RSS
21 Листопад
     
 
Новини АУБ
АУБ наголошує на недоцільності змін функціонування міжбанківського валютного ринку

18.06.2008

Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко звернувся до Голови Національного банку України Володимира Стельмаха з обґрунтуванням недоцільності змін функціонування міжбанківського валютного ринку.

Як відомо, Постановою Правління НБУ від 2 червня 2008 року №153 внесено зміни до Положення “Про порядок та умови торгівлі іноземною валютою”.

Зокрема, цими змінами передбачається, що суб’єкт ринку (банк)  власні операції з купівлі та/або продажу іноземної валюти, а також операції за заявами клієнтів зобов’язаний здійснювати виключно з іншими суб’єктами ринку або НБУ на прямому міжбанківському валютному ринку під час функціонування Системи підтвердження угод. При цьому, банк зобов’язаний виставити на купівлю та/або продаж іноземну валюту виключно в сумі та за курсом, що визначені клієнтом у його заяві або дорученні.

Таким чином, внесеними змінами накладається заборона на діючий на сьогодні порядок закриття заявок клієнтів шляхом здійснення внутрішньобанківських операцій. Крім того, функції творення ринкового курсу фактично передаються клієнтам банків, переважна більшість з яких не обізнана з правилами роботи міжбанківського валютного ринку, через що не зможуть своєчасно приймати адекватних рішень.

Зазначені зміни було обговорено в Асоціації українських банків 9 червня на нараді за участі представників Департаменту валютного регулювання НБУ та членів правлінь і казначеїв комерційних банків: “Укрексімбанк”, “Укрсоцбанк”, “Райфайзен банк Аваль”, “Сведбанк”, “ІНГ Банк Україна”, “Сітібанк” (Україна), “Хрещатик”, “Інтербанк”, “Каліон Банк Україна”, “Український професійній банк”.

На нараді банкірами одностайно висловлено позицію, що запровадження запропонованих змін призведе до поглиблення дисбалансів, або навіть, повного блокування роботи міжбанківського валютного ринку.

На погляд банків нові Правила не враховують цілу низку особливостей валютного дилингу: т.зв. “малі” заявки, купівля/продаж валют, відмінних від долара США, та інші, які традиційно закривалися банками за рахунок внутрішніх операцій. Неврахування цих особливостей може повністю паралізувати міжбанківський ринок та зробити його непередбачуваним та неконтрольованим. В той же час прийняття нових Правил не може досягти поставленої мети: прозорості та ринкових відносин при курсоутворенні. Неможливо створити ринкову систему курсоутворення при неринкових відносинах на міжбанківському ресурсному ринку, – переконані банкіри.

При цьому, як наголошують в АУБ, найбільше втратять клієнти, захист інтересів яких декларувався при прийнятті зазначених змін. З одного боку вони не отримають гарантованої можливості здійснювати операції за прозорим курсом, з іншого боку, розрахунки з клієнтами будуть затримуватись, що призведе до додаткових проблем для них, у тому числі і з курсоутворенням, і з витратами на кредитування.

Як наголошує Президент АУБ в листі до Голови НБУ: “Спроба вирішити системні проблеми функціонування валютного ринку за рахунок банків може призвести до ситуації, коли найбільш стабільна і контрольована система економіки може стикнутися з реальними додатковими ризиками. Блокування роботи міжбанківського валютного ринку у поєднанні з нестабільністю на міжнародних фінансових ринках та зниженням ліквідності у системі українських комерційних банків може спровокувати глибоку фінансову кризу у країні, що остаточно дестабілізує економічну та соціально-політичну ситуацію в Україні”.

Президент АУБ звернувся до Голови НБУ з проханням відкликати Постанову Правління НБУ від 02.06.08 року №153 з реєстрації у Міністерстві юстиції України з метою її додаткового обговорення з банками та доопрацювання. Або (у разі неможливості цього) перенести термін її введення – після впровадження нового програмного забезпечення та його тестування банками. Також Президент АУБ запропонував створити  робочу групу з фахівців НБУ, АУБ та комерційних банків для попереднього обговорення питань валютного регулювання, зокрема й змін до порядку проведення торгів на міжбанківському валютному ринку України.

Прес-служба 
Асоціації українських банків

Пошук
НОВИНИ