RSS
21 Листопад
     
 
Новини АУБ
АУБ проти гальмування розвитку валютного ринку України

06.10.2008

Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко звернувся до голів парламентських Комітетів з питань фінансів і банківської діяльності, з питань бюджету, з питань податкової та митної політики, з обґрунтуванням необхідності внесення змін до розробленого Кабміном проекту Закону про Держбюджет України на 2009 рік щодо порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу безготівкової іноземної валюти.
В листі Президента АУБ наголошується, що повноцінна участь України у світових економічних процесах неможлива без наявності розвинутого внутрішнього фінансового ринку, який дав би можливість його учасникам здійснювати повний спектр операцій з фінансовими інструментами. Одним з першочергових завдань у цьому напрямку є розвиток повнофункціонального валютного ринку, який передбачає його продуману лібералізацію.
Ще в серпні 2005 року Національний банк дозволив уповноваженим банкам купувати та продавати безготівкову іноземну валюту за гривню в межах встановлених лімітів відкритої валютної позиції та здійснення протягом дня одночасно операцій купівлі та продажу одного виду валюти (так звані арбітражні операції). Тобто банки, в рамках регуляторних обмежень можуть купувати іноземну валюту на свій розсуд та на власні кошти для наступного її продажу зацікавленим особам – суб`єктам господарювання чи іншим банкам. Це є звичайним і поширеним видом банківської діяльності, який суттєво впливає на ринкове курсоутворення, - підкреслюють в АУБ.
В Україні, наголошує Президент АУБ,  розвиток ринку цих операцій суттєво гальмується наявністю збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти. Причина – його сплата робить такі операції нерентабельними, що призводить до відмови банків від їх проведення. В результаті цього зменшується ліквідність та ефективність внутрішнього валютного ринку, обмежується інструментарій для об`єктивного визначення обмінного курсу.
Крім того, різні нормативні акти (зокрема “Порядок сплати збору на обов’язкове пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій”, затверджений Постанововою КМУ №1740) та Роз’яснення до них передбачають різне визначення бази оподаткування пенсійним збором, що, у свою чергу, створює непорозуміння у зв’язку із застосуванням зовсім різних і юридично неузгоджених понять.
Як відзначається в листі Президента АУБ: «Різне, неоднозначне тлумачення банками та контролюючими органами вказаних понять, призводить до розбіжностей у їх застосуванні при визначенні бази оподаткування для сплати цього збору”.
Перераховані проблемні питання ставилися Асоціацією ще в лютому цього року, коли АУБ запропонувала внести зміни до п.30 Розділу II Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” при  доопрацюванні бюджету 2008 року. Суть змін полягає в тому, що банки включаються в перелік платників вищевказаного збору лише в частині операцій за власними зовнішньоекономічними договорами, тобто від збору звільняються операції банків на внутрішньому валютному ринку в межах ліміту відкритої валютної позиції, в т.ч. арбітражні операції.

На переконання АУБ, активна робота на внутрішньому міжбанківському валютному ринку України дасть банкам можливість збільшити свої доходи, що, в свою чергу, зумовить збільшення доходів держбюджету через зростання обсягу надходжень від податкових платежів банків.

Оскільки ці пропозиції АУБ в законі про держбюджет на 2008 рік так і не були враховані, а у внесеному Урядом до Верховної Ради новому проекті бюджету на 2009 рік передбачена лише зміна розміру збору, без врахування вищевказаних пропозицій стосовно банків, АУБ наполягає розглянути і врахувати запропоновані пропозиції АУБ при опрацюванні законопроекту в парламентських Комітетах.

За словами Президента АУБ Олександра Сугоняко: “Внесення змін, які пропонуються, не позначиться негативно на обсягах надходжень до спеціального фонду Державного бюджету, а навпаки, збільшить податкові надходження від банківської діяльності в цілому, дасть поштовх до розвитку повноцінних ринкових відносин  на міжбанківському валютному ринку, сприятиме створенню належного механізму ринкового курсоутворення”.

Прес-служба
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ