RSS
18 Листопад
     
 
Новини АУБ
АУБ звернулась до Президента України з проханням накласти вето на Закон про мораторій на стягнення заставленого житла

02.06.2009

Асоціація українських банків звернулась до Президента України Віктора Ющенка з обгрунтуванням необхідності накласти вето на Закон "Про захист майнових прав громадян у період виходу економіки України зі стану фінансової кризи", прийнятий парламентом 21 травня 2009 року.

Як вже повідомлялося, згаданим Законом передбачається введення мораторію на набуття заставодержателем чи іпотекодержателем права звернення стягнення на предмет застави чи іпотеки в разі, якщо предметом застави чи іпотеки є житлова нерухомість, в якій постійно проживають громадяни.

В АУБ наголошують, що цей Закон не відповідає Конституції України, основам цивільного та банківського законодавства, та матиме вкрай негативні наслідки для банківської системи, економіки України і українського суспільства.

За словами Президента АУБ Олександра Сугоняка, Закон позбавляє банки правового механізму впливу на проблемних позичальників, чим погіршить спроможність банків виконувати свої зобов’язання перед вкладниками та іншими клієнтами. Найбільш невтішним наслідком прийняття Закону може бути новий виток банківської кризи в Україні внаслідок погіршення платоспроможності ряду банків та неповернення цими банками коштів населенню. Окрім цього, після прийняття Закону банки будуть змушені на невизначений час повністю згорнути програми іпотечного кредитування, і жоден громадянин не зможе взяти кредит на житло. Крім того, Закон не забороняє звернення стягнення на житлову нерухомість іншого кредитора, що нівелює пріоритет банку на іпотеку. Отже, прийняття Закону призведе до зникнення іпотечного житлового кредитування з переліку банківських послуг.

Також в АУБ наголошують, що запровадження мораторію на стягнення майна фізичних  осіб, яке є заставою чи іпотечним забезпеченням за кредитними договорами, є грубим втручанням у підприємницьку діяльність та суперечить основним принципам приватного права.

Окрім цього, в АУБ наголошують, що Закон був прийнятий із грубим порушенням Регламенту Верховної Ради України, адже його було винесено на розгляд народних депутатів без подання профільного парламентського Комітету з питань фінансів і банківської діяльності та без обов’язкових супровідних документів, передбачених Регламентом Верховної Ради. Внаслідок того, що законопроект в порушення норм Регламенту, не обговорювався на засіданні профільного Комітету, зауваження Асоціації українських банків не були розглянуті народними депутатами.

З огляду на вищесказане Асоціація українських банків звернулась до Президента України Віктора Ющенка з проханням накласти вето на Закон "Про захист майнових прав громадян у період виходу економіки України зі стану фінансової кризи", як такий, що містить істотну загрозу соціальної захищеності населення та призведе до поглиблення кризи в банківській системі.

Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ