RSS
15 Грудень
     
 
Новини АУБ
АУБ запропонувала НБУ переглянути вимоги щодо нарощення капіталу банків

10.02.2009

Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко звернувся до керівництва Національного банку України з обґрунтуванням необхідності переглянути порядок контролю за наявністю мінімального розміру  регулятивного капіталу у банків.

Зокрема, в АУБ запропонували НБУ:
- підтримати пропозиції Асоціації щодо законодавчого визначення вимог до мінімального розміру статутного капіталу для реєстрації банку у національній валюті України;
- встановити до 01.01.2012 року мораторій на вимоги шодо нарощення банками капіталу у порядку, визначеному Постановою Правління НБУ №228 від 06.08.2008р.;
- визначити, що підставою для вимог щодо збільшення капіталу у період кризи може бути лише порушення нормативу адекватності регулятивного капіталу.

Як відомо, Постановою Правління НБУ №228 розмір мінімального регулятивного капіталу банку (Н1) підвищено з 5-8 млн. євро до 10 млн. євро. Одночасно до 10-15 млн. євро підвищені ліцензійні вимоги до капіталу для отримання дозволів НБУ на здійснення окремих операцій. Відповідно до п.2. Постанови НБУ №228 встановлений графік нарощення банками капіталу, розрахований до 2010-2012 років із середньорічним збільшенням капіталу на 1- 1,5 млн. євро. Зокрема у 2009 році банки зобов’язані збільшити свій капітал на 1 млн. євро.

В АУБ наголошують, що цей порядок був реальним для виконання в умовах зростання економіки та обсягів банківської діяльності, стабільного стану на валютному ринку України тощо. Проте внаслідок економічної кризи в Україні такі вимоги щодо нарощення капіталу для банків ІІІ та ІV групи стають проблемними, тим більше, якщо таке нарощення носить адміністративний характер і не пов'язане з падінням адекватності капіталу нижче нормативного значення.

Як зазначають в АУБ, проблема виконання графіку нарощення капіталу ще поглиблюється девальваційними процесами на валютному  ринку України. Курс гривні до євро за 2008 рік знизився з 7,42 до 10,86 грн/евро. Таким чином, до вимоги зростання капіталу у 2009 році на 1 млн. євро. необхідно додати ще девальваційний перерахунок.

За оцінкою АУБ (здійсненою на базі даних НБУ) станом на 01.10.2008 року 73 банки мали капітал у розмірі, меншому від 97,7 млн. грн., із них капітал 48 банків був менший 76 млн. грн. (еквівалент 9 та 7 млн. євро., що є контрольними показниками для виконання у 2009 році, за курсом на 01.01.2009 року).

В АУБ відзначають, що більшість з цих банків мають перевищення мінімального розміру адекватності капіталу, тобто є достатньо капіталізованими відповідно до Угоди про капітал Базельського комітету з нагляду.

Враховуючи неможливість у кризових умовах забезпечити поступове ритмічне збільшення капіталу, Асоціація українських банків звернулась до НБУ з обгрунтуванням необхідності переглянути вимоги щодо нарощення капіталу банків. В АУБ переконані, що врахування поданих пропозицій сприятиме стабілізації стану у банківській системі.

Прес-служба
Асоціації українських банків


 

Пошук
НОВИНИ