RSS
21 Листопад
     
 
Новини АУБ
АУБ проти законопроекту, який унеможливлює виконання банками зобов’язань перед клієнтами

12.02.2009

Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко звернувся до парламентського Комітету з питань фінансів і банківської діяльності з обгрунтуванням шкідливості для банківської системи прийнятого у першому читанні законопроекту “Про захист майнових прав громадян у період виходу економіки України зі стану фінансової кризи” (реєстраційний №3459-1).
Проведений експертами АУБ юридичний аналіз показав, що цей законопроект вкрай негативно вплине на фінансовий стан банків та поставить під загрозу їх спроможність виконувати свої зобов’язання перед клієнтами, у тому числі вкладниками – фізичними особами.
Зокрема, за словами Президента АУБ, запропонована редакція Закону позбавляє права банків-іпотекодержателів на реалізацію своїх прав, як кредитора в разі невиконання позичальником своїх зобов'язань за кредитними договорами (при несвоєчасному погашенні кредитної заборгованості тощо). В той же час Закон не вирішує питання можливості врегулювання проблем у взаємовідносинах між банками і позичальниками, а лише відстрочує їх вирішення та погіршує фінансовий стан як фізичних осіб, так і окремих банків та банківської системи у цілому.
В АУБ наголошують, що позбавлення банків права на реалізацію застави у разі неповернення іпотечних кредитів напряму відіб’ється на його платоспроможності та можливості забезпечувати виплати по депозитах та проводити розрахунки клієнтів. Крім того, прийняття зазначеної норми спровокує і тих позичальників, що ще обслуговують свою заборгованість, припинити виплати за кредитами.
Також в АУБ відзначають,  що заборгованість за іпотечними кредитами складає понад 110 млрд. грн. при майже аналогічному розмірі сукупного капіталу по всій банківській системі (121,4 млрд. грн.). У разі зупинення обслуговування позичальниками цих кредитів банки змушені будуть визнати збитки та сформувати резерви фактично у розмірі наявного у них капіталу.
Наслідок – повна декапіталізація банківської системи, зупинка діяльності, масові банкрутства банків і втрати їх вкладників і клієнтів.
Вказують в АУБ і на інші суттєві недоліки законопроекту. Зокрема, відповідно до норм законопроекту заставне майно, при наявності мораторію, за вимогою інших кредиторів може бути реалізоване з  публічних торгів. Таким чином, банк маючи пріоритет застави, фактично її втрачає.
В АУБ наголошують, що більш прийнятною нормою є аналогічна за змістом (але більш чітко викладена) норма законопроекту “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи” (реєстраційний №3585), якою передбачається “ввести на 2009-2010 роки мораторій на примусове виселення із житла, в якому проживає або зареєстрована фізична особа – іпотекодавець, у разі якщо відсотки за іпотечним житловим кредитним договором сплачуються своєчасно або з максимальною затримкою до двох місяців, а також документально врегульовано питання реструктуризації боргу, на узгоджених з банком умовах”.
Оскільки законопроект №3585 має і інші позитивні норми, направлені на врегулювання проблемних питань банківського та валютного ринку, АУБ пропонує сконцентрувати зусилля на прийнятті цього законопроекту.

Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ