RSS
21 Листопад
     
 
Новини АУБ
Заява Асоціації українських банків щодо недопущення скорочення рефінансування комерційних банків

09.02.2009

Національним банком України 3 лютого 2009 року прийнята Постанова Правління НБУ №42, якою суттєво звужені можливості банків щодо отримання рефінансування.
Зокрема у двічі (у розрахунку на місяць) зменшена можлива кількість звернень банків за бланковим кредитом “овернайт”, одним разом на місяць обмежена можливість отримання рефінансування шляхом проведення тендера. При цьому передбачено, що тривалість такого рефінансування, як правило, не перевищує 14 днів.
Ці зміни прийняті в період поглиблення кризи, коли катастрофічно падає рівень довіри суспільства не стільки до банків, як до влади у цілому. Популістські, безвідповідальні заяви уряду та депутатські законопроекти, що направлені лише на захист позичальників, призвели до додаткового погіршення обслуговування кредитів. Навіть ті позичальники, які мають можливості сплачувати борги, за таких умов припиняють їх обслуговувати.
Спільна постанова КМУ та НБУ від 30.01.2009 року №44 “Про порядок рефінансування банків у період фінансово-економічної кризи” не передбачає чітких підстав звернення за рефінансуванням та відмови у його наданні. Це не дає змоги забезпечити прозорий та рівний доступ банків до рефінансування, а лише посилює політизацію цього питання.
За таких умов короткострокове рефінансування НБУ залишається єдиним оперативним механізмом підтримки ліквідності банків.
Обмеження банків у доступі до рефінансування веде до додаткових витрат, збоїв у проведенні платежів та поверненні депозитів. В умовах практично замороженого ринку МБК банки не мають механізмів підтримання ліквідності та виконання резервних вимог, у зв’язку з чим вони вимушено ставляться у категорію порушників банківського законодавства.
Складається враження, що такими діями НБУ разом із Кабінетом Міністрів намагаються реалізувати політику знищення більшості українських банків, незважаючи на те, що за кожним із них стоять їх клієнти та вкладники, стоїть не чужа, а наша економіка.
Асоціація українських банків вимагає від НБУ та уряду перегляду порядку рефінансування банків, забезпечення прозорих умов його надання,  рівного доступу для усіх банків та відміни Постанови НБУ №42.

 

Пошук
НОВИНИ