RSS
23 Лютий
     
 
Новини АУБ
Суб’єктивні оцінки деяких рейтингових агентств погіршують умови функціонування національної фінансової системи

18.02.2009

“В умовах жорсткого політичного протистояння, всебічного економічного спаду українська банківська система  продовжує в основному виконувати свої забов`язання перед клієнтами”, – переконані в Асоціації українських банків. За словами Президента АУБ Олександра Сугоняка, є питання щодо відновлення нормального процесу кредитування, дострокового повернення депозитних вкладів тощо, але ці проблеми є прямим відображенням складної політичної та економічної ситуації в країні. “Попри все це десятки банків заявляють про готовність найближчим часом збільшити свій капітал. Майже півроку в умовах політичного хаосу і економічної бездіяльності уряду банківська система вистояла. Все це свідчить про потенційну силу національної банківської системи”, – наголошує Президент АУБ.

Водночас, як вже заявляла Асоціація українських банків, деякі міжнародні рейтингові агенції, не враховуючи вищеозначених факторів, останнім часом стали поширювати суб”єктивні оцінки щодо стану української банківської системи. Подібна тенденційна інформація може стати суттєвою загрозою для нормальної роботи всієї національної банківської системи. В АУБ вважають, що подібні оцінки здебільшого відображають загострення політичної боротьби між різними гілками української влади, а не дійсний стан українських банків. Наприклад, зниження 12 лютого цього року довгострокових рейтингів 9-и українським банкам міжнародним рейтинговим агентством  Fitch було пояснено аналогічними діями, що були вжиті відносно рейтингу України. Згідно ж із заявою директора аналітичної групи «Fitch Ratings» по суверенним рейтингам Е. Кохуна, однією з головних причин щодо погіршення рейтингу української держави є нестійкий внутрішній політичний консенсус. Коли ж, з огляду на такий підхід, українські банки намагаються відмовитись від послуг даного рейтингового агенства, останнє автоматично знижує  рейтингові позиції кредитно-ощадних структур. Це підтверджується діями «Fitch Ratings»  відносно цілої низки  українських банків.

В АУБ наголошують, що такі дії міжнародних кредитних агенцій погіршують умови функціонування національної фінансової системи. У зв’язку із цим в АУБ вважають, що українські банки, які користуються послугами відповідних рейтингових структур, мають переглянути свою співпрацю з ними, навіть якщо доведеться взагалі відмовитись від їхніх рейтингів.  

Як вже відзначали в АУБ, необхідно радикально поміняти методику роботи рейтингових агентств, навіть, можливо, шляхом створення нових спеціалізованих структур, які даватимуть більш-менш об'єктивну оцінку і не будуть неадекватними у них. Такі структури повинні бути, перш за все, некомерційними і націлюватись на виконання функцій незалежної оцінки надійності того або іншого об'єкту інвестування, а не збереження свого реноме, як джерела  прибутку. Це дозволить забезпечити фінансовий ринок якісною  інформацією про ситуацію  на ринку. На разі ж  оцінки, які дають рейтингові агентства, можна розглядати як  частково достовірну інформацію, яка відображає лише думку  рейтингового агентства. Щоби переконатись у цьому, достатньо згадати їхні високі рейтингові оцінки деяких найбільших у світі банків, інших фінансових установ перед самою кризою, і які через тижні чи місяці ставали банкрутами.

Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ