RSS
18 Грудень
     
 
Новини АУБ
За підтримки Світового банку НБУ та АУБ провели семінар на тему “Використання складських свідоцтв у кредитних відносинах”

27.11.2003

“Використання складських свідоцтв у кредитних відносинах” – таку тему мав семінар, що проходив у Навчальному Центрі НБУ. Організаторами семінару виступили Національний банк та Асоціацієя українських банків за підтримки Світового банку. У семінарі взяли участь Народні депутати, представники ВР України, НБУ, АУБ, Світового банку, комерційних банків, проекту ЄБРР та Канадсько-Українського зернового проекту, основних організаторів та учасників ринку зерна.

В якості одного з головних доповідачів на семінар було запрошено провідного фахівця Росії з питань обігу складських свідоцтв та векселів Ф. Гудков, який є Радником Асоціації учасників вексельного ринку Росії, автором числених монографій, російського законопроекту про  складські свідоцтва тощо.

Важливість запровадження складських свідоцтв у практиці кредитування банків та проблеми, що необхідно вирішити у зв’язку із цим, під час семінару визначив Радник Голови НБУ А. Кіяк. Необхідность запровадження складських свідоцтв для розвитку фінансового сектору України підкреслила координатор проектів Світового банку А. Пригожина. За її словами, запровадження складських свідоцтв в обіг має знизити ризики банків при кредитуванні, а також  буде значною мірою визначати  кредитні ставки для сільськогосподарських товаровиробників.

Ф. Гудков розповів про практику використання складських свідоцтв в Росії, державах СНД та інших країнах, про схеми, в яких застосовуються  складські свідоцтва, та про заставні відносини, що реалізуються за допомогою складських свідоцтв. Детальний аналіз двох моделей складських свідоцтв: як цінний папір та товаророзпорядчий документ, на думку російського фахівця, гарантує для банків менші ризики та сприятливе оподаткування у випадку надання складським свідоцтвам статусу цінного паперу.

За оцінками учасників семінару, на цей час проектом Закону України “Про прості і подвійні складські свідоцтва”, який знаходиться на розгляді у Верховної Раді України, складським свідоцтвам не надано статусу цінних паперів. Але побоювання розробників законопроекту щодо можливості монополізації ринку зерна шляхом скупки складських свідоцтв як цінних паперів, навряд чи обґрунтовано, оскільки на практиці в жодній країні, де складські свідоцтва є цінними паперами, вторинного ринку цих паперів практично не існує.

Як поінформувала начальник Управління АУБ з цінних паперів Т.Рудненко, інформація, отримана банками під час семінару, допоможе сформулювати їх позицію щодо статусу складських свідоцтв, з якими вони будуть працювати активніше за інших учасників ринку. Саме  цю позицію банків буде лобіювати Асоціація українських банків.

Пошук
НОВИНИ