RSS
23 Жовтень
     
 
Новини АУБ
Всеукраїнська банківська нарада працювала над практичними кроками виходу з економічної кризи в країні

28.11.2008

26 листопада у м. Києві відбулася Всеукраїнська нарада системи комерційних банків. В її роботі взяли участь близько 60 керівників діючих в Україні банків. Вели нараду Голова Ради Асоціації українських банків, перший заступник Голови парламентського Комітету з питань фінансів та банківської діяльності Станіслав Аржевітін та Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Мета наради – обговорення стану справ у економіці і банківській системі, дій органів влади та вироблення переліку заходів, реалізація яких забезпечить не мінімізацію наслідків кризи, а вихід із кризи в українській економіці.

В ході обговорення порядку і механізму рефінансування, банки виступили за цілковиту прозорість та забезпечення однакових умов для всіх діючих в Україні банків, без поділу на великі чи малі.

З боку банкірів прозвучала критика нестабільності валютно-курсової політики в країні. За їх словами, це є дестабілізуючим чинником. Пролунали попередження, що невизначеність валютно-курсової політики є чи не основною загрозою для банківської системи.

Нарада засвідчила розуміння з боку банкірів того, що є межа курсу, поза якою система може стати неплатоспроможною через наявність великої частки портфелю валютних кредитів.

Окрім цього, від банків на нараді прозвучали застереження, що нестабільність і коливання курсу, невизначеність і непрозорість рефінансування створюють сприятливий грунт для корупції.

Чимало уваги на нараді було приділено стратегічним аспектам подолання економічної кризи, пошукові секторальних точок відновлення економіки країни, на які має бути спрямована кредитна активність банків і доходи яких компенсують негативні впливи попередньої кредитної політики.

В ході наради пролунали також елементи самокритики. З боку банкірів прозвучало усвідомлення того, що частина рефінансування йшла на валютний ринок, збільшувала попит, підвищувала курс і тим самим ускладнювала повернення собі ж валютних кредитів.

Чимало доповідачів висловили переконання, що за кризових умов навряд чи є адекватним застосування жорсткої монетарної політики та високих процентних ставок рефінансування, що гальмує кредитування, спричинює зростання кредитних ставок тощо.

Всеукраїнська банківська нарада висловилася за більш стабільну і передбачувану монетарну політику в країні, посилення контролю за попитом на валюту. Також пролунали пропозиції щодо доцільності обов”язкового продажу валюти експортерами та зменшення некритичного імпорту.

Обговорено тему міжбанку (МБК).

З метою зменшення доларизації економіки запропоновано ввести обмеження на надання кредитів в іноземній валюті.

Окремо банки проговорили доцільність відмови в окремих випадках від застосування штрафів і пені  до тих позичальників, які з об”єктивних причин не мають можливості погасити кредитну заборгованість перед банками. Як сказав один з банкірів: “Банкам потрібні живі клієнти, а не мертві”. Тому банки висловились за отримання дозволу на реструктуризацію заборгованості позичальників.

Обговорено питання незадовільного стану щодо захисту прав кредитора в країні. Відмічено велику роботу в цьому напрямку Голови Правління ВАТ “Сведбанк” Сергія Тігіпка. Також було засвідчено випадки, коли суди і досі неправомірно визнають недійсними кредитні договори фізичних осіб після того, як ті отримали кредит. Банкірами підтримано потребу користування у спірних ситуаціях послугами Третейського суду при АУБ, яким за два роки вже розглянуто понад 3500 тисячі справ, і жодне рішення по них не було скасоване державними судами.

Прозвучали скарги на перенавантаження банків статистичною звітністю, що забирає чимало ресурсів і часу.

Розглядалися й інші актуальні питання діяльності банків.

Всеукраїнська нарада визначила, що система комерційних банків має говорити з владою і регулятором не мовою прохань, а мовою вимог, якщо за ними стоять системні, а не бізнесові, інтереси та реальні економічні процеси.

За результатами наради АУБ узагальнить вимоги банків і подасть їх до НБУ, Кабінету міністрів та Верховної Ради.

За дорученням наради, по її завершенню, Голова Ради АУБ та Президент АУБ в інформагентстві “УНІАН” дали підсумкову прес-конференцію, де узагальнено висловили пропозиції і вимоги комерційних банків.

Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ