RSS
20 Листопад
     
 
Новини АУБ
Заява АУБ з приводу припинення рефінансування банків

29.01.2009

Системі українських банків, поряд із значним погіршенням фінансового стану клієнтів, загрожує незрозуміла, деструктивна політика української  законодавчої і виконавчої влади.

В умовах економічного спаду та гострої фінансової кризи переважна більшість країн вживає невідкладних заходів щодо захисту саме банківської інфраструктури, спрямовуючи на підтримку ліквідності банків значні кошти за рахунок бюджету. У нашій країні на таку допомогу банкам Урядом ще не надано ні однієї гривні, а обсяги виділеного НБУ (на поворотній основі!) рефінансування навіть не компенсують відтоку вкладів з банківського сектору.

Більше того, Верховною Радою України прийнято та підготовлено до прийняття ряд законопроектів, спрямованих виключно на захист інтересів позичальників, ігноруючи при цьому той факт, що надання односторонніх преференцій неминуче призведе до колосальних втрат вкладників банків, про що АУБ вже наголошувала у своїх зверненнях до Верховної Ради та Уряду.

З іншого боку посилюється тиск уряду на банки з вимогою безперешкодного задоволення вимог клієнтів щодо зняття депозитів, в т.ч. коштів місцевих органів влади, що у поєднанні з практичним блокуванням Верховною Радою та Урядом України з початку поточного року підтримки ліквідності банків через систему рефінансування ставить банківську систему на межу втрати платоспроможності. У такій деструктивній поведінці влади неможливо знайти логіку, яку можна простежити і осягнути. А може це вже втрата владою відчуття реальності?

Блокування системи рефінансування стало наслідком прийняття Верховною Радою ініційованого Урядом Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”, статтею 86 якого передбачено спільне затвердження порядку і ставки рефінансування банків Національним банком та Кабінетом Міністрів, чого не існує практично ніде у світі, і що лише сприятиме розпорошенню відповідальності. Адже тепер вирішенням питань рефінансування банків займатимуться як НБУ, так і Уряд, який не відповідає за поточну діяльність банківської системи.

І при тому, до цього часу такий порядок не визначено і рефінансування банків з початку поточного року припинено. Для чого? Щоб вкладники банків і клієнти мали проблеми?

Перелічені фактори поряд із безпрецедентним потоком спрямованого проти банківської системи негативного піару, в т.ч. і з боку окремих  високопосадовців, вкрай негативно діють на економіку і населення країни.
Асоціація українських банків рішуче засуджує такі згубні дії влади стосовно банківського сектору і, не знімаючи відповідальності за прорахунки в порядку рефінансування та валютній політиці НБУ, заявляє, що до зняття цих свідомо створених законодавчою та виконавчою владою перешкод для діяльності банків, відповідальність за стан справ у банківській системі лягає на Уряд і Верховну Раду України.

Асоціація українських банків вимагає негайного припинення поширення негативної інформації про банківську інфраструктуру вищими посадовцями держави, у т.ч. на всіляких теле-шоу, та негайного розблокування процесу рефінансування банків без розпорошення відповідальності.

Олександр Сугоняко,
Президент АУБ
29.01.2009р.

 

 

Пошук
НОВИНИ