RSS
23 Жовтень
     
 
Новини АУБ
ЗВЕРНЕННЯ Асоціації українських банків до Правління Національного банку України

25.12.2008

Шановні колеги!

Три місяці українська банківська система працює в умовах економічної кризи. Цей важкий кризовий період система пройшла без втрат, що підтверджує її життєздатність.
У цій ситуації дії НБУ не завжди були адекватними.
Так НБУ не підтримав пропозиції АУБ про включення до Закону України “Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” норми про надання НБУ права на введення мораторію на дострокове повернення депозитів фізичних осіб, що призвело до судових позовів до банків щодо правомірності їх дій.
При відміні Постанови від 11.10.2008 р. за №319 НБУ ввів плутанину в застосуванні мораторію, що погіршило відношення населення до банків.
Непрогнозованими діями на валютному ринку та недостатнім адмініструванням здійснення операцій з купівлі/продажу іноземної валюти була створена некерована ситуація у визначенні курсу гривні до іноземних валют, що відкрило простір для здійснення спекулятивних операцій та стрімкої девальвації гривні. Це, у свою чергу, поставило більшість клієнтів банку на межу дефолту. Ситуація на ринку готівкової іноземної валюти ще більше ускладнювалася непослідовною політикою регулювання обмінних операцій (введення 1,5% маржі  на готівковий курс, що виявилося збитковим для банків та змусило їх запроваджувати комісію на обмінні операції, намір заборони та відновлення роботи обмінних пунктів, що працюють за агентськими угодами тощо).
У процесі рефінансування Національним банком була застосована непрозора вибіркова схема підтримки банків, що призвело до порушення принципу рівних умов доступу до рефінансування.
На жаль, все це нанесло удар по довірі не лише до НБУ, але і банківської системи у цілому.
У цей  час НБУ втратив належний рівень діалогу з системою, поламав діючий порядок попереднього ознайомлення АУБ і банків з проектами нормативних актів і урахування їх пропозицій.
В АУБ сподіваються, що період неузгоджених дій між НБУ та системою комерційних банків закінчився.
Зі свого боку банки налаштовані виконувати нормативні вимоги НБУ, активно працювати зі своїми клієнтами на умовах урахування обопільних інтересів, шукати можливості для кредитування реального сектору економіки, забезпечуючи своєю діяльністю відновлення довіри суспільства до банківської системи.
З боку Національного банку ми очікуємо зустрічних зважених дій, а саме:
- при прийнятті регуляторних актів забезпечувати рівні умови для діяльності усіх банків. Банки мають розподілятися за єдиним принципом – на життєздатні та неплатоспроможні, а не малі, великі, “наші”, “не наші”;
- запровадити прозорий та рівнодоступний механізм рефінансування банків;
- забезпечити стабілізацію курсу гривні на економічно обґрунтованому рівні та не допускати  необґрунтованої зміни правил функціонування валютного ринку;
- прийняти тимчасові заходи з пом’якшення вимог до банків щодо виконання ними економічних нормативів (у тому числі з нарощення мінімального розміру капіталу), формування резервів під активні операції, продовження терміну виконання плану по скороченню довгострокових ГЕПів.
Конкретні пропозиції з удосконалення порядку регулювання банківської діяльності у кризових умовах були передані до НБУ за результатами загальноукраїнської наради системи комерційних банків, що відбулася 26.11.2008 року.
Сподіваємося на відновлення професійного діалогу між першим та другим рівнем банківської системи та врахування пропозицій комерційних банків з покращення регулювання їх діяльності.

 


О.Сугоняко,
президент Асоціації українських банків


 

Пошук
НОВИНИ