RSS
15 Грудень
     
 
Новини АУБ
В АУБ відбулась зустріч з експертами “Standard & Poor’s”

23.07.2008

В Асоціації українських банків відбулась зустріч з експертами міжнародної рейтингової компанії “Standard & Poor’s”, яку представляли помічник директора паризького офісу Катерина Трофімова та дослідник від московського представництва Марія Малюкова. З боку АУБ у зустрічі взяли участь Президент Асоціації Олександр Сугоняко, Перший Віце-президент Володимир Бондар, Віце-президент Микола Лутак, директор Департаменту з питань нагляду та регулювання банківської діяльності Ірина Самойлова та директор Інформаційно-аналітичного центру Володимир Кучерук.

Мета зустрічі - обговорення поточного стану банківського сектору України.

Як зазначив під час обговорення Президент АУБ, українська банківська система, не дивлячись на зовнішні та внутрішні виклики, має стабільні показники розвитку. Зокрема, за І півріччя 2008 року власний капітал банків збільшився на 21,7%, або на 15,1 млрд. грн., активи банків збільшилися на 99,9 млрд. грн., або на 16,7%. Також за оперативними даними, за І півріччя поточного року банки отримали прибуток у розмірі 5,3 млрд. грн., тобто в 1,7 рази більше проти відповідного періоду минулого року.

Констатувалося зменшення темпів приросту активів та забов”язань. За словами Олександра Сугоняко, час значного приросту обсягів діяльності банків не може тривати незкінченно. Тому ми відзначаємо як позитивний фактор певне скорочення темпів зростання кредитування фізичних осіб, оскільки вони є одним з сегментів банківської діяльності з підвищеним ризиком.

У ході обговорення було відзначено, що українська банківська система не відчула на собі помітного негативного впливу від нестабільності на світових фінансових ринках. Президент АУБ підкреслив, що міжнародна фінансова криза, серед іншого,  певною мірою стала профілактичним заходом для української банківської системи. Ризики занадто високих темпів зростання кредитування могли перерости в серйозні проблеми як для макроекономіки, так і для банківської системи. Завдяки міжнародній фінансовій кризі в Україні почалось “м”яке приземлення” високих темпів зростання, що мали місце останні 9 років. Тепер ми маємо контрольоване гальмування темпів зростання кредитування українськими банками, що необхідно для стабільності системи.

Торкаючись існуючих у країні ризиків, було обговорено впливи інфляції на банківську систему, змін курсоутворення, стану житлово-будівельного сектору тощо.

Як відзначив Президент АУБ, зростання інфляції в країні є небезпечним фактором, зокрема й для банківської системи. Тому НБУ вживаються дієві антиінфляційні заходи, спрямовані на скорочення її монетарної складової. Водночас, нажаль, Уряд не демонструє рішучих дій щодо зменшення рівня інфляції. Зокрема, в урядовому проекті змін до держбюджету в якості одного з головних напрямків закладено збільшення соціальних виплат, що, безумовно, не сприяє зменшенню інфляції в країні. І це не може не непокоїти банки.

Обговорюючи стан на ринку нерухомості, було підкреслено, що обсяги іпотеки в кредитному портфелі банків складають незначну частку. До того ж лише близько 10% цього обсягу – кредити, видані під інвестування будівництва житла. Все інше – це кредити або під купівлю вже готового житла, або під заставу нерухомості на розвиток бізнесу та інші цілі, не пов”язані з будівництвом. Тому немає підстав стверджувати, що можлива рецесія на ринку будівництва житла в Україні може спричинити кризу у банківській системі.

Серед іншого, учасниками зустрічі також обговорено останні регуляторні заходи НБУ, а також дії АУБ, спрямовані на недопущення кризових проявів, пов”язаних з ліквідністю банків.

Під час обговорення, коментуючи квітневу публікацію одного з українських ЗМІ щодо проблемних активів, де, зокрема, повідомлялося, що “Standard & Poor’s” “пророкує банківській системі України масові неповернення кредитів”, гості підкреслили, що це висновок щотижневика. “Ми такого не писали”, – наголосили представники “Standard & Poor’s”.

Дискусія мала конструктивний характер. Сторони домовилися про більш тісну співпрацю та обмін думками щодо розвитку банківської системи та потенційних ризиків в Україні.


 

Пошук
НОВИНИ