RSS
23 Лютий
     
 
Новини АУБ
АУБ проти поглиблення тінізації виплат заробітної плати

10.02.2009

Асоціація українських банків звергнулась до Голови Правління Пенсійного фонду України (ПФУ) Олексія Зарудного, а також до Національного банку України, Міністерства праці та соціальної політики України та Федерації роботодавців України, щодо невідповідності чинному законодавству проекту “Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати”, розробленого ПФУ.

Як наголошують в АУБ, затвердження такого Порядку призведе лише до негативних наслідків, є неприйнятним як для банків, так і для їх клієнтів – суб’єктів господарювання, а також для держави.

Всупереч нормам чинних Законів, Пенсійний фонд України через зазначений проект Порядку намагається наділити банки, які є комерційними суб’єктами, функцією контролюючих державних органів, яка не притаманна фінансовим комерційним установам. “Банки не є державними фіскальними агентами та не можуть ними бути”, – кажуть в АУБ.

Введення в дію запропонованого порядку контролю змусить банки значно збільшити свої витрати (на технічне супроводження, людські ресурси тощо) для проведення таких операцій, і як результат – збільшить вартість послуг, що надаються клієнту. Також зменшиться швидкість обслуговування клієнтів, що значно ускладнить процедуру виплати заробітної плати.

Запропонований Порядок підвищить навантаження і на клієнтів банків – суб’єктів господарювання, оскільки ним не враховуються особливості нарахування пенсійного збору на заробітну плату окремих категорій працюючих. Врегулювання цієї проблеми вимагатиме щомісячного погодження Довідки-розрахунку у територіальних органах Пенсійного фонду. Для виконання додаткової роботи потрібно буде і в органах ПФУ створювати додаткові робочі місця, що збільшить навантаження на бюджет.

В АУБ наголошують, що запровадження такого Порядку призведе до суттєвих затримок у виплаті заробітної плати в Україні. “Складна система сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України та їх значний розмір є однією із причин тінізації виплати заробітної плати в Україні. Введення державними органами чергового ускладнення для страхувальників та банків процедури проведення таких виплат сприятиме збільшенню тінізації, виплати заробітної плати “в конвертах” та не сприятиме збільшенню надходжень до ПФУ”, – переконані в АУБ.

В АУБ сподіваються, що надані зауваження до “Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати” будуть враховані при підготовці наступного варіанту положення, оскільки, як зазначається у листі АУБ, “Пенсійний фонд України зацікавлений у розвитку нашої економіки та детінізації доходів, що сприятиме збільшенню надходжень до Пенсійного фонду України”.

Довідково:
Згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” обчислення страхових внесків здійснюється страхувальниками, а на банки покладений обов'язок перевіряти документи, які засвідчують фактичну сплату відповідних сум страхових внесків, тобто сам факт такої сплати, а не правильність нарахування та співвідношення суми страхових внесків і заробітної плати. Внесення змін до ст. 20 Закону, якими передбачено, що таке перерахування здійснюється “у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Національним банком України та центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики”, не передбачає покладення обов’язку на банки проводити розрахунок та контроль повноти суми перерахування. Відповідно до законів “Про систему оподаткування” та “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” контроль за правильністю нарахування та сплати страхових внесків покладається на територіальні органи Пенсійного фонду.

Пошук
НОВИНИ