну”, - стверджує Олександр Сугоняко.

За словами Президента АУБ, “Міністерство фінансів пана Азарова і пан Терьохін добилися свого. Ми прогнозуємо суттєве уповільнення залучення вкладів населення, зменшення процентів по депозитам. Це буде мати місце вже в кінці цього року – на початку наступного.

Позиція Асоціації така: оподатковувати вклади потрібно, але запроваджувати оподаткування можна лише тоді, коли сума вкладів населення в банківську систему країни відновилася б принаймні до половини тієї суми, яка була в кінці 1990 року. А взагалі, починати оподатковувати вклади було б доцільно в той момент, коли депозитний ринок відновиться до рівня 1990 року. Це очевидно, і в цій позиції полягає економічна доцільність.

“Є ще одна доцільність – моральна. Влада несе відповідальність за ті втрати, які понесли вкладники України. І через ситуацію в Ощадбанку, і через інфляцію 1992-94 рр. Якщо влада відчуває свою відповідальність за це, вона хоча б мала розуміти, що народ ставиться вороже до влади. І щоб відновити цю довіру, не потрібно робити таких кроків, які зробила Верховна Рада.
Відповідальність за дестабілізацію на депозитному ринку взяли на себе ті депутати, ті фракції, які проголосували “За” впровадження цього податку. Це торкається дванадцяти з половиною мільйонів виборців, які є вкладниками.

Це іде на шкоду економіці. За це настане політична відповідальність. Тому АУБ буде здійснювати роботу, щоб продовжити мораторій на оподаткування доходів громадян від вкладів з початком наступної сесії Верховної Ради України”, - заявив Президент АУБ.


Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ