RSS
11 Грудень
     
 
News from AUB
АУБ вважає передчасним відкриття філій іноземних банків в Україні

14.01.2004

Асоціація українських банків вважає, що в Україні на сьогодні в достатньому обсязі відкрито доступ іноземного капіталу в банківський сектор держави. Чинне законодавство надає можливість вільно відкривати дочірні банки з капіталом іноземних інвесторів. Разом з тим  додаткове відкриття в державі ще й філій іноземних банків є передчасним. Про це йде мова у зверненні Президента АУБ Олександра Сугоняка до народних депутатів України.

Експертами АУБ було детально проаналізовано проект Закону України “Про внесення змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність" в частині відкриття філій іноземних банків (реєстраційний № 3561 від 28.05.03), після чого українським парламентарям направлено відповідні зауваження та пропозиції.

В зауваженнях АУБ, зокрема, наголошено, що чимало країн доволі жорстко регулюють відкриття та функціонування філій іноземних банків на території своїх країн, оскільки ці  філії не є самостійними юридичними особами, а тільки підрозділами юридичних осіб, які знаходяться за кордоном, і діяльність яких регулюється іноземним законодавством.

За словами Президента АУБ, діяльність таких філій, зокрема, обмежено в  Канаді, Росії та інших країнах. Росія, скажімо, дотримується жорсткого курсу на заборону діяльності іноземних філій, вважаючи, що вони повинні функціонувати виключно як дочірні банки, тобто як окремі юридичні особи.

Не враховуючи цей досвіл, у згаданому законопроекті, що подано на розгляд Верховної Ради, іноземним банкам надається повне право на відкриття їх філій в Україні. Разом з тим, проект не передбачає обмежень на відкриття філій для банків з невисоким міжнародним рейтингом, або для тих, що взагалі рейтингу не мають.

На думку експертів АУБ, це призведе до приходу в Україну філій іноземних банків з країн з невисоким суверенним рейтингом та недостатнім рівнем банківського нагляду. Фінансово могутнім банкам з країн з високим “інвестиційним” рейтингом не вигідно відкривати свої філії в тих країнах, що мають нижчий рейтинг, оскільки це потребуватиме створення 100%-вих резервів на всі активні операції.

“Можна очікувати, що за наявного рейтингу до України можуть прийти лише філії банків з країн з аналогічним або дещо вищим рейтингом, які в подальшому можуть використовуватися для вивозу капіталу або відмивання брудних коштів”, - заявив Президент АУБ.

Крім того, залишаються законодавчо невизначеними основні механізми відкриття та функціонування філій іноземних банків. Так, законопроектом не визначені порядок перерахування і зберігання приписного капіталу, порядок відкриття, регулювання діяльності і ліквідації філії.

“Недостатня відпрацьованість цих питань призведе до збільшення ризиків на фінансовому ринку України та фактичної незахищеності клієнтів (в т.ч. фізичних осіб), які обслуговуватимуться в філіях. Особливо це питання загострюється, зважаючи на необхідність вирішення проблемних фінансових питань у разі неплатоспроможності або ліквідації філії за законодавством країни-місцезнаходження іноземного банку. З огляду на це, АУБ вважає прийняття такого законопроекту передчасним”, - наголошує Олександр Сугоняко.

Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ