RSS
23 Жовтень
     
 
Новини АУБ
Звернення АУБ до банків та їх клієнтів

24.02.2009

Останнім часом у засобах масової інформації активно підтримуються заклики до банків не перешкоджати достроковій видачі банківських вкладів клієнтів, не турбувати позичальників з поверненням кредитів за допомогою колекторських фірм і не вдаватися без судового рішення до звернення стягнення на предмет іпотеки або застави.

 У зв'язку із цим звертаємо увагу на складну  економічну ситуацію у країні, яка призвела до суттєвого уповільнення повернення кредитів позичальників, а з іншого боку, призвела до збільшення кількості вимог вкладників про дострокове повернення їх коштів.

Для забезпечення дострокової видачі банківських вкладів банк повинен вжити заходів для прискорення повернення позичальниками виданих кредитів з тим, щоб за рахунок повернутих кредитів достроково повернути внески.

Тому перешкоди, які чинить влада банкам щодо повернення кредитів, прямо позначаються на затримці банками у видачі депозитних вкладів.

Інтереси всіх клієнтів, у тому числі позичальників і вкладників банків, перебувають у прямому взаємозв'язку: масове неповернення банку кредитів викликає  затримку повернення банком вкладу.

Безумовне повернення вкладів банк може забезпечити тільки завдяки реалізації всіх передбачених законом заходів з прискореного повернення кредиту. До них відноситься  стягнення закладеного майна без судового рішення на підставі прав, наданих банкам самим позичальником за договором  застави та/або іпотеки, які оформляються нотаріально  у повній відповідності до Цивільного кодексу, Законів України «Про заставу» і «Про іпотеку».

Як відомо, під час прискореного звернення стягнення на предмет застави й іпотеки є випадки некваліфікованої роботи співробітників банків і колекторських фірм, які у випадку порушення ними законодавства повинні негайно (жорстко і терміново) припинятися.

У той же час вважаємо,  що українське законодавство вже зараз захищає боржника у значно більшій мірі, ніж кредитора. Для порівняння:  у деяких розвинених європейських країнах законодавство передбачає рівність сторін при видачі кредиту: кредитор і позичальник вже при видачі кредиту відразу отримують ліквідні активи: позичальник одержує гроші, банк – предмет іпотеки у тимчасову власність. У цьому випадку повернення кредиту і, відповідно, зобов'язання банку з видачі вкладу забезпечуються одразу!

Аналогічне регулювання є й в Україні, але діє обмежено, тільки при кредитуванні населення ломбардом.

Ми розуміємо, що масові прискорені звернення стягнення на предмет  іпотеки й застави також не є кращим виходом із ситуації, яка склалася, оскільки вартість закладеного майна у цей час значно впала.

У цій ситуації  рекомендуємо банкам не підвищувати відсотки за виданими кредитами, продовжити строки повернення кредитів, підтримувати тих позичальників, які й у цей час здійснюють прийнятні для них виплати за кредитом.

Просимо вкладників банків з розумінням ставитися до ситуації, яка склалася з поверненням депозитів.

 Закликаємо  всіх клієнтів банків й суспільство у цілому  до розуміння основ роботи банків і розуміння взаємозв'язку  інтересів всіх клієнтів і банку!

Ми розраховуємо на те, що населення і господарства країни краще за владу зрозуміють проблеми банківської системи і її значення для суспільства.

Асоціація українських банків
24 лютого 2009 р.

 

 

Пошук
НОВИНИ