RSS
18 Листопад
     
 
Новини АУБ
АУБ виступає за участь держави у формуванні коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

07.05.2008

Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко звернувся до Голови парламентського Комітету з питань фінансів і банківської діяльності Миколи Азарова з приводу підготовленого Кабінетом міністрів законопроекту “Про внесення змін до Закону України «Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб”.

Як наголосив у своєму листі Президент АУБ, Асоціація принципово погоджується із запропонованим законопроектом, за виключенням змін, якими передбачається підвищення розміру початкового та регулярного збору з банків. В АУБ відзначають, що мета такого збільшення є незрозумілою, адже рішенням Адміністративної Ради Фонду у 2007 році розмір відшкодування за вкладами збільшений до 50 000 грн. Таке збільшення проведене за рахунок внутрішніх накопичень Фонду і покриває більшість вкладів у банках за їх розміром.

В АУБ переконані, що нове підвищення розміру зборів з банків призведе до підвищення витрат банків, пов’язаних із залученням та обслуговуванням депозитів, які і так зростають через високий рівень інфляції. Наслідком подвійного додаткового навантаження на депозитні продукти для фізичних осіб стане зростання загальних витрат банку, зниження його прибутковості та платежів до бюджету. Це змусить банки піднімати проценти за кредитами, що негативно вплине на економіку. Окрім цього, запропоноване підвищення розміру зборів ще більше загострить питання нерівних умов конкуренції між українськими банками та банками з іноземним капіталом.

Водночас, виконання нових вимог Закону (у разі їх прийняття) збільшить розмір регулярних зборів банків на суму близько 200 млн. грн. на рік,  що, на погляд АУБ, не є вирішальним для Фонду (розмір коштів, акумульованих Фондом, станом на 01.04.08 р. складає понад 1,5 млрд.грн.). До того ж, відповідно до статті 58 Конституції України, підвищення початкового збору не може бути розповсюджено на банки, які вже знаходяться у системі гарантування та є членами Фонду.

За словами Президента АУБ, аналіз міжнародної практики страхування депозитів показав, що встановлений згідно чинного Закону розмір зборів (початковий – 1% від статутного капіталу, регулярний - 0,5% на рік від загальної суми депозитів) і так є одним з найвищих порівняно з розмірами платежів, встановлених в інших країнах. Окрім того, базою нарахування зборів в Україні є загальна сума депозитів фізичних осіб, тоді як у більшості країн базою нарахування визначена сума застрахованих депозитів, тобто сума депозитів, що підпадає під гарантування Фонду. Таким чином, фактична сума зборів до Фонду з українських банків і так перевищує аналогічне навантаження на банки в інших країнах.

Враховуючи викладене, АУБ виступила категорично проти підвищення розміру початкового та регулярного зборів з банків до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Водночас АУБ виступає за участь у формуванні коштів Фонду не лише банків, але й держави в особі НБУ та Уряду.

З огляду на це АУБ підтримує поданий свого часу НБУ та прийнятий Верховною Радою IV скликання у першому читанні законопроект щодо цільового направлення частини доходів НБУ до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Також АУБ пропонує щорічно включати до бюджету видатки на формування коштів Фонду (можлива сума 20-50 млн. грн. щорічно). За словами Президента Асоціації, це прискорить доведення рівня гарантування вкладів до розміру, встановленого у країнах ЄС (20 000 Євро) та підвищить відповідальність державних посадових осіб за стабілізацію фінансового стану в країні, не допустить у подальшому фактів поширення неперевіреної негативної інформації про банки, що підривають довіру населення та можуть спровокувати ажіотаж серед їх вкладників.

 


 

Пошук
НОВИНИ