RSS
20 Листопад
     
 
Новини АУБ
Заява Президента Асоціації українських банків щодо прийняття Закону України “Про захист майнових прав громадян у період виходу економіки України зі стану фінансової кризи”

25.05.2009

21 травня 2009 року Верховною Радою України прийнятий Закон "Про захист майнових прав громадян у період виходу економіки України зі стану фінансової кризи", реєстраційний №3459-1, яким на період виходу економіки із кризи вводиться мораторій на стягнення застави чи іпотеки у вигляді житлової нерухомості, у якій постійно проживають громадяни.

Асоціація українських банків заявляє свою категоричну незгоду з прийняттям Закону у зазначеній редакції, без врахування реального фінансового та майнового стану позичальників, та розцінює таке рішення як свідомі дії фракцій БЮТ, КПУ, «Блоку Литвина» та НУНС (частково), спрямовані на підрив банківської системи України.

Автори законопроекту, народні депутати України Семинога А.І., Шершун М.Х., Даниленко В.А., декларуючи за його мету соціальний захист громадян, насправді демонструють абсолютне нерозуміння самої суті функціонування банківської системи як балансу інтересів усіх її учасників, у тому числі вкладників та інших клієнтів, що мають поточні рахунки у банках.

Реальними наслідками від прийняття Закону будуть:

для позичальників – це захист, перш за все, недобросовісних позичальників. Добросовісний же позичальник опинився у неоднозначній ситуації: цим Законом його законопослушність оцінена народними депутатами України як непотрібна державі поведінка. Наслідок – зниження рівня погашення кредитів навіть тими позичальниками, що в змозі їх обслуговувати. Але це лише ілюзія соціального захисту – адже штрафні санкції за неповернення кредитів будуть накопичуватися і загальна сума боргу зростатиме;

для банків - встановлення мораторію на реалізацію застави у вигляді житла фактично означає, що весь портфель іпотечних кредитів банків на період дії мораторію стає незабезпеченим, що вимагатиме від банків доформування резервів у розмірі наданих кредитів – понад 100 млрд. грн. Власний капітал банків станом на 01.04.2009 року становив 124.5 млрд. грн. Додаткове створення резервів призведе не просто до збитків у окремих банків, це фактично означатиме повну декапіталізацію банківської системи;

для вкладників та інших клієнтів, що мають поточні рахунки у банках – подальше погіршення платоспроможності банків та зростання загрози неповернення депозитів у встановлені строки;

для економіки та бюджету – припинення надходження коштів до бюджету, затримки у проведенні розрахунків між суб’єктами господарювання, подальше скорочення кредитної підтримки економіки.

Прийняттям  Закону народні депутати України порушили норми статті 41 Конституції України, де зазначено, що використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства. Даний Закон завдасть шкоди усьому українському суспільству, оскільки матиме дестабілізуючий вплив і на банківську систему, і на економіку країни.

АУБ у грудні 2008 року і лютому 2009 року зверталася до комітетів ВР України з експертним висновком щодо недосконалості законопроекту №3459-1 та згубних наслідків для економіки у разі його прийняття у запропонованій редакції.

Закон був прийнятий з порушенням Регламенту ВР – він не був розглянутий на профільному Комітеті, не враховані зауваження науково-експертного управління Верховної Ради.

Численні порушення процедури прийняття даного законопроекту демонструють нігілістичне ставлення народних депутатів згаданих фракцій до принципу законності, реалізацію якого вони мають утверджувати своїми діями. Дивує підтримка законопроекту новою Коаліцією саме напередодні початку процедури капіталізації банків за участі державних коштів. Адже з прийняттям Закону значно погіршаться можливості їх оздоровлення через введення мораторію. Такі дії наштовхують на думку, що кошти платників податків, які підуть на рекапіталізацію, не матимуть цільового використання з метою відновлення роботи проблемних банків.

Складається враження, що оскільки кровоносну систему економіки України - банківську систему – не змогла подолати фінансово-економічна криза, відтак цю функцію наразі взяли на себе своїми невиваженими та непрофесійними рішеннями народні депутати.

Асоціація українських банків акцентує увагу на недопустимості введення Закону у прийнятій редакції і звертається до Президента України з проханням накласти вето на Закон України "Про захист майнових прав громадян у період виходу економіки України зі стану фінансової кризи", реєстраційний №3459-1.

Олександр Сугоняко
Президент Асоціації українських банків
                             

Пошук
НОВИНИ