RSS
20 Жовтень
     
 
Новини АУБ
АУБ ініціює законопроект про мораторій на оподаткування доходів громадян від вкладів у банках

13.05.2004

Асоціація українських банків виступає за ініціювання змін до діючого законодавства щодо продовження мораторію на оподаткування доходів громадян від вкладів у банках. З цією метою АУБ подала до профільного Комітету Верховної Ради України законопрооект “Про внесення змін до Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб", яким пропонується подовжити до 1 січня 2008 року термін дії мораторію на оподаткування вищезгаданих процентних доходів.

Нагадаємо: з 1 січня 2005 р., відповідно до Закону “Про оподаткування фічних осіб”, в країні запроваджується оподаткування доходів, що виплачуються фізичним особам за залученими у них вкладами на депозитних рахунках, у розмірі 5% від суми нарахованих процентів.

Ця норма Закону викликає суттєве занепокоєння в АУБ. За словами Президента АУБ Олександра Сугоняка: “Доходи громадян від зберігання коштів у банках на сучасному етапі розвитку економіки потребують звільнення від оподаткування, оскільки його введення призведе до уповільнення темпів зростання вкладів населення та відтоку залучених коштів фізичних осіб з банківської системи”.

В якості аргументу Олександр Сугоняко наводить приклад Польщі, яка з цього питання вже має негативний досвід: запровадження такого податку не дало суттєвого зростання надходжень до бюджету, проте негативно вплинуло на обсяг вкладів населення. “Не робіть цього, не повторюйте наші помилки”, – радив голова центробанку Польщі п. Бальцерович делегації українських банкірів, які відвідали Національний банк Польщі у лютому цього року.

В Асоціації вважають, що мораторій має бути запроваджено не тільки на довгострокові вклади, як пропонують в НБУ, але й на короткострокові.

За даними НБУ, загальна сума вкладів фізичних осіб в Україні станом на 01.01 2004 року становить лише 32.3 млрд. грн., що у 10 разів менше порівняно з 1991 роком. Понад 33,1 млрд. грн. готівки знаходиться поза банками та, за різними даними, від 15 до 17 млрд. дол. США - на руках у населення.

За словами Президента АУБ, сьогодні економіка країни потребує легалізації доходів громадян, виведення їх з “тіні” або повернення до України, залучення через банки до інвестування економіки. Доходи, безумовно, мають оподатковуватись, проте для цього держава має забезпечити відповідний рівень та умови життєдіяльності громадян. Тільки за таких умов, коли загальна сума вкладів фізичних осіб в Україні за два-три роки може реально зрости до 150-200 млрд. грн., було б доцільним запроваджувати згадуваний податок.

За сучасних же обставин, коли переважна більшість вкладів громадян становить незначні суми (пенсійні рахунки, рахунки до запитання тощо), витрати на адміністрування обліку та утримання сум таких податків негативно вплинуть на процентну ставку за депозитами фізичних осіб. А уповільнення темпів росту депозитних вкладів суттєво позначиться на зменшенні росту банківських кредитів – джерела інвестицій, - наголошують в АУБ.

Як відзначено у зверненні АУБ до Комітету з питань фінансів та банківської діяльності: “Обсяги зростання вкладів у банках залежать від ступеня довіри населення до влади і банків.  На сьогодні ця довіра значною мірою ослаблена неналежним захистом державними органами інтересів населення,  внаслідок чого воно неодноразово зазнавало відчутних економічних втрат”. Серед таких втрат АУБ називає неповернуті заощадження в колишньому Ощадбанку СРСР, наслідки  інфляції 1992- 1994 рр. тощо. А отже, наголошують в АУБ, відновлення довіри населення до влади і банків потребує належного ставлення державних органів до інтересів вкладника, в т.ч. і шляхом мораторію на оподаткування доходів від вкладів у банках.

“Ініціатори оподаткування доходів від вкладів мають знати, що саме зростання строкових депозитів населення є практично єдиним джерелом довгострокового кредитування в державі і ризикувати з ним є недалекоглядною помилкою”, - стверджує Президент АУБ.

Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ