RSS
21 Листопад
     
 
Новини АУБ
ЗАЯВА Асоціації українських банків

19.02.2009

Верховною Радою України прийнято в першому читанні Закон “Про першочергові заходи щодо запобігання впливу світової фінансової кризи на хлібопекарську галузь”, яким передбачається надання підприємствам цієї галузі надзвичайних преференцій  у вигляді пролонгації кредитів та реструктуризації боргу за валютними кредитами на умовах курсу долара США, що діяв на момент укладання угод.
Такий документ міг бути прийнятий або в результаті повного нерозуміння його авторами ситуації в економіці країни і до чого таке рішення може призвести, або у наслідок відвертого  і нахабного лобіювання безпосередніх особистих   інтересів.
В обох випадках це є втрата почуття реальності нашими парламентарями.
Протягування через Верховну Раду Закону здійснюється під лозунгом  соціального благодійництва, з метою “забезпечення доступності хліба для кожного громадянина”.
Про фальшивість і безпідставність цієї тези свідчать питання, які викликає проект Закону:
1. Чому підприємства цієї галузі здійснювали закупівлю борошна та іншої сировини в іноземній валюті, тобто за кордоном, при рекордному урожаї зернових в країні у 2008 році?
2. Хто візьме на себе збитки за створення пільгових умов реструктуризації кредитів для цієї галузі? Бюджет? А ці кошти враховані в його дефіциті?
3. Чому в країні в умовах складної кризової ситуації створюються нерівні конкурентні умови, надаються переваги лише окремим підприємствам  чи підгалузям?
4. Чому поряд з хлібопекарними підприємствами передбачено надавати прямі пільги також їх афілійованим компаніям, тобто власникам?

Асоціація українських банків вважає за необхідне заявити наступне:

1. Надання привілеїв окремим комерційним структурам за рахунок ресурсів НБУ з застосуванням сумнівних операцій є неприпустимим і небезпечним для суспільства, тому що це є прихована емісія, розбазарювання валютних резервів НБУ і збитки бюджету, тобто для платників податку всіх галузей.
2. Такі рішення створюють загрозливий прецедент у суспільстві. Адже при прийнятті законопроекту за аналогічними пільгами звернуться   інші позичальники.
3. Розповсюдження такого порядку на всіх позичальників валютних  кредитів потребує приблизно 150 млрд. грн. (більше половини Державного бюджету на 2009 рік). Чи зрозуміло авторам законопроекту, що це кине країну у прірву гіперінфляції, і чи оцінюють вони, що це означатиме для усієї економіки?
4. Свої прорахунки у поточній фінансовій діяльності власники хлібопекарень намагаються перенести на усе суспільство, прикриваючись суспільною значимістю продукції. Це при тому, що невпинно відбувається підвищення цін на цю продукцію.
5. Прийняття явно лобістського, локального Закону є свідченням того, що влада знову демонструє свою непрофесійність, не розуміє системного характеру кризи, вихід з якої шукає у рефлекторних реакціях на вимоги окремих сегментів економіки.

АУБ вимагає від депутатів і Уряду не розглядати проект Закону у другому читанні.

Олександр Сугоняко
Президент Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ