RSS
17 Жовтень
     
 
Новини АУБ
Олександр Сугоняко: Україні необхідні іноземні інвестиції в національну економіку, а не іноземні банківські філії

03.03.2004

Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко закликав народних депутатів не допустити послаблення фінансового суверенітету держави, яке неминуче відбудеться у випадку прийняття парламентом проекту Закону України “Про внесення змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність" (реєстраційний № 3561) в частині відкриття філій іноземних банків.

“Україні необхідні іноземні інвестиції в національну економіку, а не іноземні банківські філії”, – заявив Президент АУБ.

Причина категоричності АУБ обумовлена тим, що філії не є самостійними юридичними особами, а лише структурними підрозділами “материнських” (іноземних) банків, діяльність яких регулюється іноземним законодавством і які абсолютно непідконтрольні Національному банку України. “Це, по суті, поява “фінансових анклавів”,  операції  яких  будуть контролюватися іноземними фінансовими установами та регулюватися законодавчими нормами іноземних держав”, – наголошується у зверненні.

На сьогодні в Україні ще не виникли об’єктивні передумови відкриття філій іноземних банків. Цього не потребує національна економіка, цього не потребує суспільство.

За словами Президента АУБ, банківська система України відкрита для входження іноземного капіталу. Чинне законодавство дає можливість створювати в Україні банки з іноземним капіталом, але з обов’язковою вимогою: ці банки мають діяти у правовому полі України, на території якої вони отримують економічний зиск. І то мають бути дочірні банки. 

Про неоднозначність питання діяльності філій іноземних банків свідчить і світова практика, зокрема наявність обмежень щодо діяльності філій іноземних банків у багатьох країнах. Так, скажімо, Росія, яка готується до вступу в СОТ, прийняла рішення щодо недоцільності надавати можливість відкривати на своїй території філії іноземних банків.

За оцінками експертів АУБ, згаданий законопроект не передбачає обмежень на відкриття філій для банків з невисоким міжнародним рейтингом, або для тих, що взагалі рейтингу не мають. Більше того, залишаються законодавчо невизначеними основні механізми їх відкриття та функціонування. Так, не визначені порядок перерахування і зберігання приписного капіталу, його статусу, порядок відкриття, регулювання діяльності і ліквідації філії.

“Недостатня відпрацьованість цих питань призведе до збільшення ризиків на фінансовому ринку України та незахищеності клієнтів (в т.ч. фізичних осіб), які обслуговуватимуться в філіях. Особливо це питання загострюється, зважаючи на необхідність вирішення питань повернення коштів у разі неплатоспроможності або ліквідації філії за законодавством країни-місцезнаходження іноземного банку”, - наголошує Президент АУБ Олександр Сугоняко.

Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ